"Η ιδανική λύση για τον ιδιοκτήτη εστιατορίου! Μπορώ να το συστήσω σε όλους. Άριστη σχέση ποιότητας/τιμής, με πολλές λειτουργίες."
Σάββατο βράδυ, 19:00. Το πιο περιζήτητο τραπέζι του Βελγίου.
Πότε βγαίνουν πραγματικά οι Βέλγοι για φαγητό: μέρα με τη μέρα, βάρδια με τη βάρδια, ώρα με την ώρα.
HappyChef Datahub
Η εβδομάδα ενός εστιατορίου δεν αποτελείται από επτά ίσες μέρες. Στα βελγικά εστιατόρια, η Παρασκευή και το Σάββατο μαζί συγκεντρώνουν πάνω από τους μισούς πελάτες με κράτηση, η Δευτέρα σχεδόν δεν φαίνεται και η Κυριακή γίνεται αθόρυβα το μεγαλύτερο μεσημεριανό της εβδομάδας. Το δείπνο συγκεντρώνεται γύρω από μία και μόνο ώρα, και το Σάββατο επτά στις δέκα θέσεις είναι ήδη κλεισμένες πριν ανοίξουν οι πόρτες. Αυτά τα έντεκα ευρήματα δείχνουν πότε γεμίζει η σάλα και πότε όχι.
Τα ευρήματα αυτού του άρθρου
- Το Σάββατο φέρνει το 28,5% των πελατών της εβδομάδας, η Δευτέρα μόλις 4,7%
- Στο δείπνο, μόνο το Σάββατο παίρνει 34,6%
- Η Κυριακή είναι η μέρα του μεσημεριανού: το 31% όλων των πελατών
- Την Κυριακή, το 46,6% των κρατήσεων είναι για μεσημεριανό
- Δύο στις τρεις κρατήσεις είναι για δείπνο
- Οι 19:00 είναι η πιο δημοφιλής ώρα για δείπνο, με 31,4%
- Οι 12:30 και οι 12:00 παίρνουν το 62% των κρατήσεων μεσημεριανού
- Το δείπνο ξεκινά νωρίτερα την Κυριακή, κατά μέσο όρο στις 18:30
- Το 48,5% των κρατήσεων ξεκινούν ακριβώς στην ώρα
- Ένα Σάββατο φέρνει 42 πελάτες με κράτηση, μια Τετάρτη 19
- Το Σάββατο, το 71% των θέσεων είναι κλεισμένες από πριν
Εύρημα 1 από 11
Το Σάββατο φέρνει το 28,5% των πελατών της εβδομάδας, η Δευτέρα μόλις 4,7%
Το Σάββατο είναι με διαφορά η πιο γεμάτη μέρα, με το 28,5% όλων των πελατών με κράτηση, και ακολουθεί η Παρασκευή με 23,1%. Μαζί, τα δύο βράδια του Σαββατοκύριακου συγκεντρώνουν 52% της εβδομάδας. Ένα Σάββατο φέρνει 3,7× τους πελάτες μιας Τρίτης.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Δευτέρα | 4,7% |
| Τρίτη | 7,6% |
| Τετάρτη | 7,1% |
| Πέμπτη | 12,2% |
| Παρασκευή | 23,1% |
| Σάββατο | 28,5% |
| Κυριακή | 16,7% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.020
- Εστιατόρια
- 35 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό των εβδομαδιαίων πελατών (κουβέρ) κάθε εστιατορίου που αντιστοιχεί σε κάθε ημέρα της εβδομάδας, μέσος όρος όλων των εστιατορίων. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 2 από 11
Στο δείπνο, μόνο το Σάββατο παίρνει 34,6%
Το δείπνο είναι ακόμα πιο συγκεντρωμένο από την εβδομάδα συνολικά: το 34,6% όλων των πελατών δείπνου έρχονται Σάββατο και 24,8% Παρασκευή, έναντι μόλις 4% τη Δευτέρα.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Δευτέρα | 4% |
| Τρίτη | 7,4% |
| Τετάρτη | 6,4% |
| Πέμπτη | 12,2% |
| Παρασκευή | 24,8% |
| Σάββατο | 34,6% |
| Κυριακή | 10,6% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 31.453
- Εστιατόρια
- 36 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό των πελατών δείπνου κάθε εστιατορίου ανά ημέρα της εβδομάδας, μέσος όρος όλων των εστιατορίων. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 3 από 11
Η Κυριακή είναι η μέρα του μεσημεριανού: το 31% όλων των πελατών
Το μεσημεριανό ακολουθεί άλλο ρυθμό. Η Κυριακή φέρνει το 31% των πελατών μεσημεριανού της εβδομάδας, 1,6× τους πελάτες της Παρασκευής (19,1%), που είναι το πιο γεμάτο καθημερινό μεσημεριανό.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Δευτέρα | 5,5% |
| Τρίτη | 7,8% |
| Τετάρτη | 7,6% |
| Πέμπτη | 13,2% |
| Παρασκευή | 19,1% |
| Σάββατο | 15,8% |
| Κυριακή | 31% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 13.650
- Εστιατόρια
- 28 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό των πελατών μεσημεριανού κάθε εστιατορίου ανά ημέρα της εβδομάδας, μέσος όρος όλων των εστιατορίων. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 5 από 11
Δύο στις τρεις κρατήσεις είναι για δείπνο
Το δείπνο αντιστοιχεί στο 67,6% όλων των κρατήσεων και το μεσημεριανό σε 25,5%. Το απόγευμα ανάμεσα στο μεσημεριανό και το δείπνο είναι σχεδόν άδειο, με το 1,2% των κρατήσεων.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Πρωινό | 5,6% | 662 |
| Μεσημεριανό | 25,5% | 13.794 |
| Απόγευμα | 1,2% | 417 |
| Δείπνο | 67,6% | 31.535 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.408
- Εστιατόρια
- 41 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Η ώρα έναρξης της κράτησης ταξινομείται ως πρωινό (πριν τις 11:00), μεσημεριανό (11:00–14:59), απόγευμα (15:00–16:59) ή δείπνο (17:00 και μετά). Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 6 από 11
Οι 19:00 είναι η πιο δημοφιλής ώρα για δείπνο, με 31,4%
Σχεδόν το ένα τρίτο των κρατήσεων δείπνου ξεκινά ακριβώς στις 19:00 (31,4%). Ακολουθούν οι 19:30 με 14,9%, λίγο μπροστά από τις 18:30 με 14,5%. Λίγοι πελάτες κλείνουν δείπνο μετά τις 20:00.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| 19:00 | 31,4% | 8.743 |
| 19:30 | 14,9% | 4.122 |
| 18:30 | 14,5% | 4.908 |
| 18:00 | 11,4% | 4.101 |
| 20:00 | 5,9% | 1.562 |
| 19:15 | 5,2% | 1.836 |
| 17:30 | 3,4% | 1.431 |
| 18:45 | 3,3% | 1.186 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 31.485
- Εστιατόρια
- 37 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό των κρατήσεων δείπνου κάθε εστιατορίου ανά ώρα έναρξης, μέσος όρος όλων των εστιατορίων. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 7 από 11
Οι 12:30 και οι 12:00 παίρνουν το 62% των κρατήσεων μεσημεριανού
Το μεσημεριανό κλείνεται ακόμα πιο συγκεντρωμένα: οι 12:30 παίρνουν 34,7% και οι 12:00 27,3%. Μαζί, δύο ώρες συγκεντρώνουν το 62% όλων των κρατήσεων μεσημεριανού.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| 12:30 | 34,7% | 4.639 |
| 12:00 | 27,3% | 3.909 |
| 13:00 | 14,8% | 1.651 |
| 12:15 | 8,5% | 1.747 |
| 12:45 | 3,2% | 541 |
| 13:30 | 2,8% | 253 |
| 11:30 | 2,3% | 295 |
| 14:00 | 1,8% | 138 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 13.694
- Εστιατόρια
- 29 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Ποσοστό των κρατήσεων μεσημεριανού κάθε εστιατορίου ανά ώρα έναρξης, μέσος όρος όλων των εστιατορίων. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 8 από 11
Το δείπνο ξεκινά νωρίτερα την Κυριακή, κατά μέσο όρο στις 18:30
Η μέση ώρα δείπνου στις κρατήσεις είναι 18:52. Οι πελάτες ξεκινούν νωρίτερα την Κυριακή (18:30) και αργότερα την Παρασκευή (18:57), όταν αρχίζει το Σαββατοκύριακο.
| Ομάδα | Ώρα |
|---|---|
| Δευτέρα | 18:34 |
| Τρίτη | 18:50 |
| Τετάρτη | 18:46 |
| Πέμπτη | 18:50 |
| Παρασκευή | 18:57 |
| Σάββατο | 18:54 |
| Κυριακή | 18:30 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 31.547
- Εστιατόρια
- 33 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Μέση ώρα έναρξης δείπνου στις κρατήσεις ανά ημέρα της εβδομάδας, ανά εστιατόριο, και στη συνέχεια ο μέσος όρος. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 9 από 11
Το 48,5% των κρατήσεων ξεκινούν ακριβώς στην ώρα
Οι πελάτες σκέφτονται με στρογγυλά νούμερα: το 48,5% των κρατήσεων ξεκινούν ακριβώς στην ώρα και 35,7% στη μισή. Οι ώρες στο τέταρτο (:15 και :45) παίρνουν 15,2%.
| Ομάδα | Ποσοστό | Σημεία δεδομένων |
|---|---|---|
| Ακριβώς στην ώρα (:00) | 48,5% | 21.726 |
| Στη μισή (:30) | 35,7% | 16.317 |
| Σε τέταρτο (:15/:45) | 15,2% | 7.989 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.408
- Εστιατόρια
- 41 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Τα λεπτά της ώρας έναρξης της κράτησης: ακριβώς στην ώρα, στη μισή ή σε τέταρτο. Κάθε εστιατόριο μετράει το ίδιο: πρώτα υπολογίζεται το δικό του νούμερο και μετά βγαίνει ο μέσος όρος, ώστε ένα πολυσύχναστο εστιατόριο να μην μπορεί να κυριαρχήσει. Εστιατόρια με λιγότερες από 30 κρατήσεις στην περίοδο εξαιρούνται.
Εύρημα 10 από 11
Ένα Σάββατο φέρνει 42 πελάτες με κράτηση, μια Τετάρτη 19
Μια μέρα με κρατήσεις, ένα εστιατόριο υποδέχεται κατά μέσο όρο 33 πελάτες με κράτηση. Ο αριθμός ανεβαίνει στους 42 το Σάββατο και πέφτει στους 19 την Τετάρτη, πριν από όσους έρχονται χωρίς κράτηση.
| Ομάδα | Μέσος όρος |
|---|---|
| Δευτέρα | 22,3 |
| Τρίτη | 21,4 |
| Τετάρτη | 18,7 |
| Πέμπτη | 25,1 |
| Παρασκευή | 35,8 |
| Σάββατο | 41,7 |
| Κυριακή | 39,3 |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 46.441
- Εστιατόρια
- 31 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Πελάτες με κράτηση ανά εστιατόριο, τις ημέρες με τουλάχιστον μία κράτηση, ανά ημέρα της εβδομάδας, μέσος όρος όλων των εστιατορίων. Οι πελάτες χωρίς κράτηση δεν υπάρχουν στα δεδομένα, οπότε μετράμε μόνο όσους έκλεισαν τραπέζι.
Εύρημα 11 από 11
Το Σάββατο, το 71% των θέσεων είναι κλεισμένες από πριν
Σε σύγκριση με τον αριθμό θέσεων που ορίζουν τα εστιατόρια, το 71% των θέσεων είναι ήδη κλεισμένες το Σάββατο βράδυ και 56% την Παρασκευή. Τη Δευτέρα είναι 27%· σε όλη την εβδομάδα 47%.
| Ομάδα | Ποσοστό |
|---|---|
| Δευτέρα | 26,9% |
| Τρίτη | 43,3% |
| Τετάρτη | 34,7% |
| Πέμπτη | 38% |
| Παρασκευή | 55,8% |
| Σάββατο | 71,1% |
| Κυριακή | 42,2% |
- Περίοδος
- Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
- Σημεία δεδομένων
- 31.547
- Εστιατόρια
- 35 βελγικά εστιατόρια
- Μέθοδος
- Πελάτες δείπνου με κράτηση διά του αριθμού θέσεων που έχει ορίσει το εστιατόριο στις ρυθμίσεις του, σε βάρδιες δείπνου με τουλάχιστον μία κράτηση. Εστιατόρια χωρίς αριθμό θέσεων ή με λιγότερες από 10 θέσεις εξαιρούνται.
Πώς φτιάξαμε αυτό το άρθρο
Περίοδος
Επισκέψεις από 1 Ιανουαρίου έως 30 Σεπτεμβρίου 2026
Σημεία δεδομένων
11 ευρήματα, καθένα με τουλάχιστον 13.650 σημεία δεδομένων (το μεγαλύτερο με 46.441), από 28–41 βελγικά εστιατόρια.
Μέθοδος
Ανώνυμα σύνολα από βελγικά εστιατόρια του HappyChef, με ίση βαρύτητα για κάθε εστιατόριο και κάθε νούμερο να καλύπτει τουλάχιστον πέντε εστιατόρια και 1.000 σημεία δεδομένων.
Σχετικά με αυτά τα δεδομένα
Η ανάλυση βασίζεται σε βελγικά εστιατόρια που χρησιμοποιούν το HappyChef: 28–41 εστιατόρια, ανάλογα με το εύρημα. Τα εστιατόρια που εντάχθηκαν μέσα στην περίοδο κανονικοποιούνται, ώστε ο αυξανόμενος αριθμός εστιατορίων να μη φουσκώνει ποτέ μια τάση, οι λογαριασμοί επίδειξης και δοκιμής εξαιρούνται και οι τιμές-σύμβολα (ένα κενό πεδίο που αποθηκεύτηκε ως μηδέν) αγνοούνται.
Κάθε νούμερο είναι ένα ανώνυμο σύνολο. Το καθένα συνδυάζει τουλάχιστον πέντε εστιατόρια και τουλάχιστον 1.000 σημεία δεδομένων, κανένα εστιατόριο δεν κατονομάζεται ούτε ξεχωρίζει, και δεν δημοσιεύεται ποτέ όνομα, email, τηλέφωνο ή σχόλιο κάποιου πελάτη.
Περισσότερα από το Datahub
"Εξαιρετικά σαφής mobile εφαρμογή και desktop έκδοση, αισθάνεται φυσικό. Πολύ φιλικό στη χρήση και εύκολο στη ρύθμιση."
"Άριστη υπηρεσία προς επιχειρηματίες εστίασης. Μπορώ μόνο να συστήσω το HappyChef — σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τους μεγάλους παίκτες."
Αξιοποιήστε αυτά τα ευρήματα στο δικό σας εστιατόριο
Το HappyChef σάς δείχνει τα ίδια νούμερα για το δικό σας εστιατόριο: τις πιο γεμάτες μέρες σας, τις ακυρώσεις σας, τους πελάτες που επιστρέφουν.