"Η ιδανική λύση για τον ιδιοκτήτη εστιατορίου! Μπορώ να το συστήσω σε όλους. Άριστη σχέση ποιότητας/τιμής, με πολλές λειτουργίες."
Ένας στους εννέα επιστρέφει. Δύο μήνες αργότερα.
Πελάτες που επιστρέφουν, γλώσσες και στοιχεία επικοινωνίας, από τον Ιανουάριο έως τον Σεπτέμβριο του 2026.
HappyChef Datahub
Οι περισσότεροι πελάτες ενός εστιατορίου έρχονται μία φορά. Από τον Ιανουάριο έως τον Σεπτέμβριο του 2026, περίπου ένας στους εννέα πελάτες επέστρεψε στο ίδιο εστιατόριο, συνήθως δύο μήνες μετά την πρώτη επίσκεψη, και όσοι επιστρέφουν αντιστοιχούν σε μία στις επτά κρατήσεις. Ποιοι είναι αυτοί οι πελάτες; Κυρίως άνω των 45, κυρίως κλείνουν στα ολλανδικά, σχεδόν όλοι είναι προσβάσιμοι μέσω email και κινητού, αλλά σπάνια είναι εγγεγραμμένοι σε newsletter. Αυτά τα έντεκα ευρήματα περιγράφουν τον πελάτη πίσω από την κράτηση.
Τα ευρήματα αυτού του άρθρου
- Το 10,8% των πελατών επιστρέφουν μέσα σε εννέα μήνες
- Όσοι επιστρέφουν κάνουν το 15,1% των κρατήσεων
- Οι πελάτες επιστρέφουν μετά από 63 μέρες
- Η μεγαλύτερη ηλικιακή ομάδα είναι 55 έως 64, με 23,8%
- Το 88,6% των online κρατήσεων γίνονται στα ολλανδικά
- Οι κρατήσεις σε ξένη γλώσσα κορυφώνονται τον Μάρτιο, με 12%
- Το 5% των πελατών αφήνουν ξένο αριθμό τηλεφώνου
- Το 69% των κρατήσεων έχουν βελγικό κινητό
- Πρώτο το Gmail με 32,6%, μπροστά από Hotmail και Telenet
- Μόνο το 18% των τηλεφωνικών κρατήσεων έχουν email
- Μόνο το 4,7% των online πελατών ζητούν το newsletter
Εύρημα 1 από 11
Το 10,8% των πελατών επιστρέφουν μέσα σε εννέα μήνες
Από τον Ιανουάριο έως τον Σεπτέμβριο του 2026, το 10,8% των πελατών επέστρεψαν στο ίδιο εστιατόριο τουλάχιστον μία φορά. Στους πελάτες με πρώτη επίσκεψη πριν τον Ιούλιο, που είχαν τουλάχιστον τρεις μήνες για να επιστρέψουν, είναι 13,9%.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Όλοι οι πελάτες | 10,8% |
| Πρώτη επίσκεψη πριν τον Ιούλιο | 13,9% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 27.529
- Εστιατόρια
- 23 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Οι πελάτες αναγνωρίζονται από το email ή το τηλέφωνό τους μέσα σε ένα εστιατόριο, ποτέ μεταξύ εστιατορίων. Ένα σταθερό δείγμα 23 εστιατορίων με κρατήσεις και τους εννέα μήνες. Ποσοστό πελατών με δύο ή περισσότερες επισκέψεις, ανά εστιατόριο, μέσος όρος. Το δεύτερο νούμερο μετρά μόνο πελάτες με πρώτη επίσκεψη πριν από την 1η Ιουλίου 2026, ώστε να είχαν τουλάχιστον τρεις μήνες για να επιστρέψουν.
Εύρημα 2 από 11
Όσοι επιστρέφουν κάνουν το 15,1% των κρατήσεων
Το 89% των πελατών ήρθαν μία φορά στην περίοδο, αλλά όσοι επιστρέφουν κάνουν το 15,1% όλων των κρατήσεων, γιατί κάποιοι έρχονται αρκετές φορές.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| 1 | 89,2% | 24.481 |
| 2 | 7,8% | 2.200 |
| 3 | 1,8% | 509 |
| 4–5 | 0,9% | 243 |
| 6+ | 0,3% | 96 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 32.624
- Εστιατόρια
- 23 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό κρατήσεων που αποτελούν δεύτερη ή επόμενη επίσκεψη του ίδιου πελάτη στο ίδιο εστιατόριο μέσα στην περίοδο, και πώς κατανέμονται οι πελάτες ανά αριθμό επισκέψεων. Ίδιο σταθερό δείγμα· ανά εστιατόριο, μέσος όρος.
Εύρημα 3 από 11
Οι πελάτες επιστρέφουν μετά από 63 μέρες
Ο τυπικός πελάτης που επιστρέφει έρχεται ξανά 63 μέρες μετά την πρώτη επίσκεψη (διάμεσος). 25% επιστρέφουν μέσα σε έναν μήνα.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Μέσα σε 2 εβδομάδες | 11,1% | 326 |
| 2–4 εβδομάδες | 13,3% | 421 |
| 1–2 μήνες | 21,5% | 650 |
| 2–3 μήνες | 16,9% | 513 |
| 3–6 μήνες | 29,2% | 898 |
| 6+ μήνες | 7,9% | 231 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 3.039
- Εστιατόρια
- 22 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Για τους πελάτες που επιστρέφουν: ημέρες ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη επίσκεψη μέσα στην περίοδο. Διάμεσος ανά εστιατόριο και στη συνέχεια η διάμεσος όλων των εστιατορίων.
Εύρημα 4 από 11
Η μεγαλύτερη ηλικιακή ομάδα είναι 55 έως 64, με 23,8%
Ανάμεσα στους πελάτες που έδωσαν ημερομηνία γέννησης, η ομάδα 55 έως 64 είναι η μεγαλύτερη (23,8%), λίγο μπροστά από την ομάδα 45 έως 54 (23%). Οι πελάτες κάτω των 25 είναι 3,8% και η διάμεση ηλικία είναι 50.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| 16–24 | 3,8% | 103 |
| 25–34 | 15% | 353 |
| 35–44 | 17,8% | 470 |
| 45–54 | 22,9% | 565 |
| 55–64 | 23,8% | 542 |
| 65+ | 16,7% | 381 |
- Περίοδος
- Αρχεία πελατών στις 12 Οκτωβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 2.414
- Εστιατόρια
- 26 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ηλικιακές ομάδες πελατών που επέλεξαν να δώσουν ημερομηνία γέννησης (για προσφορές γενεθλίων). Δημοσιεύονται μόνο οι ομάδες. Αυτοί οι πελάτες επέλεξαν να τη δώσουν, άρα δεν αποτελούν τυχαίο δείγμα.
Εύρημα 5 από 11
Το 88,6% των online κρατήσεων γίνονται στα ολλανδικά
Το 88,6% των online κρατήσεων γίνονται στα ολλανδικά, 9,5% στα αγγλικά και 1,9% στα γαλλικά.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Ολλανδικά | 88,6% | 24.656 |
| Γαλλικά | 1,9% | 396 |
| Αγγλικά | 9,5% | 2.062 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 27.116
- Εστιατόρια
- 34 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Η γλώσσα που επέλεξε ο πελάτης στη φόρμα online κράτησης. Μόνο online κρατήσεις, γιατί όσες καταχωρίζει το προσωπικό παίρνουν τη γλώσσα του εστιατορίου. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 6 από 11
Οι κρατήσεις σε ξένη γλώσσα κορυφώνονται τον Μάρτιο, με 12%
Το ποσοστό των online κρατήσεων σε γλώσσα άλλη από τα ολλανδικά κορυφώνεται τον Μάρτιο (12%) και είναι χαμηλότερο τον Ιανουάριο (9,5%).
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Ιανουαρίου | 9,5% |
| Φεβρουαρίου | 11,7% |
| Μαρτίου | 12% |
| Απριλίου | 11% |
| Μαΐου | 10% |
| Ιουνίου | 9,9% |
| Ιουλίου | 9,9% |
| Αυγούστου | 10% |
| Σεπτεμβρίου | 9,8% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 27.232
- Εστιατόρια
- 40 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό online κρατήσεων σε γλώσσα άλλη από τα ολλανδικά, ανά εστιατόριο ανά μήνα (τουλάχιστον 20 κρατήσεις), μέσος όρος των εστιατορίων που ήταν ενεργά εκείνο τον μήνα.
Εύρημα 7 από 11
Το 5% των πελατών αφήνουν ξένο αριθμό τηλεφώνου
Το 5% των κρατήσεων έχουν ξένο αριθμό τηλεφώνου. Πρώτη είναι η Ολλανδία με 2,6%, μπροστά από τη Γερμανία, τη Γαλλία, το Ηνωμένο Βασίλειο και το Λουξεμβούργο.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Ολλανδία | 2,6% | 1.159 |
| Άλλη χώρα | 1% | 204 |
| Γερμανία | 0,5% | 161 |
| Γαλλία | 0,4% | 106 |
| Ηνωμένο Βασίλειο | 0,3% | 79 |
| Λουξεμβούργο | 0,2% | 59 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.441
- Εστιατόρια
- 44 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό κρατήσεων με ξένο αριθμό τηλεφώνου, ανά εστιατόριο, μέσος όρος· η κατανομή ανά χώρα είναι συγκεντρωτική.
Εύρημα 8 από 11
Το 69% των κρατήσεων έχουν βελγικό κινητό
Οι πελάτες αφήνουν βελγικό κινητό στο 69% των κρατήσεων και σταθερό σε μόλις 2,9%. Το 19% των κρατήσεων δεν έχουν καθόλου αριθμό τηλεφώνου.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Βελγικό κινητό | 69% | 32.932 |
| Χωρίς τηλέφωνο | 19% | 8.794 |
| Βελγικό σταθερό | 2,9% | 1.280 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.408
- Εστιατόρια
- 41 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Τύπος αριθμού τηλεφώνου στην κράτηση, με βάση το πρόθεμα (οι βελγικοί αριθμοί που αρχίζουν από 04 είναι κινητά). Οι αριθμοί δεν δημοσιεύονται ποτέ. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 9 από 11
Πρώτο το Gmail με 32,6%, μπροστά από Hotmail και Telenet
Οι διευθύνσεις Gmail είναι το 32,6% των email των πελατών, Hotmail και Outlook 27,9% και Telenet 16,2%. Ακολουθούν Proximus και Skynet με 5,4%.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Gmail | 32,6% | 10.939 |
| Hotmail / Outlook | 27,9% | 9.797 |
| Telenet | 16,2% | 5.983 |
| Άλλο (εταιρικό ή δικό τους domain) | 13,1% | 4.085 |
| Proximus / Skynet | 5,4% | 1.954 |
| Apple iCloud | 2,9% | 935 |
| Yahoo | 1,8% | 544 |
| Scarlet | 0,2% | 70 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 34.307
- Εστιατόρια
- 37 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ο πάροχος email του πελάτη, ομαδοποιημένος στους μεγάλους παρόχους· όλα τα υπόλοιπα μετρούν ως άλλο. Οι διευθύνσεις δεν δημοσιεύονται ποτέ. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 10 από 11
Μόνο το 18% των τηλεφωνικών κρατήσεων έχουν email
Online, κάθε κράτηση έχει email, γιατί η φόρμα το ζητά. Όταν το εστιατόριο καταχωρίζει μόνο του μια κράτηση, μόνο 18% έχουν: αυτοί οι πελάτες δεν μπορούν να λάβουν επιβεβαίωση ή αίτημα κριτικής μέσω email.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Online από τον πελάτη | 100% |
| Από το εστιατόριο | 18% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.441
- Εστιατόρια
- 44 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό κρατήσεων με έγκυρο email, ανά κανάλι κράτησης, ανά εστιατόριο, μέσος όρος.
Εύρημα 11 από 11
Μόνο το 4,7% των online πελατών ζητούν το newsletter
Όταν η φόρμα κράτησης προσφέρει προαιρετικό κουτάκι για newsletter, το 4,7% των πελατών το τσεκάρουν: περίπου ένας στους 21.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Τσέκαραν το newsletter | 4,7% |
| Το άφησαν κενό | 95,3% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 26.410
- Εστιατόρια
- 34 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό online πελατών που τσέκαραν το προαιρετικό κουτάκι του newsletter, μόνο σε εστιατόρια που εμφανίζουν το κουτάκι. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Πώς φτιάξαμε αυτό το άρθρο
Περίοδος
Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026 · Αρχεία πελατών στις 12 Οκτωβρίου 2026
Σημεία δεδομένων
11 ευρήματα, καθένα με τουλάχιστον 2.414 σημεία δεδομένων (το μεγαλύτερο με 46.441), από 22–44 βελγικά εστιατόρια.
Μέθοδος
Ανώνυμα σύνολα από βελγικά εστιατόρια του HappyChef, με ίση βαρύτητα για κάθε εστιατόριο και κάθε νούμερο να καλύπτει τουλάχιστον πέντε εστιατόρια και 1.000 σημεία δεδομένων.
Σχετικά με αυτά τα δεδομένα
Η ανάλυση βασίζεται σε βελγικά εστιατόρια που χρησιμοποιούν το HappyChef: 22–44 εστιατόρια, ανάλογα με το εύρημα. Τα εστιατόρια που εντάχθηκαν μέσα στην περίοδο κανονικοποιούνται, ώστε ο αυξανόμενος αριθμός εστιατορίων να μη φουσκώνει ποτέ μια τάση, οι λογαριασμοί επίδειξης και δοκιμής εξαιρούνται και οι τιμές-σύμβολα (ένα κενό πεδίο που αποθηκεύτηκε ως μηδέν) αγνοούνται.
Κάθε νούμερο είναι ένα ανώνυμο σύνολο. Το καθένα συνδυάζει τουλάχιστον πέντε εστιατόρια και τουλάχιστον 1.000 σημεία δεδομένων, κανένα εστιατόριο δεν κατονομάζεται ούτε ξεχωρίζει, και δεν δημοσιεύεται ποτέ όνομα, email, τηλέφωνο ή σχόλιο κάποιου πελάτη.
Περισσότερα από το Datahub
"Εξαιρετικά σαφής mobile εφαρμογή και desktop έκδοση, αισθάνεται φυσικό. Πολύ φιλικό στη χρήση και εύκολο στη ρύθμιση."
"Άριστη υπηρεσία προς επιχειρηματίες εστίασης. Μπορώ μόνο να συστήσω το HappyChef — σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τους μεγάλους παίκτες."
Αξιοποιήστε αυτά τα ευρήματα στο δικό σας εστιατόριο
Το HappyChef σάς δείχνει τα ίδια νούμερα για το δικό σας εστιατόριο: τις πιο γεμάτες μέρες σας, τις ακυρώσεις σας, τους πελάτες που επιστρέφουν.