"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Joka viidennellä on toive. Allergiat ensin.
Mitä asiakkaat kirjoittavat lisätietokenttään – laskettuna, ei koskaan ääneen luettuna.
HappyChef Datahub
Varauslomakkeen lisätietokenttä on paikka, jossa asiakkaat kertovat ravintolalle, mikä heille on tärkeää. Joka viides verkossa varaava asiakas käyttää sitä, ja yleisin syy on allergia tai intoleranssi, ennen terassitoivetta ja syntymäpäivää. Allergeenilistan kärjessä ovat kala ja äyriäiset, kasvisruokatoiveet ovat yleisempiä kuin vegaaniset, ja jotkut asiakkaat kysyvät yksinkertaisesti, saako koiran ottaa mukaan. Nämä kahdeksan havaintoa laskevat, mitä asiakkaat pyytävät. Itse lisätietoja ei koskaan julkaista.
Tämän artikkelin havainnot
- 20 % verkossa varaavista jättää lisätiedon
- Joka 25 varaus mainitsee allergian
- Allergiat, terassi ja syntymäpäivät johtavat lisätietoja
- Kala ja äyriäiset allergeenilistan kärjessä, 6,7 %
- Kasvisruokatoiveita on kolme kertaa enemmän kuin vegaanisia
- 8,3 % lisätiedoista mainitsee syntymäpäivän
- Terassi on toivotuin paikka, 12,4 %
- Kun mahdollista, 38 % asiakkaista valitsee menun jo varatessa
Havainto 1/8
20 % verkossa varaavista jättää lisätiedon
20 % verkossa varaavista asiakkaista kirjoittaa lisätiedon: noin joka 5. Paikkamerkkivastauksia, kuten viivaa tai ”ei”, ei lasketa.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Kirjoitti lisätiedon | 20,3 % |
| Ei lisätietoa | 79,7 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 568
- Ravintolat
- 40 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden verkkovarausten osuus, joihin asiakas kirjoitti lisätiedon; paikkamerkkivastaukset kuten viiva tai ”ei” jätetään huomiotta. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 2/8
Joka 25 varaus mainitsee allergian
4 % kaikista verkkovarauksista mainitsee allergian tai intoleranssin. Lisätiedon sisältävistä varauksista osuus on 19 %: yleisin syy kirjoittaa sellainen.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Kaikista verkkovarauksista | 4 % |
| Lisätiedon sisältävistä varauksista | 19,1 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 27 568
- Ravintolat
- 40 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden verkkovarausten osuus kaikista, joiden lisätiedossa mainitaan allergia tai intoleranssi (avainsanahaku hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi), ravintolaa kohden, keskiarvo.
Havainto 3/8
Allergiat, terassi ja syntymäpäivät johtavat lisätietoja
Kaikista lisätiedoista 19 % mainitsee allergian tai intoleranssin, 12 % kysyy terassista ja 8 % mainitsee syntymäpäivän.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Allergia tai intoleranssi (mikä tahansa) | 19,1 % | 1 245 |
| Terassi | 12,4 % | 591 |
| Syntymäpäivä | 8,3 % | 543 |
| Äyriäiset tai kala | 6,7 % | 497 |
| Ikkunapöytä tai tietty pöytä | 4,9 % | 294 |
| Gluteeni | 4,3 % | 264 |
| Kasvisruoka | 3,7 % | 189 |
| Rauhallinen pöytä | 2,9 % | 180 |
| Pähkinät tai maapähkinät | 2,9 % | 186 |
| Laktoosi tai maitotuotteet | 2,8 % | 186 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 5 944
- Ravintolat
- 39 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Avainsanahaku (hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi) lisätiedoista, jotka asiakkaat kirjoittivat varatessaan verkossa; kunkin aiheen mainitsevien lisätietojen osuus ravintolaa kohden, keskiarvo. Itse lisätietoja ei koskaan julkaista.
Havainto 4/8
Kala ja äyriäiset allergeenilistan kärjessä, 6,7 %
Kala ja äyriäiset mainitaan 6,7 % lisätiedoista, gluteeni 4,3 %, pähkinät 2,9 % ja laktoosi tai maitotuotteet 2,8 %.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Äyriäiset tai kala | 6,7 % |
| Gluteeni | 4,3 % |
| Pähkinät tai maapähkinät | 2,9 % |
| Laktoosi tai maitotuotteet | 2,8 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 5 944
- Ravintolat
- 39 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Avainsanahaku (hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi) lisätiedoista, jotka asiakkaat kirjoittivat varatessaan verkossa; kunkin aiheen mainitsevien lisätietojen osuus ravintolaa kohden, keskiarvo. Itse lisätietoja ei koskaan julkaista.
Havainto 5/8
Kasvisruokatoiveita on kolme kertaa enemmän kuin vegaanisia
3,7 % lisätiedoista pyytää kasvisvaihtoehtoa ja 1,2 % vegaanista. Raskaus, joka muuttaa sitä, mitä asiakas saa syödä, mainitaan 2,3 %.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Kasvisruoka | 3,7 % |
| Raskaus | 2,3 % |
| Vegaaninen | 1,2 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 5 944
- Ravintolat
- 39 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Avainsanahaku (hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi) lisätiedoista, jotka asiakkaat kirjoittivat varatessaan verkossa; kunkin aiheen mainitsevien lisätietojen osuus ravintolaa kohden, keskiarvo. Itse lisätietoja ei koskaan julkaista.
Havainto 6/8
8,3 % lisätiedoista mainitsee syntymäpäivän
Syntymäpäivä mainitaan 8,3 % lisätiedoista, 8 kertaa niin usein kuin häät tai vuosipäivä (1 %).
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Syntymäpäivä | 8,3 % |
| Häät tai vuosipäivä | 1 % |
| Yllätys | 0,4 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 5 944
- Ravintolat
- 39 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Avainsanahaku (hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi) lisätiedoista, jotka asiakkaat kirjoittivat varatessaan verkossa; kunkin aiheen mainitsevien lisätietojen osuus ravintolaa kohden, keskiarvo. Itse lisätietoja ei koskaan julkaista.
Havainto 7/8
Terassi on toivotuin paikka, 12,4 %
12,4 % lisätiedoista pyytää terassia ja 4,9 % ikkunapöytää tai tiettyä pöytää. 2,9 % haluaa rauhallisen pöydän, 2,7 % mainitsee koiran, 2,1 % tarvitsee syöttötuolin ja 1,2 % mainitsee pyörätuolin tai liikuntarajoitteen.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Terassi | 12,4 % |
| Ikkunapöytä tai tietty pöytä | 4,9 % |
| Rauhallinen pöytä | 2,9 % |
| Koira | 2,7 % |
| Syöttötuoli tai vauva | 2,1 % |
| Pyörätuoli tai liikkuminen | 1,2 % |
| Myöhässä tai etuajassa | 1 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 5 944
- Ravintolat
- 39 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Avainsanahaku (hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi) lisätiedoista, jotka asiakkaat kirjoittivat varatessaan verkossa; kunkin aiheen mainitsevien lisätietojen osuus ravintolaa kohden, keskiarvo. Itse lisätietoja ei koskaan julkaista.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
8 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 5 944 datapisteeseen (suurin 27 568 datapisteeseen), 7–40 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 7–40 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.