"Idealno rješenje za vlasnike restorana! Mogu ga preporučiti svima. Izvrsni omjer cijene i kvalitete, s mnogo funkcija."
Dan očeva pobjeđuje Valentinovo. I to uvjerljivo.
Mjeseci, tjedni i blagdani koji pune belgijske restorane, mjereni na istim restoranima tijekom cijele godine.
HappyChef Datahub
Pitajte bilo koga koji je najprometniji restoranski dan u godini i reći će Valentinovo. Podaci kažu drugačije. Na Dan očeva belgijski restorani dočekaju više od jedan i pol puta više gostiju nego uobičajene nedjelje, a Majčin dan nije daleko iza. Kroz godinu je kolovoz najjači mjesec, a rujan najmirniji, dok terasa u nekoliko mjeseci naraste od nule do više od polovice svih rezervacija. Ovih devet uvida crta kalendar belgijskog restorana.
Uvidi u ovom članku
- Kolovoz je najprometniji mjesec, rujan najmirniji
- Najprometniji tjedan doseže 122, najmirniji 76
- Dan očeva donosi 59 % više gostiju nego uobičajena nedjelja
- Na Valentinovo je 78 % stolova za dvoje
- Majčin dan i Dan očeva donose i veće stolove
- Uskrs donosi 26 % više gostiju
- Državni praznici pomažu, ali manje od dana slavlja
- Od 0,3 % u siječnju do 59 % na terasi u srpnju
- Sredina mjeseca je 5 % prometnija od uobičajenog
Uvid 1 od 9
Kolovoz je najprometniji mjesec, rujan najmirniji
Mjereno na istih 23 restorana u svakom mjesecu, kolovoz doseže 113 u odnosu na prosječni mjesec od 100. Rujan pada na 90, kada završe praznici i vrati se svakodnevica.
| Skupina | Indeks (100 = uobičajeno) |
|---|---|
| Siječanj | 92 |
| Veljača | 103 |
| Ožujak | 100 |
| Travanj | 99 |
| Svibanj | 111 |
| Lipanj | 94 |
| Srpanj | 98 |
| Kolovoz | 113 |
| Rujan | 90 |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 46.112
- Restorani
- Belgijskih restorana: 44
- Metoda
- Stalni uzorak od 23 restorana s rezervacijama u svakom mjesecu; mjesečni gosti svakog restorana indeksirani su prema njegovu prosječnom mjesecu (100), zatim se uzima prosjek. Ukupni iznosi nikada se ne uspoređuju izravno jer je broj restorana rastao.
Uvid 2 od 9
Najprometniji tjedan doseže 122, najmirniji 76
Iz tjedna u tjedan oscilacije su veće. Najprometniji tjedan u godini doseže 122 u odnosu na prosječni tjedan, a to je tjedan Dana očeva. Drugi tjedan siječnja najmirniji je, s 76: 24 % ispod uobičajenog.
| Skupina | Indeks (100 = uobičajeno) |
|---|---|
| T2 | 76 |
| T3 | 89 |
| T4 | 99 |
| T5 | 105 |
| T6 | 95 |
| T7 | 120 |
| T8 | 113 |
| T9 | 116 |
| T10 | 105 |
| T11 | 96 |
| T12 | 101 |
| T13 | 108 |
| T14 | 99 |
| T15 | 110 |
| T16 | 106 |
| T17 | 98 |
| T18 | 105 |
| T19 | 112 |
| T20 | 108 |
| T21 | 101 |
| T22 | 88 |
| T23 | 99 |
| T24 | 122 |
| T25 | 101 |
| T26 | 91 |
| T27 | 105 |
| T28 | 104 |
| T29 | 103 |
| T30 | 98 |
| T31 | 120 |
| T32 | 102 |
| T33 | 121 |
| T34 | 116 |
| T35 | 121 |
| T36 | 102 |
| T37 | 91 |
| T38 | 103 |
| T39 | 111 |
- Razdoblje
- Tjedni 2 do 39 u 2026.
- Podatkovne točke
- 33.548
- Restorani
- Belgijskih restorana: 20
- Metoda
- Stalni uzorak restorana s rezervacijama u najmanje 35 tjedana; tjedni gosti svakog restorana indeksirani su prema njegovu prosječnom tjednu (100), zatim se uzima medijan.
Uvid 3 od 9
Dan očeva donosi 59 % više gostiju nego uobičajena nedjelja
U usporedbi s istim danom u tjednu u okolnim tjednima, Dan očeva donosi 59 % više gostiju, a Majčin dan 41 % više. Valentinovo, koje pada na ionako prometnu subotu, dodaje 18 %.
| Skupina | Indeks (100 = uobičajeno) |
|---|---|
| Dan očeva (ned. 14. lipnja) | 159 |
| Majčin dan (ned. 10. svibnja) | 141 |
| Uskrs (5. travnja) | 126 |
| Valentinovo (sub. 14. veljače) | 118 |
| Praznik rada (pet. 1. svibnja) | 112 |
| Velika Gospa (sub. 15. kolovoza) | 105 |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 10.274
- Restorani
- Belgijskih restorana: 30
- Metoda
- Za svaki blagdan i svaki restoran otvoren tog dana: gosti toga dana podijeljeni s prosjekom restorana za isti dan u tjednu dva, tri i četiri tjedna prije i poslije. Medijan po restoranima; 100 je uobičajen dan tog dana u tjednu.
Uvid 4 od 9
Na Valentinovo je 78 % stolova za dvoje
Valentinovo mijenja više to tko dolazi nego koliko ih dolazi: 78 % rezervacija je za točno dvije osobe, naspram 42 % usporedivih subota. Sam dan donosi 18 % više gostiju.
| Skupina | Udio |
|---|---|
| Valentinovo | 78 % |
| Usporedive subote | 42 % |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 2.245
- Restorani
- Belgijskih restorana: 44
- Metoda
- Veličina skupina na blagdan u usporedbi s istim restoranima na isti dan u tjednu dva do četiri tjedna prije i poslije.
Uvid 5 od 9
Majčin dan i Dan očeva donose i veće stolove
Na Majčin dan prosječni stol broji 4,3 gostiju, a na Dan očeva 4,2, naspram 4 usporedivih nedjelja. Više stolova i to većih: Dan očeva dolazi na indeks 159, Majčin dan na 141.
| Skupina | Prosječna ocjena |
|---|---|
| Dan očeva | 4,18 |
| Majčin dan | 4,26 |
| Usporedive nedjelje | 3,95 |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 3.030
- Restorani
- Belgijskih restorana: 44
- Metoda
- Veličina skupina na blagdan u usporedbi s istim restoranima na isti dan u tjednu dva do četiri tjedna prije i poslije.
Uvid 6 od 9
Uskrs donosi 26 % više gostiju
Uskrs je treći veliki obiteljski dan u godini: restorani dočekaju 26 % više gostiju nego okolnih nedjelja.
| Skupina | Indeks (100 = uobičajeno) |
|---|---|
| Uskrs | 126 |
| Usporedive nedjelje | 100 |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 1.206
- Restorani
- Belgijskih restorana: 30
- Metoda
- Za svaki blagdan i svaki restoran otvoren tog dana: gosti toga dana podijeljeni s prosjekom restorana za isti dan u tjednu dva, tri i četiri tjedna prije i poslije. Medijan po restoranima; 100 je uobičajen dan tog dana u tjednu.
Uvid 7 od 9
Državni praznici pomažu, ali manje od dana slavlja
Praznik rada donosi 12 % više gostiju nego uobičajeni petak, a Velika Gospa 5 % više nego uobičajena subota. Slobodan dan puni stolove, ali razlog za slavlje puni ih još više.
| Skupina | Indeks (100 = uobičajeno) |
|---|---|
| Praznik rada | 112 |
| Velika Gospa | 105 |
| Uobičajen dan | 100 |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 3.793
- Restorani
- Belgijskih restorana: 30
- Metoda
- Za svaki blagdan i svaki restoran otvoren tog dana: gosti toga dana podijeljeni s prosjekom restorana za isti dan u tjednu dva, tri i četiri tjedna prije i poslije. Medijan po restoranima; 100 je uobičajen dan tog dana u tjednu.
Uvid 8 od 9
Od 0,3 % u siječnju do 59 % na terasi u srpnju
U restoranima koji nude sjedenje na otvorenom udio terase raste od 0,3 % u siječnju do 27 % u svibnju i doseže vrhunac od 59 % u srpnju, kada više od polovice gostiju bira sjediti vani.
| Skupina | Udio |
|---|---|
| Siječanj | 0,3 % |
| Veljača | 0,8 % |
| Ožujak | 2,4 % |
| Travanj | 3,9 % |
| Svibanj | 27 % |
| Lipanj | 34 % |
| Srpanj | 59,1 % |
| Kolovoz | 43,5 % |
| Rujan | 37 % |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 8.758
- Restorani
- Belgijskih restorana: 9
- Metoda
- Udio rezervacija s odabirom terase ili sjedenja na otvorenom, samo u restoranima čiji obrazac za rezervaciju to nudi, po mjesecu.
Uvid 9 od 9
Sredina mjeseca je 5 % prometnija od uobičajenog
Od 11. do 15. dana u mjesecu promet je 5 % veći od prosječnog dana istog dana u tjednu. Prvi dani mjeseca su 3 % mirniji: učinak plaće postoji, ali je malen.
| Skupina | Indeks (100 = uobičajeno) |
|---|---|
| 1–5 | 97 |
| 6–10 | 99 |
| 11–15 | 105 |
| 16–20 | 99 |
| 21–25 | 100 |
| 26–31 | 100 |
- Razdoblje
- Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
- Podatkovne točke
- 46.441
- Restorani
- Belgijskih restorana: 31
- Metoda
- Gosti svakog dana u usporedbi s prosjekom istog restorana za taj dan u tjednu (čime se uklanja utjecaj rasporeda dana), prosjek po skupini dana, zatim po restoranima. 100 je uobičajeno.
Kako je nastao ovaj članak
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · Tjedni 2 do 39 u 2026.
Podatkovne točke
9 uvida, svaki na temelju najmanje 1.206 podatkovnih točaka (najveći na 46.441), iz 9–44 belgijskih restorana.
Metoda
Anonimni zbrojevi za belgijske HappyChef restorane, svaki restoran s jednakom težinom, a svaka brojka obuhvaća najmanje pet restorana i 1.000 podatkovnih točaka.
O ovim podacima
Ova se analiza temelji na belgijskim restoranima koji koriste HappyChef: 9–44 restorana, ovisno o uvidu. Restorani koji su se priključili tijekom razdoblja normalizirani su kako rastući broj restorana nikada ne bi napuhao trend, demo i testni računi nisu uključeni, a zamjenske vrijednosti (prazno polje spremljeno kao nula) zanemaruju se.
Svaka je brojka anonimni zbroj. Svaka objedinjuje najmanje pet restorana i najmanje 1.000 podatkovnih točaka, nijedan restoran nije imenovan niti izdvojen, a ime, e-adresa, broj telefona ili napomena gosta nikada se ne objavljuju.
Još iz Datahuba
"Izvrsno pregledna mobilna aplikacija i desktop verzija, djeluje prirodno. Vrlo jednostavna za korištenje i postavljanje."
"Izvrsna usluga za ugostitelje. Mogu samo preporučiti HappyChef — po znatno nižoj cijeni od velikih igrača."
Iskoristite ove uvide u vlastitom restoranu
HappyChef vam pokazuje iste brojke za vaš vlastiti restoran: vaše najprometnije dane, vaša otkazivanja, vaše goste koji se vraćaju.