"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Kolme neljästä varaa verkossa. Usein sulkemisajan jälkeen.
Kuka varaa verkossa, kuka soittaa yhä ja mihin aikaan varaukset tulevat.
HappyChef Datahub
Puhelin ei ole enää tapa, jolla useimmat belgialaiset varaavat pöydän. Lähes kolme neljästä varauksesta asiakas tekee itse verkossa, ja joka kahdeksas niistä saapuu myöhään illalla, jolloin kukaan ei vastaisi puhelimeen muutenkaan. Puhelimelle jää yksi rooli: isot ryhmät ja viime hetken pöydät. Nämä yhdeksän havaintoa näyttävät, miten ja milloin varaukset tavoittavat belgialaiset ravintolat.
Tämän artikkelin havainnot
- 73 % varauksista asiakas tekee itse verkossa
- Verkkovarausten osuus pysyy välillä 73 %–78 %
- Pariskunnat varaavat verkossa, isot ryhmät soittavat
- Torstaina verkkovarausten osuus on suurin
- Saman päivän pöydät varataan yhä useammin puhelimitse
- 12,5 % verkkovarauksista saapuu klo 21 jälkeen
- 36,5 % verkkovarauksista saapuu palvelun aikana
- Perjantaina asiakkaat varaavat eniten
- Varaussivun konversio on 18,6 %, verkkosivun widgetin 3,8 %
Havainto 2/9
Verkkovarausten osuus pysyy välillä 73 %–78 %
Kuukaudesta toiseen verkkovarausten osuus vaihtelee välillä 73 %–78 %. Verkkovaraaminen ei ole vasta tulossa oleva trendi: se on jo tavallinen tapa varata.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Tammikuu | 72,5 % |
| Helmikuu | 74,8 % |
| Maaliskuu | 75,1 % |
| Huhtikuu | 77,8 % |
| Toukokuu | 76 % |
| Kesäkuu | 73,9 % |
| Heinäkuu | 73,4 % |
| Elokuu | 76,1 % |
| Syyskuu | 74,3 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 37 680
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Verkkovarausten osuus ravintolaa kohden käyntikuukausittain (vähintään 20 varausta), keskiarvo kuukauden aktiivisten ravintoloiden yli.
Havainto 3/9
Pariskunnat varaavat verkossa, isot ryhmät soittavat
Kahden hengen varauksista 78 % tehdään verkossa. Seitsemän tai kahdeksan hengen kohdalla osuus laskee 52 %:iin, ja vähintään yhdeksän hengen ryhmistä verkossa varaa vain 21 %: isot ryhmät haluavat yhä puhua jonkun kanssa.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 1 | 65,1 % | 369 |
| 2 | 77,7 % | 18 045 |
| 3–4 | 76,8 % | 12 388 |
| 5–6 | 74,2 % | 3 970 |
| 7–8 | 52 % | 1 467 |
| 9+ | 21 % | 1 441 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 680
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Verkkovarausten osuus seurueen koon mukaan, laskettuna kunkin ravintolan sisällä (vähintään 10 varausta ryhmää kohden), sitten keskiarvo.
Havainto 4/9
Torstaina verkkovarausten osuus on suurin
Torstain käynnit varataan useimmin verkossa (76 %). Sunnuntaina verkkovarausten osuus on pienin (68 %), koska soittavia perheitä ja ryhmiä on enemmän.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Maanantai | 71,7 % |
| Tiistai | 71,4 % |
| Keskiviikko | 70,6 % |
| Torstai | 75,8 % |
| Perjantai | 75,4 % |
| Lauantai | 72,1 % |
| Sunnuntai | 68 % |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 680
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Verkkovarausten osuus käynnin viikonpäivän mukaan, laskettuna kunkin ravintolan sisällä (vähintään 10 varausta ryhmää kohden), sitten keskiarvo.
Havainto 5/9
Saman päivän pöydät varataan yhä useammin puhelimitse
Saman päivän pöydistä 61 % varataan verkossa, kun 2–7 päivän päähän osuvista käynneistä osuus on 77 %: viime hetken pöydässä puhelin on yhä tärkeimmillään.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Samana päivänä | 61,4 % | 7 213 |
| Seuraavana päivänä | 74,8 % | 5 036 |
| 2–7 pv | 76,8 % | 10 704 |
| 8–30 pv | 73,5 % | 8 978 |
| 30+ pv | 71,7 % | 5 478 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Verkkovarausten osuus sen mukaan, kuinka paljon etukäteen varaus tehtiin, laskettuna kunkin ravintolan sisällä (vähintään 10 varausta ryhmää kohden), sitten keskiarvo.
Havainto 6/9
12,5 % verkkovarauksista saapuu klo 21 jälkeen
Verkkovaraukset huipentuvat klo 17:00, kun asiakkaat suunnittelevat iltaansa. Silti 12,5 % saapuu klo 21:stä eteenpäin, kun keittiö sulkeutuu eikä kukaan vastaisi puhelimeen.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 00:00 | 0,5 % | 131 |
| 01:00 | 0,1 % | 45 |
| 02:00 | 0 % | 14 |
| 03:00 | 0 % | 11 |
| 04:00 | 0,1 % | 17 |
| 05:00 | 0,1 % | 21 |
| 06:00 | 0,5 % | 135 |
| 07:00 | 1,7 % | 432 |
| 08:00 | 3,3 % | 898 |
| 09:00 | 5,6 % | 1 667 |
| 10:00 | 6 % | 1 701 |
| 11:00 | 6,5 % | 1 829 |
| 12:00 | 6,8 % | 1 877 |
| 13:00 | 6,7 % | 1 807 |
| 14:00 | 5,8 % | 1 539 |
| 15:00 | 6,4 % | 1 544 |
| 16:00 | 7,3 % | 1 780 |
| 17:00 | 8,5 % | 2 171 |
| 18:00 | 8,3 % | 2 202 |
| 19:00 | 7,9 % | 2 148 |
| 20:00 | 6,7 % | 1 909 |
| 21:00 | 5,7 % | 1 586 |
| 22:00 | 4 % | 1 187 |
| 23:00 | 1,4 % | 397 |
- Ajanjakso
- Verkkovaraukset, tehty 1.10.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 048
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Tunti (Belgian aikaa), jolloin asiakkaat tekivät verkkovarauksia. Palveluajat ovat 12.00–13.59 ja 18.00–20.59. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 7/9
36,5 % verkkovarauksista saapuu palvelun aikana
36,5 % verkkovarauksista tehdään lounaan (12.00–13.59) tai illallisen (18.00–20.59) aikana – juuri niinä tunteina, kun tiimillä ei ole kättä vapaana puhelimelle.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 00:00 | 0,5 % | 131 |
| 01:00 | 0,1 % | 45 |
| 02:00 | 0 % | 14 |
| 03:00 | 0 % | 11 |
| 04:00 | 0,1 % | 17 |
| 05:00 | 0,1 % | 21 |
| 06:00 | 0,5 % | 135 |
| 07:00 | 1,7 % | 432 |
| 08:00 | 3,3 % | 898 |
| 09:00 | 5,6 % | 1 667 |
| 10:00 | 6 % | 1 701 |
| 11:00 | 6,5 % | 1 829 |
| 12:00 | 6,8 % | 1 877 |
| 13:00 | 6,7 % | 1 807 |
| 14:00 | 5,8 % | 1 539 |
| 15:00 | 6,4 % | 1 544 |
| 16:00 | 7,3 % | 1 780 |
| 17:00 | 8,5 % | 2 171 |
| 18:00 | 8,3 % | 2 202 |
| 19:00 | 7,9 % | 2 148 |
| 20:00 | 6,7 % | 1 909 |
| 21:00 | 5,7 % | 1 586 |
| 22:00 | 4 % | 1 187 |
| 23:00 | 1,4 % | 397 |
- Ajanjakso
- Verkkovaraukset, tehty 1.10.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 048
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Tunti (Belgian aikaa), jolloin asiakkaat tekivät verkkovarauksia. Palveluajat ovat 12.00–13.59 ja 18.00–20.59. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 8/9
Perjantaina asiakkaat varaavat eniten
Asiakkaat tekevät eniten verkkovarauksia perjantaina (16,5 %) ja vähiten maanantaina (12,8 %).
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Maanantai | 12,8 % | 3 801 |
| Tiistai | 12,9 % | 3 609 |
| Keskiviikko | 13,9 % | 4 077 |
| Torstai | 14,8 % | 4 001 |
| Perjantai | 16,5 % | 4 191 |
| Lauantai | 16,2 % | 3 799 |
| Sunnuntai | 13 % | 3 570 |
- Ajanjakso
- Verkkovaraukset, tehty 1.10.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 048
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Viikonpäivä, jona asiakkaat tekivät verkkovarauksia. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 9/9
Varaussivun konversio on 18,6 %, verkkosivun widgetin 3,8 %
HappyChefin varaussivulla avatuista varausistunnoista 18,6 % päättyy varaukseen. Ravintolan omalle verkkosivulle upotetussa widgetissä osuus on 3,8 %, luultavasti koska moni kävijä avaa sen vain tarkistaakseen vapaat ajat.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| HappyChefin varaussivu | 18,6 % | 32 312 |
| Widget ravintolan verkkosivulla | 3,8 % | 66 943 |
- Ajanjakso
- Varausistunnot 12.8.–13.10.2026
- Datapisteet
- 99 634
- Ravintolat
- 39 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Valmiit verkkovaraukset jaettuna avatuilla varausistunnoilla, ravintolaa ja sisääntulokohtaa kohden (vähintään 100 istuntoa), keskiarvo: HappyChefin varaussivu verrattuna ravintolan omalla verkkosivulla olevaan widgetiin.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · Verkkovaraukset, tehty 1.10.2025–30.9.2026 · Varausistunnot 12.8.–13.10.2026
Datapisteet
9 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 27 048 datapisteeseen (suurin 99 634 datapisteeseen), 34–42 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 34–42 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.