"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Keskimäärin 4,56 tähteä. Ruoka ratkaisee loput.
Mitä asiakkaat arvioivat, kirjoittavat ja suosittelevat käynnin jälkeen ravintolan omalla palautelomakkeella.
HappyChef Datahub
Asiakkaat ovat anteliaita belgialaisille ravintoloille: kaksi kolmesta antaa viisi tähteä, ja Net Promoter Score on reilusti yli sen, mihin useimmat yritykset yltävät. Ystävällisyys saa kaikista parhaat pisteet. Mutta kun käynti menee pieleen, asiakkaat laskevat ensimmäisenä ruoan pisteitä, ja nämä tyytymättömät asiakkaat kirjoittavat kolme kertaa enemmän kuin tyytyväiset. Nämä yksitoista havaintoa tulevat palautelomakkeesta, jonka ravintolat lähettävät käynnin jälkeen, ja jokainen kommentti pysyy yksityisenä.
Tämän artikkelin havainnot
- Asiakkaat antavat keskimäärin 4,56 tähteä
- Net Promoter Score +74
- Ystävällisyys saa parhaat pisteet, 4,8
- Heikoissa arvioissa ruoka saa vähiten pisteitä: 3,35
- Tyytymättömät asiakkaat kirjoittavat 3 kertaa enemmän
- Pääruoka on suosikki 71 %:lle
- Vähän valituksia; kärjessä ruoka, joka ei yllätä tarpeeksi
- Isot ryhmät arvioivat hieman heikommin: 4,54
- Perjantain käynnit saavat parhaat arviot, sunnuntain heikoimmat
- Arviot nousevat: tammikuussa 4,34, huhtikuussa 4,67
- 26 % tyytyväisistä asiakkaista julkaisee arvionsa myös julkisesti
Havainto 1/11
Asiakkaat antavat keskimäärin 4,56 tähteä
Keskimääräinen arvio on 4,56/5. 67 % asiakkaista antaa viisi tähteä, ja vain 2,8 % antaa kaksi tähteä tai vähemmän.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 5 ★ | 66,8 % | 8 116 |
| 4 ★ | 26,1 % | 2 666 |
| 3 ★ | 4,3 % | 480 |
| 2 ★ | 1,5 % | 144 |
| 1 ★ | 1,2 % | 119 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 11 525
- Ravintolat
- 29 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kokonaistähtiarvio (1–5), jonka asiakkaat antoivat ravintolan käynnin jälkeen lähettämällä palautelomakkeella. Ravintolaa kohden, joilla vähintään 30 arviota, keskiarvo. Muilta alustoilta tuodut arviot on jätetty pois.
Havainto 2/11
Net Promoter Score +74
Kun kysytään, kuinka todennäköisesti asiakkaat suosittelisivat ravintolaa, 80 % vastaa 9 tai 10 ja vain 5,2 % 6 tai vähemmän: Net Promoter Score on +74.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| 0 | 1,3 % | 82 |
| 1 | 0,2 % | 13 |
| 2 | 0,3 % | 19 |
| 3 | 0,2 % | 14 |
| 4 | 0,4 % | 26 |
| 5 | 0,9 % | 57 |
| 6 | 1,1 % | 71 |
| 7 | 2,6 % | 170 |
| 8 | 10,7 % | 695 |
| 9 | 20,5 % | 1 333 |
| 10 | 61,9 % | 4 021 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 6 406
- Ravintolat
- 26 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Net Promoter Score kysymyksestä ”Kuinka todennäköisesti suosittelisit meitä?” (0–10): vastausten 9 tai 10 osuus miinus vastausten 0–6 osuus, ravintolaa kohden, keskiarvo. Kaavio näyttää kaikki vastaukset yhdistettyinä.
Havainto 3/11
Ystävällisyys saa parhaat pisteet, 4,8
Kolmesta asiakkaiden arvioimasta osa-alueesta ystävällisyys ja palvelu nousevat kärkeen (4,8), ennen ruokaa (4,66) sekä sisustusta ja tunnelmaa (4,54).
| Ryhmä | Keskimääräinen arvosana |
|---|---|
| Ruoka | 4,66 |
| Ystävällisyys ja palvelu | 4,8 |
| Sisustus ja tunnelma | 4,54 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 9 760
- Ravintolat
- 38 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Keskimääräinen arvosana 1–5 osa-alueittain, ravintolaa kohden, joilla vähintään 30 arviota, keskiarvo.
Havainto 4/11
Heikoissa arvioissa ruoka saa vähiten pisteitä: 3,35
Enintään kolmen tähden arvioissa ruoka saa 3,35, vähemmän kuin sisustus (3,82) ja palvelu (3,96). Kun käynti pettää, syy on yleensä lautasella.
| Ryhmä | Keskimääräinen arvosana |
|---|---|
| Ruoka | 3,35 |
| Ystävällisyys ja palvelu | 3,96 |
| Sisustus ja tunnelma | 3,82 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 9 760
- Ravintolat
- 38 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- 503 arviossa, joissa kolme tähteä tai vähemmän (9 760:stä): kunkin osa-alueen keskiarvo. Heikoimmin arvioitu osa-alue on todennäköisin syy. Yhdistetty, koska heikot arviot ovat yksittäisessä ravintolassa harvinaisia.
Havainto 5/11
Tyytymättömät asiakkaat kirjoittavat 3 kertaa enemmän
35 % arvioista sisältää kirjallisen kommentin, tyypillisesti 10 sanan mittaisen. Enintään kolmen tähden arvioissa sanoja on 31, viiden tähden arvioissa 10.
| Ryhmä | Keskiarvo |
|---|---|
| Arviot, 3 tähteä tai alle | 30,5 |
| 5 tähden arviot | 10 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 11 636
- Ravintolat
- 38 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kirjallisen kommentin sisältävien arvioiden osuus ja kommentin pituus sanoina (mediaani ravintolaa kohden, sitten mediaani). Itse kommentteja ei koskaan julkaista.
Havainto 6/11
Pääruoka on suosikki 71 %:lle
Kun kysytään, mistä ruokalajista asiakkaat pitivät eniten, 71 % mainitsee pääruoan, 25 % alkuruoan ja vain 4,1 % jälkiruoan.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Pääruoka | 71,4 % | 774 |
| Alkuruoka | 24,5 % | 384 |
| Jälkiruoka | 4,1 % | 57 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 1 215
- Ravintolat
- 19 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Vastaukset vapaaehtoiseen kysymykseen ”Mistä ruokalajista pidit eniten?”, ravintolaa kohden, keskiarvo.
Havainto 7/11
Vähän valituksia; kärjessä ruoka, joka ei yllätä tarpeeksi
Vain 3,1 % palautelomakkeista valitsee huomautuksen sisustuksesta ja 2,8 % ruoasta. Useimmin valittu on ruoka, joka ei yllätä tarpeeksi (1,2 %), ennen liian meluisaa salia (0,8 %).
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Ruoka ei tarpeeksi yllättävää | 1,2 % | 79 |
| Liian meluisa | 0,8 % | 51 |
| Ei tarpeeksi viihtyisä | 0,7 % | 49 |
| Liian hämärä | 0,6 % | 42 |
| Liian pienet annokset | 0,6 % | 40 |
| Liian täynnä | 0,4 % | 26 |
| Liian vähän vaihtelua | 0,4 % | 23 |
| Liian kylmä | 0,3 % | 21 |
| Liian suolainen | 0,2 % | 16 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 6 587
- Ravintolat
- 38 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Palautelomakkeen vapaaehtoiset valintaruudut (”mikä voisi olla paremmin?”): niiden palautelomakkeiden osuus, joissa kukin huomautus on valittu.
Havainto 8/11
Isot ryhmät arvioivat hieman heikommin: 4,54
Kolmen tai neljän hengen pöydät antavat keskimäärin 4,66; vähintään seitsemän hengen ryhmät 4,54. Isoja pöytiä on vaikeampi palvella täydellisesti.
| Ryhmä | Keskimääräinen arvosana | Datapisteet |
|---|---|---|
| 1–2 | 4,65 | 1 231 |
| 3–4 | 4,66 | 791 |
| 5–6 | 4,63 | 202 |
| 7+ | 4,54 | 102 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 2 326
- Ravintolat
- 36 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Keskimääräinen kokonaisarvio arvioon liitetyn varauksen seurueen koon mukaan. Yhdistetty.
Havainto 9/11
Perjantain käynnit saavat parhaat arviot, sunnuntain heikoimmat
Perjantaina käyneet asiakkaat antavat keskimäärin 4,69, sunnuntaina käyneet 4,57.
| Ryhmä | Keskimääräinen arvosana | Datapisteet |
|---|---|---|
| Maanantai | 4,6 | 136 |
| Tiistai | 4,68 | 227 |
| Keskiviikko | 4,62 | 190 |
| Torstai | 4,63 | 298 |
| Perjantai | 4,69 | 537 |
| Lauantai | 4,66 | 552 |
| Sunnuntai | 4,57 | 386 |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 2 326
- Ravintolat
- 36 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Keskimääräinen kokonaisarvio käynnin viikonpäivän mukaan. Yhdistetty.
Havainto 10/11
Arviot nousevat: tammikuussa 4,34, huhtikuussa 4,67
Keskimääräinen arvio on tammikuussa 4,34, nousee huhtikuuhun mennessä lukuun 4,67 ja pysyy korkealla kesäkuuhun asti, ennen kuin asettuu syyskuussa lukuun 4,52.
| Ryhmä | Keskimääräinen arvosana |
|---|---|
| Tammikuu | 4,34 |
| Helmikuu | 4,4 |
| Maaliskuu | 4,54 |
| Huhtikuu | 4,67 |
| Toukokuu | 4,65 |
| Kesäkuu | 4,67 |
| Heinäkuu | 4,53 |
| Elokuu | 4,59 |
| Syyskuu | 4,52 |
- Ajanjakso
- Arviot tammi–syyskuu 2026
- Datapisteet
- 7 539
- Ravintolat
- 30 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Keskimääräinen arvio ravintolaa kohden kuukausittain (vähintään 10 arviota), keskiarvo ravintoloiden yli.
Havainto 11/11
26 % tyytyväisistä asiakkaista julkaisee arvionsa myös julkisesti
Kun korkean arvion antaneita asiakkaita pyydetään jakamaan se Googlessa tai Tripadvisorissa, 26 % klikkaa eteenpäin: noin joka 4.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Julkaisi myös julkisesti | 26,3 % |
| Piti omana tietonaan | 73,7 % |
- Ajanjakso
- Arviot 1.1.2025–30.9.2026
- Datapisteet
- 1 455
- Ravintolat
- 22 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Korkean arvion antaneita asiakkaita pyydetään julkaisemaan arvionsa myös Googlessa tai Tripadvisorissa. Linkkiä klikanneiden osuus ravintolaa kohden, joilla vähintään 20 kutsua, keskiarvo.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Arviot 1.1.2025–30.9.2026 · Arviot tammi–syyskuu 2026
Datapisteet
11 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 1 215 datapisteeseen (suurin 11 636 datapisteeseen), 19–38 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 19–38 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.