"Ihanteellinen ratkaisu ravintoloitsijoille! Voin suositella sitä kaikille. Erinomainen hinta-laatu-suhde runsailla ominaisuuksilla."
Isänpäivä voittaa ystävänpäivän. Ylivoimaisesti.
Kuukaudet, viikot ja juhlapäivät, jotka täyttävät belgialaiset ravintolat, mitattuna samoista ravintoloista koko vuoden.
HappyChef Datahub
Kysy keneltä tahansa vuoden vilkkainta ravintolapäivää, ja vastaus on ystävänpäivä. Data sanoo toisin. Isänpäivänä belgialaiset ravintolat ottavat vastaan yli puolitoista kertaa niin paljon asiakkaita kuin tavallisena sunnuntaina, eikä äitienpäivä jää paljon jälkeen. Vuoden mittaan vahvin kuukausi on elokuu ja hiljaisin syyskuu, ja terassi nousee muutamassa kuukaudessa nollasta yli puoleen kaikista varauksista. Nämä yhdeksän havaintoa kartoittavat belgialaisen ravintolan kalenterin.
Tämän artikkelin havainnot
- Elokuu on vilkkain kuukausi, syyskuu hiljaisin
- Vilkkain viikko yltää lukuun 122, hiljaisin 76
- Isänpäivä tuo 59 % enemmän asiakkaita kuin tavallinen sunnuntai
- Ystävänpäivänä 78 % pöydistä on kahdelle
- Äitien- ja isänpäivä tuovat myös isompia pöytiä
- Pääsiäispäivä tuo 26 % enemmän asiakkaita
- Vapaapäivät auttavat, mutta vähemmän kuin juhlapäivät
- Terassilla tammikuun 0,3 %:sta heinäkuun 59 %:iin
- Kuun puoliväli on 5 % normaalia vilkkaampi
Havainto 1/9
Elokuu on vilkkain kuukausi, syyskuu hiljaisin
Kun mitataan samoja ravintoloita (23) joka kuukausi, elokuu yltää lukuun 113, kun keskimääräinen kuukausi on 100. Syyskuu laskee lukuun 90, kun lomat päättyvät ja arki palaa.
| Ryhmä | Indeksi (100 = normaali) |
|---|---|
| Tammikuu | 92 |
| Helmikuu | 103 |
| Maaliskuu | 100 |
| Huhtikuu | 99 |
| Toukokuu | 111 |
| Kesäkuu | 94 |
| Heinäkuu | 98 |
| Elokuu | 113 |
| Syyskuu | 90 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 112
- Ravintolat
- 44 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kiinteä 23 ravintolan paneeli, jolla on varauksia joka kuukausi; kunkin ravintolan kuukauden asiakasmäärä indeksoidaan sen omaan keskimääräiseen kuukauteen (100) ja keskiarvoistetaan. Raakasummia ei koskaan verrata, koska ravintoloiden määrä kasvoi.
Havainto 2/9
Vilkkain viikko yltää lukuun 122, hiljaisin 76
Viikkotasolla heilahtelut ovat suurempia. Vuoden vilkkain viikko, isänpäivän viikko, yltää lukuun 122 keskimääräiseen viikkoon verrattuna. Hiljaisin on tammikuun toinen viikko, 76: 24 % normaalia alempana.
| Ryhmä | Indeksi (100 = normaali) |
|---|---|
| vk 2 | 76 |
| vk 3 | 89 |
| vk 4 | 99 |
| vk 5 | 105 |
| vk 6 | 95 |
| vk 7 | 120 |
| vk 8 | 113 |
| vk 9 | 116 |
| vk 10 | 105 |
| vk 11 | 96 |
| vk 12 | 101 |
| vk 13 | 108 |
| vk 14 | 99 |
| vk 15 | 110 |
| vk 16 | 106 |
| vk 17 | 98 |
| vk 18 | 105 |
| vk 19 | 112 |
| vk 20 | 108 |
| vk 21 | 101 |
| vk 22 | 88 |
| vk 23 | 99 |
| vk 24 | 122 |
| vk 25 | 101 |
| vk 26 | 91 |
| vk 27 | 105 |
| vk 28 | 104 |
| vk 29 | 103 |
| vk 30 | 98 |
| vk 31 | 120 |
| vk 32 | 102 |
| vk 33 | 121 |
| vk 34 | 116 |
| vk 35 | 121 |
| vk 36 | 102 |
| vk 37 | 91 |
| vk 38 | 103 |
| vk 39 | 111 |
- Ajanjakso
- Viikot 2–39 vuonna 2026
- Datapisteet
- 33 548
- Ravintolat
- 20 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kiinteä paneeli ravintoloita, joilla on varauksia vähintään 35 viikolla; kunkin ravintolan viikon asiakasmäärä indeksoidaan sen omaan keskimääräiseen viikkoon (100), ja niistä otetaan mediaani.
Havainto 3/9
Isänpäivä tuo 59 % enemmän asiakkaita kuin tavallinen sunnuntai
Verrattuna samaan viikonpäivään ympäröivillä viikoilla isänpäivä tuo 59 % enemmän asiakkaita ja äitienpäivä 41 % enemmän. Ystävänpäivä, joka osui jo valmiiksi vilkkaalle lauantaille, lisää 18 %.
| Ryhmä | Indeksi (100 = normaali) |
|---|---|
| Isänpäivä (su 14.6.) | 159 |
| Äitienpäivä (su 10.5.) | 141 |
| Pääsiäispäivä (5.4.) | 126 |
| Ystävänpäivä (la 14.2.) | 118 |
| Vappu (pe 1.5.) | 112 |
| Neitsyt Marian taivaaseenastumisen päivä (la 15.8.) | 105 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 10 274
- Ravintolat
- 30 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Jokaiselle juhlapäivälle ja jokaiselle sinä päivänä auki olleelle ravintolalle: päivän asiakkaat jaettuna ravintolan keskiarvolla samana viikonpäivänä kaksi, kolme ja neljä viikkoa ennen ja jälkeen. Mediaani ravintoloiden yli; 100 on kyseisen viikonpäivän tavallinen päivä.
Havainto 4/9
Ystävänpäivänä 78 % pöydistä on kahdelle
Ystävänpäivä muuttaa enemmän sitä, ketkä tulevat, kuin sitä, kuinka moni: 78 % varauksista on tasan kahdelle hengelle, kun vertailukelpoisina lauantaina osuus on 42 %. Päivä itse tuo 18 % enemmän asiakkaita.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Ystävänpäivä | 78 % |
| Vertailukelpoiset lauantait | 42 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 2 245
- Ravintolat
- 44 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Seurueiden koko juhlapäivänä verrattuna samoihin ravintoloihin samana viikonpäivänä kahdesta neljään viikkoa ennen ja jälkeen.
Havainto 5/9
Äitien- ja isänpäivä tuovat myös isompia pöytiä
Äitienpäivänä keskimääräisessä pöydässä on 4,3 henkeä ja isänpäivänä 4,2, kun vertailukelpoisina sunnuntaina luku on 4. Enemmän pöytiä ja isompia: isänpäivän indeksi on 159, äitienpäivän 141.
| Ryhmä | Keskimääräinen arvosana |
|---|---|
| Isänpäivä | 4,18 |
| Äitienpäivä | 4,26 |
| Vertailukelpoiset sunnuntait | 3,95 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 3 030
- Ravintolat
- 44 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Seurueiden koko juhlapäivänä verrattuna samoihin ravintoloihin samana viikonpäivänä kahdesta neljään viikkoa ennen ja jälkeen.
Havainto 6/9
Pääsiäispäivä tuo 26 % enemmän asiakkaita
Pääsiäispäivä on vuoden kolmas suuri perhepäivä: ravintolat ottavat vastaan 26 % enemmän asiakkaita kuin ympäröivinä sunnuntaina.
| Ryhmä | Indeksi (100 = normaali) |
|---|---|
| Pääsiäispäivä | 126 |
| Vertailukelpoiset sunnuntait | 100 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 1 206
- Ravintolat
- 30 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Jokaiselle juhlapäivälle ja jokaiselle sinä päivänä auki olleelle ravintolalle: päivän asiakkaat jaettuna ravintolan keskiarvolla samana viikonpäivänä kaksi, kolme ja neljä viikkoa ennen ja jälkeen. Mediaani ravintoloiden yli; 100 on kyseisen viikonpäivän tavallinen päivä.
Havainto 7/9
Vapaapäivät auttavat, mutta vähemmän kuin juhlapäivät
Vappu tuo 12 % enemmän asiakkaita kuin tavallinen perjantai ja Neitsyt Marian taivaaseenastumisen päivä 5 % enemmän kuin tavallinen lauantai. Vapaapäivä täyttää pöytiä, mutta syy juhlia täyttää niitä enemmän.
| Ryhmä | Indeksi (100 = normaali) |
|---|---|
| Vappu | 112 |
| Neitsyt Marian taivaaseenastumisen päivä | 105 |
| Tavallinen päivä | 100 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 3 793
- Ravintolat
- 30 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Jokaiselle juhlapäivälle ja jokaiselle sinä päivänä auki olleelle ravintolalle: päivän asiakkaat jaettuna ravintolan keskiarvolla samana viikonpäivänä kaksi, kolme ja neljä viikkoa ennen ja jälkeen. Mediaani ravintoloiden yli; 100 on kyseisen viikonpäivän tavallinen päivä.
Havainto 8/9
Terassilla tammikuun 0,3 %:sta heinäkuun 59 %:iin
Ravintoloissa, joissa on ulkopaikkoja, terassin osuus kasvaa tammikuun 0,3 %:sta toukokuun 27 %:iin ja huipentuu heinäkuussa 59 %:iin, kun yli puolet asiakkaista valitsee ulkopöydän.
| Ryhmä | Osuus |
|---|---|
| Tammikuu | 0,3 % |
| Helmikuu | 0,8 % |
| Maaliskuu | 2,4 % |
| Huhtikuu | 3,9 % |
| Toukokuu | 27 % |
| Kesäkuu | 34 % |
| Heinäkuu | 59,1 % |
| Elokuu | 43,5 % |
| Syyskuu | 37 % |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 8 758
- Ravintolat
- 9 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Niiden varausten osuus, joissa on valittu terassi tai ulkopaikka, vain ravintoloissa, joiden varauslomake tarjoaa vaihtoehdon, kuukausittain.
Havainto 9/9
Kuun puoliväli on 5 % normaalia vilkkaampi
Kuukauden päivät 11–15 ovat 5 % vilkkaampia kuin saman viikonpäivän keskimääräinen päivä. Kuun ensimmäiset päivät ovat 3 % hiljaisempia: palkkapäivävaikutus on olemassa, mutta se on pieni.
| Ryhmä | Indeksi (100 = normaali) |
|---|---|
| 1–5 | 97 |
| 6–10 | 99 |
| 11–15 | 105 |
| 16–20 | 99 |
| 21–25 | 100 |
| 26–31 | 100 |
- Ajanjakso
- Käynnit 1.1.–30.9.2026
- Datapisteet
- 46 441
- Ravintolat
- 31 belgialaista ravintolaa
- Menetelmä
- Kunkin päivän asiakkaat verrattuna saman ravintolan saman viikonpäivän keskiarvoon (mikä poistaa viikonpäivien vaikutuksen), keskiarvo päiväjaksoittain ja sitten ravintoloiden yli. 100 on normaali.
Näin teimme tämän artikkelin
Ajanjakso
Käynnit 1.1.–30.9.2026 · Viikot 2–39 vuonna 2026
Datapisteet
9 havaintoa, joista jokainen perustuu vähintään 1 206 datapisteeseen (suurin 46 441 datapisteeseen), 9–44 belgialaisesta ravintolasta.
Menetelmä
Anonyymit koosteet belgialaisista HappyChef-ravintoloista; jokainen ravintola painaa yhtä paljon, ja jokainen luku kattaa vähintään viisi ravintolaa ja 1 000 datapistettä.
Tietoa aineistosta
Analyysi perustuu belgialaisiin ravintoloihin, jotka käyttävät HappyChefiä: havainnosta riippuen 9–44 ravintolaa. Jakson aikana mukaan tulleet ravintolat on normalisoitu, jotta kasvava ravintolamäärä ei koskaan paisuta trendiä, demo- ja testitilit on jätetty pois ja paikkamerkkiarvot (nollana tallennettu tyhjä kenttä) ohitetaan.
Jokainen luku on anonyymi kooste. Jokainen yhdistää vähintään viisi ravintolaa ja vähintään 1 000 datapistettä, yhtäkään ravintolaa ei nimetä eikä nosteta esiin, eikä asiakkaan nimeä, sähköpostiosoitetta, puhelinnumeroa tai lisätietoa julkaista koskaan.
Lisää Datahubista
"Erittäin selkeä mobiilisovellus ja työpöytäversio, tuntuu luontevalta. Todella käyttäjäystävällinen ja helppo ottaa käyttöön."
"Huippupalvelu ravintola-alan yrittäjille. Voin vain suositella HappyCheffia — paljon edullisempaan hintaan kuin suuret toimijat."
Hyödynnä nämä havainnot omassa ravintolassasi
HappyChef näyttää samat luvut omasta ravintolastasi: vilkkaimmat päiväsi, peruutuksesi ja palaavat asiakkaasi.