HappyChef Datahub

Var nionde gäst kommer tillbaka. Två månader senare.

Återkommande gäster, språk och kontaktuppgifter, från januari till september 2026.

HappyChef Datahub

De flesta restauranggäster kommer en gång. Mellan januari och september 2026 återvände ungefär var nionde gäst till samma restaurang, oftast två månader efter första besöket, och de som kommer tillbaka står för var sjunde bokning. Vilka är de här gästerna? Mestadels över 45, mestadels bokar de på nederländska, nästan alla går att nå via e-post och mobil, men sällan prenumererar de på ett nyhetsbrev. De här elva insikterna beskriver gästen bakom bokningen.

  • Belgiska restauranger
  • 11 insikter
  • Data till och med 30 september 2026

Insikterna i den här artikeln

  1. 10,8 % av gästerna kommer tillbaka inom nio månader
  2. Återkommande gäster står för 15,1 % av bokningarna
  3. Återkommande gäster kommer tillbaka efter 63 dagar
  4. Den största åldersgruppen är 55 till 64, med 23,8 %
  5. 88,6 % av onlinebokningarna görs på nederländska
  6. Bokningar på andra språk toppar i mars, med 12 %
  7. 5 % av gästerna lämnar ett utländskt telefonnummer
  8. 69 % av bokningarna har ett belgiskt mobilnummer
  9. Gmail leder med 32,6 %, före Hotmail och Telenet
  10. Bara 18 % av telefonbokningarna har en e-postadress
  11. Bara 4,7 % av onlinegästerna vill ha nyhetsbrevet

Insikt 1 av 11

10,8 % av gästerna kommer tillbaka inom nio månader

Mellan januari och september 2026 kom 10,8 % av gästerna tillbaka till samma restaurang minst en gång. Bland gäster vars första besök var före juli, med minst tre månader på sig att återvända, är det 13,9 %.

  • Alla gäster10,8 %
  • Första besök före juli13,9 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 23 belgiska restauranger · 27 529 datapunkter
Data: 10,8 % av gästerna kommer tillbaka inom nio månader
GruppAndel
Alla gäster10,8 %
Första besök före juli13,9 %
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
27 529
Restauranger
23 belgiska restauranger
Metod
Gäster känns igen på e-postadress eller telefonnummer inom en restaurang, aldrig mellan restauranger. En fast panel med 23 restauranger med bokningar under alla nio månaderna. Andelen gäster med två eller fler besök, per restaurang, i genomsnitt. Den andra siffran räknar bara gäster vars första besök var före 1 juli 2026, så att de hade minst tre månader på sig att komma tillbaka.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 2 av 11

Återkommande gäster står för 15,1 % av bokningarna

89 % av gästerna besökte restaurangen en gång under perioden, men de som återvänder står för 15,1 % av alla bokningar, eftersom vissa kommer tillbaka flera gånger.

1: 89,2 %89,2 %12: 7,8 %7,8 %23: 1,8 %1,8 %34–5: 0,9 %0,9 %4–56+: 0,3 %0,3 %6+
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 23 belgiska restauranger · 32 624 datapunkter
Data: Återkommande gäster står för 15,1 % av bokningarna
GruppAndelDatapunkter
189,2 %24 481
27,8 %2 200
31,8 %509
4–50,9 %243
6+0,3 %96
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
32 624
Restauranger
23 belgiska restauranger
Metod
Andelen bokningar som är ett andra eller senare besök av samma gäst på samma restaurang under perioden, och hur gästerna fördelar sig efter antal besök. Samma fasta panel; per restaurang, i genomsnitt.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 3 av 11

Återkommande gäster kommer tillbaka efter 63 dagar

Den typiska återkommande gästen kommer tillbaka 63 dagar efter första besöket (median). 25 % återvänder inom en månad.

  • Inom 2 veckor11,1 %
  • 2–4 veckor13,3 %
  • 1–2 månader21,5 %
  • 2–3 månader16,9 %
  • 3–6 månader29,2 %
  • Över 6 månader7,9 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 22 belgiska restauranger · 3 039 datapunkter
Data: Återkommande gäster kommer tillbaka efter 63 dagar
GruppAndelDatapunkter
Inom 2 veckor11,1 %326
2–4 veckor13,3 %421
1–2 månader21,5 %650
2–3 månader16,9 %513
3–6 månader29,2 %898
Över 6 månader7,9 %231
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
3 039
Restauranger
22 belgiska restauranger
Metod
För återkommande gäster: dagar mellan första och andra besöket under perioden. Median per restaurang, därefter medianen över restaurangerna.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 4 av 11

Den största åldersgruppen är 55 till 64, med 23,8 %

Bland gäster som uppgav ett födelsedatum är 55 till 64 den största gruppen (23,8 %), strax före 45 till 54 (23 %). Gäster under 25 står för 3,8 %, och medianåldern är 50.

16–24: 3,8 %3,8 %16–2425–34: 15 %15 %25–3435–44: 17,8 %17,8 %35–4445–54: 22,9 %22,9 %45–5455–64: 23,8 %23,8 %55–6465+: 16,7 %16,7 %65+
Källa: HappyChef Datahub · Gästregister per 12 oktober 2026 · 26 belgiska restauranger · 2 414 datapunkter
Data: Den största åldersgruppen är 55 till 64, med 23,8 %
GruppAndelDatapunkter
16–243,8 %103
25–3415 %353
35–4417,8 %470
45–5422,9 %565
55–6423,8 %542
65+16,7 %381
Period
Gästregister per 12 oktober 2026
Datapunkter
2 414
Restauranger
26 belgiska restauranger
Metod
Åldersgrupper för gäster som valt att uppge sitt födelsedatum (för födelsedagserbjudanden). Endast grupperna publiceras. Dessa gäster valde själva att uppge det, så de utgör inte ett slumpmässigt urval.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 5 av 11

88,6 % av onlinebokningarna görs på nederländska

88,6 % av onlinebokningarna görs på nederländska, 9,5 % på engelska och 1,9 % på franska.

  • Nederländska88,6 %
  • Franska1,9 %
  • Engelska9,5 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 34 belgiska restauranger · 27 116 datapunkter
Data: 88,6 % av onlinebokningarna görs på nederländska
GruppAndelDatapunkter
Nederländska88,6 %24 656
Franska1,9 %396
Engelska9,5 %2 062
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
27 116
Restauranger
34 belgiska restauranger
Metod
Det språk gästen valde i bokningsformuläret online. Endast onlinebokningar, eftersom bokningar som personalen registrerar får restaurangens eget språk. Varje restaurang väger lika: först beräknas restaurangens egen siffra och sedan tas ett medelvärde, så att en enda välbesökt restaurang inte kan dominera. Restauranger med färre än 30 bokningar under perioden är exkluderade.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 6 av 11

Bokningar på andra språk toppar i mars, med 12 %

Andelen onlinebokningar på ett annat språk än nederländska toppar i mars (12 %) och är lägst i januari (9,5 %).

9,5 %Jan11,7 %Feb12 %Mars11 %Apr10 %Maj9,9 %Juni9,9 %Juli10 %Aug9,8 %Sep
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 40 belgiska restauranger · 27 232 datapunkter
Data: Bokningar på andra språk toppar i mars, med 12 %
GruppAndel
Januari9,5 %
Februari11,7 %
Mars12 %
April11 %
Maj10 %
Juni9,9 %
Juli9,9 %
Augusti10 %
September9,8 %
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
27 232
Restauranger
40 belgiska restauranger
Metod
Andelen onlinebokningar gjorda på ett annat språk än nederländska, per restaurang och månad (minst 20 bokningar), i genomsnitt över de restauranger som var aktiva den månaden.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 7 av 11

5 % av gästerna lämnar ett utländskt telefonnummer

5 % av bokningarna har ett utländskt telefonnummer. Nederländerna leder med 2,6 %, före Tyskland, Frankrike, Storbritannien och Luxemburg.

  • Nederländerna2,6 %
  • Annat land1 %
  • Tyskland0,5 %
  • Frankrike0,4 %
  • Storbritannien0,3 %
  • Luxemburg0,2 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 44 belgiska restauranger · 46 441 datapunkter
Data: 5 % av gästerna lämnar ett utländskt telefonnummer
GruppAndelDatapunkter
Nederländerna2,6 %1 159
Annat land1 %204
Tyskland0,5 %161
Frankrike0,4 %106
Storbritannien0,3 %79
Luxemburg0,2 %59
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
46 441
Restauranger
44 belgiska restauranger
Metod
Andelen bokningar med utländskt telefonnummer, per restaurang, i genomsnitt; fördelningen per land är sammanslagen.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 8 av 11

69 % av bokningarna har ett belgiskt mobilnummer

Gästerna lämnar ett belgiskt mobilnummer i 69 % av bokningarna och ett fast nummer i bara 2,9 %. 19 % av bokningarna saknar telefonnummer helt.

  • Belgiskt mobilnummer69 %
  • Inget telefonnummer19 %
  • Belgiskt fast nummer2,9 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 41 belgiska restauranger · 46 408 datapunkter
Data: 69 % av bokningarna har ett belgiskt mobilnummer
GruppAndelDatapunkter
Belgiskt mobilnummer69 %32 932
Inget telefonnummer19 %8 794
Belgiskt fast nummer2,9 %1 280
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
46 408
Restauranger
41 belgiska restauranger
Metod
Typ av telefonnummer i bokningen, avläst från prefixet (belgiska nummer som börjar på 04 är mobilnummer). Nummer publiceras aldrig. Varje restaurang väger lika: först beräknas restaurangens egen siffra och sedan tas ett medelvärde, så att en enda välbesökt restaurang inte kan dominera. Restauranger med färre än 30 bokningar under perioden är exkluderade.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 9 av 11

Gmail leder med 32,6 %, före Hotmail och Telenet

Gmail-adresser står för 32,6 % av gästernas e-postadresser, Hotmail och Outlook för 27,9 % och Telenet för 16,2 %. Proximus och Skynet följer med 5,4 %.

  • Gmail32,6 %
  • Hotmail / Outlook27,9 %
  • Telenet16,2 %
  • Övrigt (företag eller egen domän)13,1 %
  • Proximus / Skynet5,4 %
  • Apple iCloud2,9 %
  • Yahoo1,8 %
  • Scarlet0,2 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 37 belgiska restauranger · 34 307 datapunkter
Data: Gmail leder med 32,6 %, före Hotmail och Telenet
GruppAndelDatapunkter
Gmail32,6 %10 939
Hotmail / Outlook27,9 %9 797
Telenet16,2 %5 983
Övrigt (företag eller egen domän)13,1 %4 085
Proximus / Skynet5,4 %1 954
Apple iCloud2,9 %935
Yahoo1,8 %544
Scarlet0,2 %70
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
34 307
Restauranger
37 belgiska restauranger
Metod
Gästens e-postleverantör, grupperad i de stora leverantörerna; allt annat räknas som övrigt. Adresser publiceras aldrig. Varje restaurang väger lika: först beräknas restaurangens egen siffra och sedan tas ett medelvärde, så att en enda välbesökt restaurang inte kan dominera. Restauranger med färre än 30 bokningar under perioden är exkluderade.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 10 av 11

Bara 18 % av telefonbokningarna har en e-postadress

Online har varje bokning en e-postadress, eftersom formuläret kräver det. När restaurangen själv registrerar en bokning har bara 18 % en: de gästerna kan inte få någon bekräftelse eller förfrågan om omdöme via e-post.

  • Online av gästen100 %
  • Registrerad av restaurangen18 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 44 belgiska restauranger · 46 441 datapunkter
Data: Bara 18 % av telefonbokningarna har en e-postadress
GruppAndel
Online av gästen100 %
Registrerad av restaurangen18 %
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
46 441
Restauranger
44 belgiska restauranger
Metod
Andelen bokningar med giltig e-postadress, per bokningskanal, per restaurang, i genomsnitt.
Ladda ner data (CSV)

Insikt 11 av 11

Bara 4,7 % av onlinegästerna vill ha nyhetsbrevet

När bokningsformuläret erbjuder en frivillig ruta för nyhetsbrev kryssar 4,7 % av gästerna i den: ungefär en av 21.

  • Kryssade i nyhetsbrevet4,7 %
  • Lämnade tomt95,3 %
Källa: HappyChef Datahub · Besök från 1 januari till 30 september 2026 · 34 belgiska restauranger · 26 410 datapunkter
Data: Bara 4,7 % av onlinegästerna vill ha nyhetsbrevet
GruppAndel
Kryssade i nyhetsbrevet4,7 %
Lämnade tomt95,3 %
Period
Besök från 1 januari till 30 september 2026
Datapunkter
26 410
Restauranger
34 belgiska restauranger
Metod
Andelen onlinegäster som kryssade i den frivilliga rutan för nyhetsbrev, endast i restauranger som visar rutan. Varje restaurang väger lika: först beräknas restaurangens egen siffra och sedan tas ett medelvärde, så att en enda välbesökt restaurang inte kan dominera. Restauranger med färre än 30 bokningar under perioden är exkluderade.
Ladda ner data (CSV)

Så tog vi fram artikeln

Period

Besök från 1 januari till 30 september 2026 · Gästregister per 12 oktober 2026

Datapunkter

11 insikter, var och en baserad på minst 2 414 datapunkter (den största på 46 441), från 22–44 belgiska restauranger.

Metod

Anonyma aggregat över belgiska HappyChef-restauranger, där varje restaurang väger lika och varje siffra bygger på minst fem restauranger och 1 000 datapunkter.

Om dessa data

Analysen bygger på belgiska restauranger som använder HappyChef: 22–44 restauranger, beroende på insikt. Restauranger som tillkommit under perioden normaliseras så att det växande antalet restauranger aldrig blåser upp en trend, demo- och testkonton är exkluderade och platshållarvärden (ett tomt fält som sparats som noll) ignoreras.

Varje siffra är ett anonymt aggregat. Varje siffra bygger på minst fem restauranger och minst 1 000 datapunkter, ingen restaurang nämns eller pekas ut, och inget namn, ingen e-postadress, inget telefonnummer och ingen kommentar från en gäst publiceras någonsin.

Mer från Datahub

"Den perfekta lösningen för restaurangägaren! Kan rekommendera det till alla. Utmärkt pris/kvalitet med många funktioner."
Stefaan Van Steenberge L'Homard Bizarre Göteborg
"Mycket överskådlig mobilapp och desktopversion, känns naturlig. Väldigt användarvänlig och enkel att konfigurera."
Leenken Vervliet Soul Kitchen Stockholm
"Utmärkt service för restaurangföretagare. Jag kan bara rekommendera HappyChef — till ett mycket lägre pris än de stora aktörerna."
Mathias Van den Hauwe Trend Neuf Malmö

Använd insikterna i din egen restaurang

HappyChef visar samma siffror för din egen restaurang: dina mest välbesökta dagar, dina avbokningar, dina återkommande gäster.

Börja gratis · bli ägare med en enda betalning · inget abonnemang