HappyChef Datahub

Lauantai-ilta, klo 19. Belgian halutuin pöytä.

Milloin belgialaiset todella syövät ulkona: päivä päivältä, vuoro vuorolta, aika ajalta.

HappyChef Datahub

Ravintolaviikko ei ole seitsemän samanlaista päivää. Belgialaisissa ravintoloissa perjantai ja lauantai yhdessä keräävät yli puolet kaikista varanneista asiakkaista, maanantai tuskin näkyy, ja sunnuntai muuttuu huomaamatta viikon suurimmaksi lounaspäiväksi. Illallinen keskittyy yhden ainoan kellonajan ympärille, ja lauantaina seitsemän paikkaa kymmenestä on varattu jo ennen kuin ovet aukeavat. Nämä yksitoista havaintoa näyttävät, milloin sali täyttyy – ja milloin ei.

  • Belgialaiset ravintolat
  • 11 havaintoa
  • Tiedot 30.9.2026 asti

Tämän artikkelin havainnot

  1. Lauantai tuo 28,5 % viikon asiakkaista, maanantai vain 4,7 %
  2. Illallisista pelkkä lauantai vie 34,6 %
  3. Sunnuntai on lounaspäivä: 31 % kaikista lounasasiakkaista
  4. Sunnuntaina 46,6 % varauksista on lounaalle
  5. Kaksi kolmasosaa kaikista varauksista on illalliselle
  6. Klo 19:00 on varatuin illallisaika, osuus 31,4 %
  7. Klo 12:30 ja 12:00 vievät 62 % lounasvarauksista
  8. Illallinen alkaa aikaisimmin sunnuntaina, keskimäärin klo 18:30
  9. 48,5 % varauksista alkaa tasatunnilla
  10. Lauantaina varanneita asiakkaita on 42, keskiviikkona 19
  11. Lauantaina 71 % paikoista on varattu etukäteen

Havainto 1/11

Lauantai tuo 28,5 % viikon asiakkaista, maanantai vain 4,7 %

Lauantai on selvästi vilkkain päivä: sille osuu 28,5 % kaikista varanneista asiakkaista, ja seuraavana tulee perjantai 23,1 %:lla. Viikonlopun kaksi iltaa kantavat yhdessä 52 % viikosta. Lauantaina asiakkaita on 3,7× niin paljon kuin tiistaina.

Maanantai: 4,7 %4,7 %MaTiistai: 7,6 %7,6 %TiKeskiviikko: 7,1 %7,1 %KeTorstai: 12,2 %12,2 %ToPerjantai: 23,1 %23,1 %PeLauantai: 28,5 %28,5 %LaSunnuntai: 16,7 %16,7 %Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 35 belgialaista ravintolaa · 46 020 datapistettä
Aineisto: Lauantai tuo 28,5 % viikon asiakkaista, maanantai vain 4,7 %
RyhmäOsuus
Maanantai4,7 %
Tiistai7,6 %
Keskiviikko7,1 %
Torstai12,2 %
Perjantai23,1 %
Lauantai28,5 %
Sunnuntai16,7 %
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
46 020
Ravintolat
35 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Kunkin ravintolan viikon asiakkaiden (kattausten) osuus kullekin viikonpäivälle, keskiarvo ravintoloiden yli. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 2/11

Illallisista pelkkä lauantai vie 34,6 %

Illallinen on vielä keskittyneempi kuin viikko kokonaisuutena: 34,6 % kaikista illallisasiakkaista tulee lauantaina ja 24,8 % perjantaina, kun maanantaina vain 4 %.

Maanantai: 4 %4 %MaTiistai: 7,4 %7,4 %TiKeskiviikko: 6,4 %6,4 %KeTorstai: 12,2 %12,2 %ToPerjantai: 24,8 %24,8 %PeLauantai: 34,6 %34,6 %LaSunnuntai: 10,6 %10,6 %Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 36 belgialaista ravintolaa · 31 453 datapistettä
Aineisto: Illallisista pelkkä lauantai vie 34,6 %
RyhmäOsuus
Maanantai4 %
Tiistai7,4 %
Keskiviikko6,4 %
Torstai12,2 %
Perjantai24,8 %
Lauantai34,6 %
Sunnuntai10,6 %
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
31 453
Ravintolat
36 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Kunkin ravintolan illallisasiakkaiden osuus viikonpäivittäin, keskiarvo ravintoloiden yli. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 3/11

Sunnuntai on lounaspäivä: 31 % kaikista lounasasiakkaista

Lounaalla on eri rytmi. Sunnuntai tuo 31 % viikon lounasasiakkaista, 1,6× niin paljon kuin perjantai (19,1 %), joka on arkipäivien vilkkain lounaspäivä.

Maanantai: 5,5 %5,5 %MaTiistai: 7,8 %7,8 %TiKeskiviikko: 7,6 %7,6 %KeTorstai: 13,2 %13,2 %ToPerjantai: 19,1 %19,1 %PeLauantai: 15,8 %15,8 %LaSunnuntai: 31 %31 %Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 28 belgialaista ravintolaa · 13 650 datapistettä
Aineisto: Sunnuntai on lounaspäivä: 31 % kaikista lounasasiakkaista
RyhmäOsuus
Maanantai5,5 %
Tiistai7,8 %
Keskiviikko7,6 %
Torstai13,2 %
Perjantai19,1 %
Lauantai15,8 %
Sunnuntai31 %
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
13 650
Ravintolat
28 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Kunkin ravintolan lounasasiakkaiden osuus viikonpäivittäin, keskiarvo ravintoloiden yli. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 4/11

Sunnuntaina 46,6 % varauksista on lounaalle

Ravintoloissa, joissa tarjoillaan sekä lounasta että illallista, lähes puolet sunnuntain varauksista (46,6 %) on lounaalle. Lauantaina vain 14,4 %: lauantai kuuluu illalliselle. Keskellä viikkoa noin joka neljäs varaus on lounaalle (27,1 % keskiviikkona).

Maanantai: 42,3 %42,3 %MaTiistai: 27 %27 %TiKeskiviikko: 27,1 %27,1 %KeTorstai: 28,3 %28,3 %ToPerjantai: 23,4 %23,4 %PeLauantai: 14,4 %14,4 %LaSunnuntai: 46,6 %46,6 %Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 34 belgialaista ravintolaa · 45 352 datapistettä
Aineisto: Sunnuntaina 46,6 % varauksista on lounaalle
RyhmäOsuus
Maanantai42,3 %
Tiistai27 %
Keskiviikko27,1 %
Torstai28,3 %
Perjantai23,4 %
Lauantai14,4 %
Sunnuntai46,6 %
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
45 352
Ravintolat
34 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Lounaan osuus lounas- ja illallisvarauksista yhteensä, viikonpäivittäin. Mukana vain ravintolat, jotka ottavat vastaan sekä lounas- että illallisvarauksia. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 5/11

Kaksi kolmasosaa kaikista varauksista on illalliselle

Illallisen osuus kaikista varauksista on 67,6 % ja lounaan 25,5 %. Iltapäivä lounaan ja illallisen välissä on lähes tyhjä, 1,2 % varauksista.

  • Aamiainen5,6 %
  • Lounas25,5 %
  • Iltapäivä1,2 %
  • Illallinen67,6 %
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 41 belgialaista ravintolaa · 46 408 datapistettä
Aineisto: Kaksi kolmasosaa kaikista varauksista on illalliselle
RyhmäOsuusDatapisteet
Aamiainen5,6 %662
Lounas25,5 %13 794
Iltapäivä1,2 %417
Illallinen67,6 %31 535
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
46 408
Ravintolat
41 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Varattu alkamisaika luokiteltuna aamiaiseksi (ennen klo 11.00), lounaaksi (11.00–14.59), iltapäiväksi (15.00–16.59) tai illalliseksi (klo 17.00 ja myöhemmin). Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 6/11

Klo 19:00 on varatuin illallisaika, osuus 31,4 %

Lähes kolmannes illallisvarauksista alkaa tasan klo 19:00 (31,4 %). Seuraavana on klo 19:30 osuudella 14,9 %, hieman ennen klo 18.30:tä, jonka osuus on 14,5 %. Harva varaa illallisen kello 20 jälkeen.

  • 19:0031,4 %
  • 19:3014,9 %
  • 18:3014,5 %
  • 18:0011,4 %
  • 20:005,9 %
  • 19:155,2 %
  • 17:303,4 %
  • 18:453,3 %
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 37 belgialaista ravintolaa · 31 485 datapistettä
Aineisto: Klo 19:00 on varatuin illallisaika, osuus 31,4 %
RyhmäOsuusDatapisteet
19:0031,4 %8 743
19:3014,9 %4 122
18:3014,5 %4 908
18:0011,4 %4 101
20:005,9 %1 562
19:155,2 %1 836
17:303,4 %1 431
18:453,3 %1 186
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
31 485
Ravintolat
37 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Kunkin ravintolan illallisvarausten osuus alkamisajan mukaan, keskiarvo ravintoloiden yli. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 7/11

Klo 12:30 ja 12:00 vievät 62 % lounasvarauksista

Lounas varataan vielä tiiviimmin: klo 12:30 vie 34,7 % ja klo 12:00 vie 27,3 %. Kaksi kellonaikaa kantaa yhdessä 62 % kaikista lounasvarauksista.

  • 12:3034,7 %
  • 12:0027,3 %
  • 13:0014,8 %
  • 12:158,5 %
  • 12:453,2 %
  • 13:302,8 %
  • 11:302,3 %
  • 14:001,8 %
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 29 belgialaista ravintolaa · 13 694 datapistettä
Aineisto: Klo 12:30 ja 12:00 vievät 62 % lounasvarauksista
RyhmäOsuusDatapisteet
12:3034,7 %4 639
12:0027,3 %3 909
13:0014,8 %1 651
12:158,5 %1 747
12:453,2 %541
13:302,8 %253
11:302,3 %295
14:001,8 %138
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
13 694
Ravintolat
29 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Kunkin ravintolan lounasvarausten osuus alkamisajan mukaan, keskiarvo ravintoloiden yli. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 8/11

Illallinen alkaa aikaisimmin sunnuntaina, keskimäärin klo 18:30

Keskimääräinen varattu illallisaika on klo 18:52. Aikaisimmin aloitetaan sunnuntaina (klo 18:30) ja myöhäisimmin perjantaina (klo 18:57), kun viikonloppu alkaa.

Maanantai: 18:3418:34MaTiistai: 18:5018:50TiKeskiviikko: 18:4618:46KeTorstai: 18:5018:50ToPerjantai: 18:5718:57PeLauantai: 18:5418:54LaSunnuntai: 18:3018:30Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 33 belgialaista ravintolaa · 31 547 datapistettä
Aineisto: Illallinen alkaa aikaisimmin sunnuntaina, keskimäärin klo 18:30
RyhmäKellonaika
Maanantai18:34
Tiistai18:50
Keskiviikko18:46
Torstai18:50
Perjantai18:57
Lauantai18:54
Sunnuntai18:30
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
31 547
Ravintolat
33 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Keskimääräinen varattu illallisen alkamisaika viikonpäivittäin, ravintolakohtaisesti, sitten keskiarvo. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 9/11

48,5 % varauksista alkaa tasatunnilla

Asiakkaat ajattelevat tasaluvuin: 48,5 % varauksista alkaa tasatunnilla ja 35,7 % puolelta. Varttiajat (:15 ja :45) vievät 15,2 %.

  • Tasatunti (:00)48,5 %
  • Puolitunti (:30)35,7 %
  • Vartti (:15/:45)15,2 %
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 41 belgialaista ravintolaa · 46 408 datapistettä
Aineisto: 48,5 % varauksista alkaa tasatunnilla
RyhmäOsuusDatapisteet
Tasatunti (:00)48,5 %21 726
Puolitunti (:30)35,7 %16 317
Vartti (:15/:45)15,2 %7 989
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
46 408
Ravintolat
41 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Varatun alkamisajan minuutit: tasatunti, puolitunti tai vartti. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 10/11

Lauantaina varanneita asiakkaita on 42, keskiviikkona 19

Päivänä, jona varauksia on, ravintola ottaa vastaan keskimäärin 33 varannutta asiakasta. Lauantaina luku on 42 ja keskiviikkona 19 – ilman ovelta tulleita.

Maanantai: 22,322,3MaTiistai: 21,421,4TiKeskiviikko: 18,718,7KeTorstai: 25,125,1ToPerjantai: 35,835,8PeLauantai: 41,741,7LaSunnuntai: 39,339,3Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 31 belgialaista ravintolaa · 46 441 datapistettä
Aineisto: Lauantaina varanneita asiakkaita on 42, keskiviikkona 19
RyhmäKeskiarvo
Maanantai22,3
Tiistai21,4
Keskiviikko18,7
Torstai25,1
Perjantai35,8
Lauantai41,7
Sunnuntai39,3
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
46 441
Ravintolat
31 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Ennakkoon varanneet asiakkaat ravintolaa kohden päivinä, joina oli vähintään yksi varaus, viikonpäivittäin, keskiarvo ravintoloiden yli. Ilman varausta tulleet eivät ole aineistossa, joten luku kattaa vain varanneet asiakkaat.
Lataa aineisto (CSV)

Havainto 11/11

Lauantaina 71 % paikoista on varattu etukäteen

Ravintolan ilmoittamaan paikkamäärään verrattuna lauantai-iltana 71 % paikoista on varattu etukäteen ja perjantaina 56 %. Maanantaina osuus on 27 %; koko viikolla 47 %.

Maanantai: 26,9 %26,9 %MaTiistai: 43,3 %43,3 %TiKeskiviikko: 34,7 %34,7 %KeTorstai: 38 %38 %ToPerjantai: 55,8 %55,8 %PeLauantai: 71,1 %71,1 %LaSunnuntai: 42,2 %42,2 %Su
Lähde: HappyChef Datahub · Käynnit 1.1.–30.9.2026 · 35 belgialaista ravintolaa · 31 547 datapistettä
Aineisto: Lauantaina 71 % paikoista on varattu etukäteen
RyhmäOsuus
Maanantai26,9 %
Tiistai43,3 %
Keskiviikko34,7 %
Torstai38 %
Perjantai55,8 %
Lauantai71,1 %
Sunnuntai42,2 %
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
31 547
Ravintolat
35 belgialaista ravintolaa
Menetelmä
Ennakkoon varanneet illallisasiakkaat jaettuna ravintolan asetuksissaan ilmoittamalla paikkamäärällä, illallisvuoroissa, joissa oli vähintään yksi varaus. Ravintolat ilman paikkamäärää tai alle 10 paikalla on jätetty pois.
Lataa aineisto (CSV)

Näin teimme tämän artikkelin

Ajanjakso

Käynnit 1.1.–30.9.2026

Datapisteet

11 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 13 650 datapisteeseen (suurin 46 441 datapisteeseen), 28–41 belgialaisesta ravintolasta.

Menetelmä

Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.

Tietoa aineistosta

Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 28–41 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.

Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.

Lisää Datahubista

"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Stefaan Van Steenberge L'Homard Bizarre Tampere
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
Leenken Vervliet Soul Kitchen Helsinki
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Mathias Van den Hauwe Trend Neuf Turku

Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi

HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.

Aloita ilmaiseksi · ryhdy omistajaksi yhdellä kertamaksulla · ei tilausmaksuja