"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Varattu kaksi päivää etukäteen. Tai kaksi tuntia.
Kuinka paljon etukäteen belgialaiset varaavat ja miten se vaihtelee seurueen, päivän ja sesongin mukaan.
HappyChef Datahub
Belgialaiset eivät suunnittele ravintolakäyntejään kauas eteenpäin. Tyypillinen varaus tehdään vain kaksi päivää ennen käyntiä, lähes joka neljäs samalle päivälle ja vain joka kymmenes yli kuukautta etukäteen. Isot ryhmät ovat poikkeus: ne suunnittelevat viikkoja etukäteen. Nämä kahdeksan havaintoa näyttävät, kuinka paljon aikaa ravintola todella saa varautua.
Tämän artikkelin havainnot
- Mediaanivaraus tehdään 2 pv etukäteen
- 30,7 % varauksista tehdään alle 24 tuntia etukäteen
- Verkossa varataan 3 pv etukäteen, puhelimitse 1 pv
- Vähintään yhdeksän hengen ryhmät varaavat 17,5 pv etukäteen
- Lauantai varataan kauimpana etukäteen: 3 pv
- Aamiainen varataan 9 pv etukäteen, illallinen 2,5 pv
- Talvella ja keväällä varataan 4 pv etukäteen, kesällä 2 pv
- 3,5 % verkkovarauksista tehdään alle kaksi tuntia etukäteen
Havainto 1/8
Mediaanivaraus tehdään 2 pv etukäteen
Puolet kaikista varauksista tehdään enintään 2 pv ennen käyntiä. 22,9 % on samalle päivälle, ja vain 10,2 % tehdään yli kuukautta etukäteen.
| Ryhmä | Osuus | Datapisteet |
|---|---|---|
| Samana päivänä | 22,9 % | 7 206 |
| Seuraavana päivänä | 15,2 % | 5 022 |
| 2–7 pv | 30 % | 10 689 |
| 8–14 pv | 10,6 % | 4 212 |
| 15–30 pv | 11,1 % | 4 766 |
| 31–60 pv | 6,9 % | 3 436 |
| 60+ pv | 3,3 % | 2 042 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 373
- Ravintolat
- 38 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Päivät varauksen tekemisestä (Belgian aikaa) käyntiin. Mediaani ravintolaa kohden, sitten mediaani ravintoloiden yli; osuudet keskiarvoistetaan ravintolaa kohden. Tuodut varaukset on jätetty pois, koska niillä ei ole todellista luontiaikaa.
Havainto 2/8
30,7 % varauksista tehdään alle 24 tuntia etukäteen
22,9 % varauksista on tälle päivälle, ja tunneittain laskettuna 30,7 % tehdään alle 24 tuntia ennen asiakkaan saapumista.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Samana päivänä | 22,9 % |
| Alle 24 tuntia etukäteen | 30,7 % |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 373
- Ravintolat
- 38 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Päivät varauksen tekemisestä (Belgian aikaa) käyntiin. Mediaani ravintolaa kohden, sitten mediaani ravintoloiden yli; osuudet keskiarvoistetaan ravintolaa kohden. Tuodut varaukset on jätetty pois, koska niillä ei ole todellista luontiaikaa.
Havainto 3/8
Verkossa varataan 3 pv etukäteen, puhelimitse 1 pv
Verkossa varaavat asiakkaat varaavat 3 pv etukäteen (mediaani). Ravintolan kirjaamat varaukset tehdään 1 pv etukäteen: niistä 33,2 % on samalle päivälle, kun verkossa osuus on 20,1 %.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Ravintolan kirjaama | 33,2 % |
| Asiakas verkossa | 20,1 % |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ennakkoajan mediaani ravintolaa kohden kanavittain, sitten mediaani ravintoloiden yli; saman päivän osuudet keskiarvoistettu ravintolaa kohden.
Havainto 4/8
Vähintään yhdeksän hengen ryhmät varaavat 17,5 pv etukäteen
Mitä isompi seurue, sitä aikaisemmin se varaa: yksi tai kaksi henkeä varaa 2 pv etukäteen, seitsemän tai kahdeksan 9,5 pv ja vähintään yhdeksän hengen ryhmät 17,5 pv.
| Ryhmä | Päivien mediaani |
|---|---|
| 1–2 | 2 |
| 3–4 | 4 |
| 5–6 | 5,5 |
| 7–8 | 9,5 |
| 9+ | 17,5 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ennakkoajan mediaani päivinä ravintolaa kohden seurueen koon mukaan, sitten mediaani ravintoloiden yli.
Havainto 5/8
Lauantai varataan kauimpana etukäteen: 3 pv
Lauantain käynnit varataan 3 pv etukäteen, viikon pisimmällä ennakolla. Maanantain käynnit varataan 2 pv etukäteen.
| Ryhmä | Päivien mediaani |
|---|---|
| Maanantai | 2 |
| Tiistai | 2 |
| Keskiviikko | 2 |
| Torstai | 2,5 |
| Perjantai | 2,3 |
| Lauantai | 3 |
| Sunnuntai | 2,5 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ennakkoajan mediaani päivinä ravintolaa kohden käynnin viikonpäivän mukaan, sitten mediaani ravintoloiden yli.
Havainto 6/8
Aamiainen varataan 9 pv etukäteen, illallinen 2,5 pv
Aamiainen varataan kauimpana etukäteen, 9 pv. Lounas seuraa 3 pv:n ennakolla, ja illallinen on spontaanein, 2,5 pv.
| Ryhmä | Päivien mediaani |
|---|---|
| Aamiainen | 9 |
| Lounas | 3 |
| Iltapäivä | 3 |
| Illallinen | 2,5 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ennakkoajan mediaani päivinä ravintolaa kohden ateriavuoron mukaan, sitten mediaani ravintoloiden yli.
Havainto 7/8
Talvella ja keväällä varataan 4 pv etukäteen, kesällä 2 pv
Tammi–huhtikuussa ennakkoajan mediaani on 4 pv. Heinä- ja elokuussa se laskee 2 pv:ään: kesäretkistä päätetään hetkessä.
| Ryhmä | Päivien mediaani |
|---|---|
| Tammikuu | 4 |
| Helmikuu | 4 |
| Maaliskuu | 4 |
| Huhtikuu | 4 |
| Toukokuu | 3,5 |
| Kesäkuu | 3 |
| Heinäkuu | 2 |
| Elokuu | 2 |
| Syyskuu | 3 |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ennakkoajan mediaani päivinä ravintolaa kohden käyntikuukauden mukaan, sitten mediaani ravintoloiden yli.
Havainto 8/8
3,5 % verkkovarauksista tehdään alle kaksi tuntia etukäteen
3,5 % verkkovarauksista saapuu alle kaksi tuntia ennen asiakkaan tuloa: matkalla oleva asiakas tarkistaa, onko pöytää vielä vapaana.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Alle 2 tuntia etukäteen | 3,5 % |
| Samana päivänä | 20,1 % |
- Ajanjakso
- Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
- Datapisteet
- 37 409
- Ravintolat
- 42 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Ennakkoajan mediaani ravintolaa kohden kanavittain, sitten mediaani ravintoloiden yli; saman päivän osuudet keskiarvoistettu ravintolaa kohden.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Varaukset, tehty 1.10.2025 alkaen käynneille 30.9.2026 asti
Datapisteet
8 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 37 373 datapisteeseen (suurin 37 409 datapisteeseen), 38–42 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 38–42 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.