"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Klo 11 ja klo 17. Ravintolan kaksi ruuhkatuntia.
Belgialaisen ravintolatiimin työpäivä, luettuna siitä, milloin se työskentelee hallintapaneelissa ja kirjaa varauksia.
HappyChef Datahub
Työ on alkanut jo ennen kuin ensimmäinen asiakas istuutuu. Belgialaiset ravintolatiimit ovat aktiivisimmillaan varausten hallintapaneelissa klo 11, kun ne valmistautuvat lounaaseen, ja uudelleen noin klo 17 juuri ennen illallista – jolloin ne myös kirjaavat eniten puhelinvarauksia. Maanantai on yleisin sulkemispäivä, ja keskimääräinen ravintola ottaa varauksia vastaan viitenä päivänä viikossa. Nämä kolme havaintoa näyttävät salin takana sykkivän rytmin.
Tämän artikkelin havainnot
Havainto 1/3
Hallintapaneeli on vilkkaimmillaan klo 11:00
Ravintolatiimit ovat aktiivisimmillaan hallintapaneelissa klo 11:00 (8,8 % päivän toiminnasta) lounaaseen valmistautuessaan, ja toinen huippu on noin klo 17. 9 % toiminnasta tapahtuu ennen klo 9 ja 6 % klo 22 jälkeen, kun viimeisiä pöytiä korjataan.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| 00:00 | 1,6 % |
| 01:00 | 0,8 % |
| 02:00 | 0,3 % |
| 03:00 | 0,2 % |
| 04:00 | 0,2 % |
| 05:00 | 0,3 % |
| 06:00 | 0,6 % |
| 07:00 | 1,6 % |
| 08:00 | 3,5 % |
| 09:00 | 4,5 % |
| 10:00 | 6,9 % |
| 11:00 | 8,8 % |
| 12:00 | 7,2 % |
| 13:00 | 5,9 % |
| 14:00 | 6,7 % |
| 15:00 | 6,8 % |
| 16:00 | 6,9 % |
| 17:00 | 8,7 % |
| 18:00 | 8,5 % |
| 19:00 | 5,3 % |
| 20:00 | 4,3 % |
| 21:00 | 4,1 % |
| 22:00 | 3,7 % |
| 23:00 | 2,6 % |
- Ajanjakso
- Hallintapaneelin käyttö 28.3.–11.10.2026
- Datapisteet
- 844 970
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Vuorokauden tunti (Belgian aikaa), jolloin ravintolan hallintapaneelissa on toimintaa, osuutena ravintolaa kohden, keskiarvo.
Havainto 2/3
Puhelinvarauksia kirjataan eniten klo 17:00
Ravintolat kirjaavat itse eniten varauksia klo 17:00, 12 % päivän kokonaismäärästä: tunti ennen illallista, kun puhelin soi ja tiimi on paikalla vastaamassa.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 00:00 | 1,3 % | 36 |
| 01:00 | 0,4 % | 17 |
| 02:00 | 0 % | 3 |
| 03:00 | 0 % | |
| 04:00 | 0,1 % | 1 |
| 05:00 | 0,1 % | 1 |
| 06:00 | 0 % | 4 |
| 07:00 | 0,6 % | 41 |
| 08:00 | 1,2 % | 88 |
| 09:00 | 3,2 % | 335 |
| 10:00 | 7 % | 751 |
| 11:00 | 9,9 % | 1 147 |
| 12:00 | 8,5 % | 971 |
| 13:00 | 7,3 % | 791 |
| 14:00 | 7,6 % | 860 |
| 15:00 | 7,5 % | 877 |
| 16:00 | 8,3 % | 878 |
| 17:00 | 12,4 % | 1 059 |
| 18:00 | 9,1 % | 900 |
| 19:00 | 4,4 % | 471 |
| 20:00 | 4,4 % | 369 |
| 21:00 | 3,7 % | 300 |
| 22:00 | 2,3 % | 162 |
| 23:00 | 0,8 % | 82 |
- Ajanjakso
- Ravintoloiden kirjaamat varaukset 1.10.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 10 144
- Ravintolat
- 29 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Tunti (Belgian aikaa), jolloin ravintolan henkilökunta kirjasi varauksia (puhelin, ovelta, sähköposti). Jokainen ravintola painaa yhtä paljon: ensin lasketaan ravintolan oma luku ja vasta sitten keskiarvo, joten yksi vilkas ravintola ei voi hallita tulosta. Ravintolat, joilla oli jaksolla alle 30 varausta, on jätetty pois.
Havainto 3/3
58 % ravintoloista on kiinni maanantaisin
58 % ravintoloista ei yleensä ota varauksia maanantaina ja 48 % tiistaina. Sunnuntaina 26 % pysyy kiinni, kun taas perjantaina ja lauantaina jokainen ravintola on auki. Keskimääräinen ravintola ottaa varauksia vastaan 5,1 päivänä viikossa.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Maanantai | 58,1 % |
| Tiistai | 48,4 % |
| Keskiviikko | 38,7 % |
| Torstai | 19,4 % |
| Perjantai | 0 % |
| Lauantai | 0 % |
| Sunnuntai | 25,8 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 441
- Ravintolat
- 31 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ravintola lasketaan yleensä suljetuksi tiettynä viikonpäivänä, jos alle 20 %:lla jakson kyseisistä viikonpäivistä on yhtäkään varausta. Päätelty varauksista, ei aukioloaika-asetuksista.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Hallintapaneelin käyttö 28.3.–11.10.2026 · Ravintoloiden kirjaamat varaukset 1.10.2025–30.9.2026 · Käynnit 1.1.–30.9.2026
Datapisteet
3 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 10 144 datapisteeseen (suurin 844 970 datapisteeseen), 29–42 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 29–42 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.