"Den perfekta lösningen för restaurangägaren! Kan rekommendera det till alla. Utmärkt pris/kvalitet med många funktioner."
4,56 stjärnor i snitt. Maten avgör resten.
Vilka betyg gästerna ger, vad de skriver och vad de rekommenderar efter ett besök, från restaurangens eget omdömesformulär.
HappyChef Datahub
Gästerna är generösa mot belgiska restauranger: två av tre ger fem stjärnor, och Net Promoter Score hamnar långt över vad de flesta företag når. Vänligheten får högst betyg av allt. Men när ett besök går snett är det maten gästerna drar ner på först, och de missnöjda gästerna skriver tre gånger så mycket som de nöjda. De här elva insikterna kommer från omdömesformuläret som restaurangerna skickar efter besöket, och varje kommentar hålls privat.
Insikterna i den här artikeln
- Gästerna ger i snitt 4,56 stjärnor
- Ett Net Promoter Score på +74
- Vänligheten får högst betyg, 4,8
- I låga omdömen får maten lägst betyg: 3,35
- Missnöjda gäster skriver 3 gånger så mycket
- Huvudrätten är favoriten för 71 %
- Få klagomål, främst mat som inte överraskar tillräckligt
- Stora grupper ger lite lägre betyg: 4,54
- Besök på fredagar får högst betyg, besök på söndagar lägst
- Betygen stiger från 4,34 i januari till 4,67 i april
- 26 % av de nöjda gästerna publicerar även sitt omdöme offentligt
Insikt 1 av 11
Gästerna ger i snitt 4,56 stjärnor
Det genomsnittliga betyget är 4,56 av 5. 67 % av gästerna ger fem stjärnor och bara 2,8 % ger två stjärnor eller färre.
| Grupp | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 5 ★ | 66,8 % | 8 116 |
| 4 ★ | 26,1 % | 2 666 |
| 3 ★ | 4,3 % | 480 |
| 2 ★ | 1,5 % | 144 |
| 1 ★ | 1,2 % | 119 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 11 525
- Restauranger
- 29 belgiska restauranger
- Metod
- Det övergripande stjärnbetyget (1 till 5) som gästerna gav i omdömesformuläret som restaurangen skickar efter besöket. Per restaurang med minst 30 omdömen, i genomsnitt. Omdömen importerade från andra plattformar är exkluderade.
Insikt 2 av 11
Ett Net Promoter Score på +74
På frågan hur troligt det är att de rekommenderar restaurangen svarar 80 % av gästerna 9 eller 10 och bara 5,2 % 6 eller lägre: ett Net Promoter Score på +74.
| Grupp | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 0 | 1,3 % | 82 |
| 1 | 0,2 % | 13 |
| 2 | 0,3 % | 19 |
| 3 | 0,2 % | 14 |
| 4 | 0,4 % | 26 |
| 5 | 0,9 % | 57 |
| 6 | 1,1 % | 71 |
| 7 | 2,6 % | 170 |
| 8 | 10,7 % | 695 |
| 9 | 20,5 % | 1 333 |
| 10 | 61,9 % | 4 021 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 6 406
- Restauranger
- 26 belgiska restauranger
- Metod
- Net Promoter Score utifrån frågan ”Hur troligt är det att du rekommenderar oss?” (0 till 10): andelen som svarar 9 eller 10 minus andelen som svarar 0 till 6, per restaurang, i genomsnitt. Diagrammet visar alla svar sammanslagna.
Insikt 3 av 11
Vänligheten får högst betyg, 4,8
Av de tre aspekter gästerna betygsätter hamnar vänlighet och service i topp med 4,8, före maten (4,66) och inredningen och atmosfären (4,54).
| Grupp | Genomsnittligt betyg |
|---|---|
| Mat | 4,66 |
| Vänlighet och service | 4,8 |
| Inredning och atmosfär | 4,54 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 9 760
- Restauranger
- 38 belgiska restauranger
- Metod
- Genomsnittligt betyg från 1 till 5 per aspekt, per restaurang med minst 30 omdömen, i genomsnitt.
Insikt 4 av 11
I låga omdömen får maten lägst betyg: 3,35
I omdömen med tre stjärnor eller färre får maten 3,35, under inredningen (3,82) och servicen (3,96). När ett besök gör besviken är det oftast tallriken som är orsaken.
| Grupp | Genomsnittligt betyg |
|---|---|
| Mat | 3,35 |
| Vänlighet och service | 3,96 |
| Inredning och atmosfär | 3,82 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 9 760
- Restauranger
- 38 belgiska restauranger
- Metod
- I de 503 omdömena med tre stjärnor eller färre (av 9 760): genomsnittligt betyg för varje aspekt. Den lägsta aspekten är den troligaste orsaken. Sammanslaget, eftersom låga omdömen är sällsynta på en enskild restaurang.
Insikt 5 av 11
Missnöjda gäster skriver 3 gånger så mycket
35 % av omdömena har en skriven kommentar, vanligtvis 10 ord lång. Omdömen med tre stjärnor eller färre är 31 ord långa, mot 10 för femstjärniga omdömen.
| Grupp | Genomsnitt |
|---|---|
| Omdömen med 3 stjärnor eller färre | 30,5 |
| Omdömen med 5 stjärnor | 10 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 11 636
- Restauranger
- 38 belgiska restauranger
- Metod
- Andelen omdömen med en skriven kommentar, och dess längd i ord (median per restaurang, därefter medianen). Själva kommentarerna publiceras aldrig.
Insikt 6 av 11
Huvudrätten är favoriten för 71 %
På frågan vilken rätt de tyckte bäst om nämner 71 % av gästerna huvudrätten, 25 % förrätten och bara 4,1 % efterrätten.
| Grupp | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Huvudrätt | 71,4 % | 774 |
| Förrätt | 24,5 % | 384 |
| Efterrätt | 4,1 % | 57 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 1 215
- Restauranger
- 19 belgiska restauranger
- Metod
- Svar på den frivilliga frågan ”Vilken rätt tyckte du bäst om?”, per restaurang, i genomsnitt.
Insikt 7 av 11
Få klagomål, främst mat som inte överraskar tillräckligt
Bara 3,1 % av omdömesformulären har en anmärkning om inredningen ikryssad och 2,8 % om maten. Den mest ikryssade är mat som inte är tillräckligt överraskande (1,2 %), före en lokal som är för högljudd (0,8 %).
| Grupp | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Maten inte tillräckligt överraskande | 1,2 % | 79 |
| För högljutt | 0,8 % | 51 |
| Inte tillräckligt mysigt | 0,7 % | 49 |
| För mörkt | 0,6 % | 42 |
| För små portioner | 0,6 % | 40 |
| För mycket folk | 0,4 % | 26 |
| För lite variation | 0,4 % | 23 |
| För kallt | 0,3 % | 21 |
| För salt | 0,2 % | 16 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 6 587
- Restauranger
- 38 belgiska restauranger
- Metod
- De frivilliga kryssrutorna i omdömesformuläret (”vad kunde vara bättre?”): andelen formulär med respektive anmärkning.
Insikt 8 av 11
Stora grupper ger lite lägre betyg: 4,54
Bord för tre eller fyra ger i snitt 4,66; grupper på sju eller fler ger 4,54. Stora bord är svårare att servera perfekt.
| Grupp | Genomsnittligt betyg | Datapunkter |
|---|---|---|
| 1–2 | 4,65 | 1 231 |
| 3–4 | 4,66 | 791 |
| 5–6 | 4,63 | 202 |
| 7+ | 4,54 | 102 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 2 326
- Restauranger
- 36 belgiska restauranger
- Metod
- Genomsnittligt totalbetyg efter sällskapsstorlek i den bokning som omdömet hör till. Sammanslaget.
Insikt 9 av 11
Besök på fredagar får högst betyg, besök på söndagar lägst
Gäster som kom en fredag ger i snitt 4,69, de som kom en söndag 4,57.
| Grupp | Genomsnittligt betyg | Datapunkter |
|---|---|---|
| Måndag | 4,6 | 136 |
| Tisdag | 4,68 | 227 |
| Onsdag | 4,62 | 190 |
| Torsdag | 4,63 | 298 |
| Fredag | 4,69 | 537 |
| Lördag | 4,66 | 552 |
| Söndag | 4,57 | 386 |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 2 326
- Restauranger
- 36 belgiska restauranger
- Metod
- Genomsnittligt totalbetyg efter besöksveckodag. Sammanslaget.
Insikt 10 av 11
Betygen stiger från 4,34 i januari till 4,67 i april
Det genomsnittliga betyget stiger från 4,34 i januari till 4,67 i april och håller sig högt in i juni, innan det stabiliseras på 4,52 i september.
| Grupp | Genomsnittligt betyg |
|---|---|
| Januari | 4,34 |
| Februari | 4,4 |
| Mars | 4,54 |
| April | 4,67 |
| Maj | 4,65 |
| Juni | 4,67 |
| Juli | 4,53 |
| Augusti | 4,59 |
| September | 4,52 |
- Period
- Omdömen från januari till september 2026
- Datapunkter
- 7 539
- Restauranger
- 30 belgiska restauranger
- Metod
- Genomsnittligt betyg per restaurang och månad (minst 10 omdömen), i genomsnitt över restaurangerna.
Insikt 11 av 11
26 % av de nöjda gästerna publicerar även sitt omdöme offentligt
När gäster som gett ett högt betyg bjuds in att dela det på Google eller Tripadvisor klickar 26 % vidare: ungefär en av 4.
| Grupp | Andel |
|---|---|
| Publicerade det även offentligt | 26,3 % |
| Behöll det privat | 73,7 % |
- Period
- Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026
- Datapunkter
- 1 455
- Restauranger
- 22 belgiska restauranger
- Metod
- Gäster som gav ett högt betyg bjuds in att publicera sitt omdöme även på Google eller Tripadvisor. Andelen som klickade vidare, per restaurang med minst 20 inbjudningar, i genomsnitt.
Så tog vi fram artikeln
Period
Omdömen från 1 januari 2025 till 30 september 2026 · Omdömen från januari till september 2026
Datapunkter
11 insikter, var och en baserad på minst 1 215 datapunkter (den största på 11 636), från 19–38 belgiska restauranger.
Metod
Anonyma aggregat över belgiska HappyChef-restauranger, där varje restaurang väger lika och varje siffra bygger på minst fem restauranger och 1 000 datapunkter.
Om dessa data
Analysen bygger på belgiska restauranger som använder HappyChef: 19–38 restauranger, beroende på insikt. Restauranger som tillkommit under perioden normaliseras så att det växande antalet restauranger aldrig blåser upp en trend, demo- och testkonton är exkluderade och platshållarvärden (ett tomt fält som sparats som noll) ignoreras.
Varje siffra är ett anonymt aggregat. Varje siffra bygger på minst fem restauranger och minst 1 000 datapunkter, ingen restaurang nämns eller pekas ut, och inget namn, ingen e-postadress, inget telefonnummer och ingen kommentar från en gäst publiceras någonsin.
Mer från Datahub
"Mycket överskådlig mobilapp och desktopversion, känns naturlig. Väldigt användarvänlig och enkel att konfigurera."
"Utmärkt service för restaurangföretagare. Jag kan bara rekommendera HappyChef — till ett mycket lägre pris än de stora aktörerna."
Använd insikterna i din egen restaurang
HappyChef visar samma siffror för din egen restaurang: dina mest välbesökta dagar, dina avbokningar, dina återkommande gäster.