"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Pöytä kahdelle. Puoli Belgiaa varaa sen.
Kuinka monta asiakasta tulee, minä päivinä isot ryhmät tulevat ja mitä se tarkoittaa salin pöytäjärjestykselle.
HappyChef Datahub
Tyypillinen varaus belgialaiseen ravintolaan on kahdelle hengelle: täsmälleen sellaisia on puolet kaikista varauksista. Ryhmät ovat harvinaisia mutta painavia, ne keskittyvät sunnuntaille ja tarvitsevat lähes aina yhdistettyjä pöytiä. Lapsiperheet ovat pieni osuus, joka kasvaa viikonloppuna ja syö aikaisemmin. Nämä kuusi havaintoa näyttävät, ketkä pöydässä istuvat ja kuinka iso pöydän pitää olla.
Tämän artikkelin havainnot
Havainto 1/6
Puolet kaikista varauksista on tasan kahdelle
Seurueen mediaanikoko on 2 henkeä: 50 % varauksista on kahdelle. Neljän hengen seurueita on 20 % ja kolmen hengen 12 %. Satunnaisten isojen ryhmien vuoksi keskiarvo on korkeampi, 3,7 henkeä.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 1 | 1,4 % | 411 |
| 2 | 49,7 % | 22 367 |
| 3 | 12 % | 5 560 |
| 4 | 19,6 % | 9 736 |
| 5–6 | 9,3 % | 4 819 |
| 7–8 | 3,7 % | 1 766 |
| 9–12 | 1,9 % | 1 095 |
| 13+ | 2,4 % | 654 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 408
- Ravintolat
- 41 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Asiakkaiden määrä varausta kohden (1–60). Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 2/6
Yksin syöjät ovat harvinaisia: 1,4 % varauksista
Vain 1,4 % varauksista on yhdelle hengelle. Toisessa päässä 8 % on vähintään seitsemälle ja 4,3 % vähintään yhdeksälle.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 1 | 1,4 % | 411 |
| 7–8 | 3,7 % | 1 766 |
| 9–12 | 1,9 % | 1 095 |
| 13+ | 2,4 % | 654 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 408
- Ravintolat
- 41 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Asiakkaiden määrä varausta kohden (1–60). Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 3/6
Isot ryhmät suosivat sunnuntaita
Kaikkiaan 6,1 % varauksista on vähintään kahdeksalle hengelle. Sunnuntaina osuus nousee 6,9 %:iin, kun taas tiistaina ryhmiä on vähiten, 2,9 %.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Maanantai | 6,2 % |
| Tiistai | 3 % |
| Keskiviikko | 3,5 % |
| Torstai | 6,8 % |
| Perjantai | 4,7 % |
| Lauantai | 6,1 % |
| Sunnuntai | 6,9 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 44 887
- Ravintolat
- 29 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Vähintään 8 hengen varausten osuus viikonpäivittäin. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 4/6
4,8 % varauksista sisältää lapsia
Varauslomakkeissa, joissa kysytään lapsista, 4,8 % varauksista sisältää vähintään yhden lapsen tai vauvan. Sunnuntaina osuus on 7,6 %. Lapsiperheen pöydässä on keskimäärin 5,2 henkeä.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Maanantai | 4,1 % |
| Tiistai | 3,4 % |
| Keskiviikko | 2,4 % |
| Torstai | 3 % |
| Perjantai | 4,1 % |
| Lauantai | 6,1 % |
| Sunnuntai | 7,6 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 26 835
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden varausten osuus, joissa on vähintään yksi lapsi tai vauva, vain varauslomakkeista, joissa kysytään lapsista. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 5/6
Perheet varaavat illallisen klo 18:39, aikuiset klo 18:52
Lapsiperheiden pöydät aloittavat illallisen aikaisemmin: keskimäärin klo 18:39, kun pelkkien aikuisten pöydät aloittavat klo 18:52.
| Ryhmä | Kellonaika |
|---|---|
| Lasten kanssa | 18:39 |
| Vain aikuisia | 18:52 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 26 835
- Ravintolat
- 34 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden varausten osuus, joissa on vähintään yksi lapsi tai vauva, vain varauslomakkeista, joissa kysytään lapsista. Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 6/6
71 % 7–8 hengen ryhmistä tarvitsee yhdistetyt pöydät
Kaikkiaan 12,6 % varauksista istutetaan kahteen tai useampaan pöytään. Viidelle tai kuudelle hengelle osuus on 38 %, seitsemälle tai kahdeksalle 71 % ja vähintään yhdeksälle 84 %.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| 1–2 | 0,2 % |
| 3–4 | 15,8 % |
| 5–6 | 38,2 % |
| 7–8 | 71,3 % |
| 9+ | 84,1 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 20 076
- Ravintolat
- 16 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden varausten osuus, joille on yhdistetty kaksi tai useampia pöytiä, seurueen koon mukaan. Ravintolat, jotka eivät määritä pöytiä, on jätetty pois.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
6 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 20 076 datapisteeseen (suurin 46 408 datapisteeseen), 16–41 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 16–41 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.