"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Joka yhdeksäs asiakas palaa. Kaksi kuukautta myöhemmin.
Palaavat asiakkaat, kielet ja yhteystiedot tammi–syyskuussa 2026.
HappyChef Datahub
Useimmat ravintola-asiakkaat käyvät kerran. Tammi–syyskuussa 2026 noin joka yhdeksäs asiakas palasi samaan ravintolaan, tyypillisesti kaksi kuukautta ensikäynnin jälkeen, ja palaavat asiakkaat vastaavat joka seitsemännestä varauksesta. Keitä he ovat? Enimmäkseen yli 45-vuotiaita, enimmäkseen hollanniksi varaavia, lähes kaikki tavoitettavissa sähköpostilla ja matkapuhelimella, mutta harvoin uutiskirjeen tilaajia. Nämä yksitoista havaintoa kuvaavat varauksen takana olevaa asiakasta.
Tämän artikkelin havainnot
- 10,8 % asiakkaista palaa yhdeksän kuukauden sisällä
- Palaavat asiakkaat tekevät 15,1 % varauksista
- Palaavat asiakkaat tulevat takaisin 63 pv:n kuluttua
- Suurin ikäryhmä on 55–64-vuotiaat, osuus 23,8 %
- 88,6 % verkkovarauksista tehdään hollanniksi
- Vieraskieliset varaukset huipussaan maaliskuussa, 12 %
- 5 % asiakkaista jättää ulkomaisen puhelinnumeron
- 69 % varauksista on belgialainen matkapuhelinnumero
- Gmail johtaa osuudella 32,6 %, ennen Hotmailia ja Telenetiä
- Vain 18 % puhelinvarauksista sisältää sähköpostiosoitteen
- Vain 4,7 % verkossa varaavista haluaa uutiskirjeen
Havainto 1/11
10,8 % asiakkaista palaa yhdeksän kuukauden sisällä
Tammi–syyskuussa 2026 10,8 % asiakkaista palasi samaan ravintolaan vähintään kerran. Niistä asiakkaista, joiden ensikäynti oli ennen heinäkuuta ja joilla oli vähintään kolme kuukautta aikaa palata, osuus on 13,9 %.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Kaikki asiakkaat | 10,8 % |
| Ensikäynti ennen heinäkuuta | 13,9 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 529
- Ravintolat
- 23 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Asiakkaat tunnistetaan sähköpostiosoitteesta tai puhelinnumerosta yhden ravintolan sisällä, ei koskaan ravintoloiden välillä. Kiinteä 23 ravintolan paneeli, jolla on varauksia kaikkina yhdeksänä kuukautena. Vähintään kaksi kertaa käyneiden asiakkaiden osuus ravintolaa kohden, keskiarvo. Toinen luku kattaa vain asiakkaat, joiden ensimmäinen käynti oli ennen 1.7.2026, joten heillä oli vähintään kolme kuukautta aikaa palata.
Havainto 2/11
Palaavat asiakkaat tekevät 15,1 % varauksista
89 % asiakkaista kävi jaksolla kerran, mutta palaavat asiakkaat tekevät 15,1 % kaikista varauksista, koska osa palaa useita kertoja.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 1 | 89,2 % | 24 481 |
| 2 | 7,8 % | 2 200 |
| 3 | 1,8 % | 509 |
| 4–5 | 0,9 % | 243 |
| 6+ | 0,3 % | 96 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 32 624
- Ravintolat
- 23 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden varausten osuus, jotka ovat saman asiakkaan toinen tai myöhempi käynti samassa ravintolassa jaksolla, sekä asiakkaiden jakautuminen käyntikertojen mukaan. Sama kiinteä paneeli; ravintolaa kohden, keskiarvo.
Havainto 3/11
Palaavat asiakkaat tulevat takaisin 63 pv:n kuluttua
Tyypillinen palaava asiakas tulee takaisin 63 pv ensikäynnin jälkeen (mediaani). 25 % palaa kuukauden sisällä.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 2 viikon sisällä | 11,1 % | 326 |
| 2–4 viikkoa | 13,3 % | 421 |
| 1–2 kuukautta | 21,5 % | 650 |
| 2–3 kuukautta | 16,9 % | 513 |
| 3–6 kuukautta | 29,2 % | 898 |
| 6+ kuukautta | 7,9 % | 231 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 3 039
- Ravintolat
- 22 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Palaavat asiakkaat: päivät ensimmäisen ja toisen käynnin välillä jaksolla. Mediaani ravintolaa kohden, sitten mediaani ravintoloiden yli.
Havainto 4/11
Suurin ikäryhmä on 55–64-vuotiaat, osuus 23,8 %
Syntymäpäivänsä kertoneista asiakkaista suurin ryhmä on 55–64-vuotiaat (23,8 %), hieman ennen 45–54-vuotiaita (23 %). Alle 25-vuotiaita on 3,8 %, ja iän mediaani on 50 vuotta.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 16–24 | 3,8 % | 103 |
| 25–34 | 15 % | 353 |
| 35–44 | 17,8 % | 470 |
| 45–54 | 22,9 % | 565 |
| 55–64 | 23,8 % | 542 |
| 65+ | 16,7 % | 381 |
- Ajanjakso
- Asiakastiedot 12.10.2026 tilanteen mukaan
- Datapisteet
- 2 414
- Ravintolat
- 26 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ikäryhmät niiltä asiakkailta, jotka halusivat kertoa syntymäpäivänsä (syntymäpäivätarjouksia varten). Vain ryhmät julkaistaan. Nämä asiakkaat päättivät itse kertoa sen, joten he eivät ole satunnaisotos.
Havainto 5/11
88,6 % verkkovarauksista tehdään hollanniksi
88,6 % verkkovarauksista tehdään hollanniksi, 9,5 % englanniksi ja 1,9 % ranskaksi.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Hollanti | 88,6 % | 24 656 |
| Ranska | 1,9 % | 396 |
| Englanti | 9,5 % | 2 062 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 116
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kieli, jonka asiakas valitsi verkkovarauslomakkeella. Vain verkkovaraukset, koska henkilökunnan kirjaamat varaukset saavat ravintolan oman kielen. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 6/11
Vieraskieliset varaukset huipussaan maaliskuussa, 12 %
Muulla kuin hollannin kielellä tehtyjen verkkovarausten osuus on suurimmillaan maaliskuussa (12 %) ja pienimmillään tammikuussa (9,5 %).
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Tammikuu | 9,5 % |
| Helmikuu | 11,7 % |
| Maaliskuu | 12 % |
| Huhtikuu | 11 % |
| Toukokuu | 10 % |
| Kesäkuu | 9,9 % |
| Heinäkuu | 9,9 % |
| Elokuu | 10 % |
| Syyskuu | 9,8 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 232
- Ravintolat
- 40 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Muulla kuin hollannin kielellä tehtyjen verkkovarausten osuus ravintolaa kohden kuukausittain (vähintään 20 varausta), keskiarvo kuukauden aktiivisten ravintoloiden yli.
Havainto 7/11
5 % asiakkaista jättää ulkomaisen puhelinnumeron
5 % varauksista on ulkomainen puhelinnumero. Alankomaat johtaa osuudella 2,6 %, ennen Saksaa, Ranskaa, Yhdistynyttä kuningaskuntaa ja Luxemburgia.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Alankomaat | 2,6 % | 1 159 |
| Muu maa | 1 % | 204 |
| Saksa | 0,5 % | 161 |
| Ranska | 0,4 % | 106 |
| Yhdistynyt kuningaskunta | 0,3 % | 79 |
| Luxemburg | 0,2 % | 59 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 441
- Ravintolat
- 44 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ulkomaisella puhelinnumerolla tehtyjen varausten osuus ravintolaa kohden, keskiarvo; maakohtainen jako on yhdistetty.
Havainto 8/11
69 % varauksista on belgialainen matkapuhelinnumero
Asiakkaat jättävät belgialaisen matkapuhelinnumeron 69 % varauksista ja lankapuhelinnumeron vain 2,9 %. 19 % varauksista ei ole lainkaan puhelinnumeroa.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Belgialainen matkapuhelin | 69 % | 32 932 |
| Ei puhelinnumeroa | 19 % | 8 794 |
| Belgialainen lankapuhelin | 2,9 % | 1 280 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 408
- Ravintolat
- 41 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Varauksen puhelinnumeron tyyppi, päätelty etuliitteestä (belgialaiset 04-alkuiset numerot ovat matkapuhelimia). Numeroita ei koskaan julkaista. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 9/11
Gmail johtaa osuudella 32,6 %, ennen Hotmailia ja Telenetiä
Gmail-osoitteita on 32,6 % asiakkaiden sähköpostiosoitteista, Hotmailia ja Outlookia 27,9 % ja Telenetiä 16,2 %. Proximus ja Skynet seuraavat osuudella 5,4 %.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Gmail | 32,6 % | 10 939 |
| Hotmail / Outlook | 27,9 % | 9 797 |
| Telenet | 16,2 % | 5 983 |
| Muu (yrityksen tai oma verkkotunnus) | 13,1 % | 4 085 |
| Proximus / Skynet | 5,4 % | 1 954 |
| Apple iCloud | 2,9 % | 935 |
| Yahoo | 1,8 % | 544 |
| Scarlet | 0,2 % | 70 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 34 307
- Ravintolat
- 37 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Asiakkaan sähköpostipalvelu ryhmiteltynä suuriin palveluntarjoajiin; kaikki muu lasketaan muihin. Osoitteita ei koskaan julkaista. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 10/11
Vain 18 % puhelinvarauksista sisältää sähköpostiosoitteen
Verkossa jokaisessa varauksessa on sähköpostiosoite, koska lomake kysyy sitä. Kun ravintola kirjaa varauksen itse, osoite on vain 18 %:ssa: nämä asiakkaat eivät voi saada vahvistusta tai arviopyyntöä sähköpostilla.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Asiakas verkossa | 100 % |
| Ravintolan kirjaama | 18 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 441
- Ravintolat
- 44 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kelvollisen sähköpostiosoitteen sisältävien varausten osuus varauskanavittain, ravintolaa kohden, keskiarvo.
Havainto 11/11
Vain 4,7 % verkossa varaavista haluaa uutiskirjeen
Kun varauslomake tarjoaa vapaaehtoisen uutiskirjeruudun, 4,7 % asiakkaista rastittaa sen: noin joka 21.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Rastitti uutiskirjeen | 4,7 % |
| Jätti tyhjäksi | 95,3 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 26 410
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden verkossa varanneiden asiakkaiden osuus, jotka rastittivat vapaaehtoisen uutiskirjeruudun, vain ravintoloissa, jotka näyttävät ruudun. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026 · Asiakastiedot 12.10.2026 tilanteen mukaan
Datapisteet
11 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 2 414 datapisteeseen (suurin 46 441 datapisteeseen), 22–44 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 22–44 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.