HappyChef Datahub

Jedan od četrnaest otkaže. Najčešće dan prije.

Koliko često, koliko kasno i kojim se danima otkazuju rezervacije te što lista čekanja vraća.

HappyChef Datahub

Većina rezervacija se održi, ali ne sve. U belgijskim restoranima jedna od četrnaest rezervacija otkaže se prije posjeta, a četiri od deset tih otkazivanja stižu u zadnja 24 sata, prekasno da bi se stol lako popunio. Online rezervacije otkazuju se češće od telefonskih, a četvrtak je dan kada se planovi najčešće mijenjaju. Lista čekanja dio toga vraća: gotovo tri od deset zahtjeva postanu rezervacija. Ovih sedam uvida pokazuje što se događa s rezervacijom prije nego što gost stigne.

  • Belgijski restorani
  • Uvida: 7
  • Podaci do 30. rujna 2026.

Uvidi u ovom članku

  1. 7 % rezervacija se otkaže
  2. 40 % otkazivanja stiže u zadnja 24 sata
  3. Online rezervacije otkazuju se češće: 10,6 %
  4. Parovi i velike grupe otkazuju najviše
  5. Četvrtak ima najviše otkazivanja, srijeda najmanje
  6. 28 % zahtjeva s liste čekanja postane rezervacija
  7. 82 % zahtjeva s liste čekanja odnosi se na petak ili subotu

Uvid 1 od 7

7 % rezervacija se otkaže

7 % rezervacija otkaže se prije posjeta, bilo gost bilo restoran: otprilike jedna od 14.

  • Zadržane93 %
  • Otkazane7 %
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 35 belgijskih restorana · 49.605 podatkovnih točaka
Podaci: 7 % rezervacija se otkaže
SkupinaUdio
Zadržane93 %
Otkazane7 %
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
49.605
Restorani
Belgijskih restorana: 35
Metoda
Otkazivanje je rezervacija uklonjena prije posjeta, bilo da ju je gost otkazao putem poveznice iz potvrde ili restoran. Stopa = otkazane ÷ (otkazane + zadržane), po restoranu s najmanje 100 rezervacija, prosjek. Vrijeme = sati između otkazivanja i rezerviranog termina.
Preuzmi podatke (CSV)

Uvid 2 od 7

40 % otkazivanja stiže u zadnja 24 sata

35 % otkazivanja stiže manje od 24 sata prije rezerviranog termina, a još 5 % tek nakon što je termin prošao. Zajedno je to 40 %. Samo 5 % otkaže se više od četiri tjedna unaprijed.

  • Nakon rezerviranog termina5 %
  • Manje od 24 sata prije35,3 %
  • 1–3 dana prije20,9 %
  • 3–7 dana prije15,3 %
  • 1–4 tjedna prije18 %
  • Više od 4 tjedna prije5,5 %
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 35 belgijskih restorana · 49.605 podatkovnih točaka
Podaci: 40 % otkazivanja stiže u zadnja 24 sata
SkupinaUdioPodatkovne točke
Nakon rezerviranog termina5 %297
Manje od 24 sata prije35,3 %1.085
1–3 dana prije20,9 %665
3–7 dana prije15,3 %488
1–4 tjedna prije18 %632
Više od 4 tjedna prije5,5 %242
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
49.605
Restorani
Belgijskih restorana: 35
Metoda
Otkazivanje je rezervacija uklonjena prije posjeta, bilo da ju je gost otkazao putem poveznice iz potvrde ili restoran. Stopa = otkazane ÷ (otkazane + zadržane), po restoranu s najmanje 100 rezervacija, prosjek. Vrijeme = sati između otkazivanja i rezerviranog termina.
Preuzmi podatke (CSV)

Uvid 3 od 7

Online rezervacije otkazuju se češće: 10,6 %

Otkaže se 10,6 % rezervacija koje gost napravi online, naspram 7,1 % rezervacija koje unese restoran. Telefonski poziv djeluje obvezujućije nego klik.

  • Online, gost sam10,6 %
  • Unio restoran7,1 %
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 44 belgijskih restorana · 50.030 podatkovnih točaka
Podaci: Online rezervacije otkazuju se češće: 10,6 %
SkupinaUdio
Online, gost sam10,6 %
Unio restoran7,1 %
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
50.030
Restorani
Belgijskih restorana: 44
Metoda
Stopa otkazivanja po kanalu rezerviranja, unutar svakog restorana (najmanje 20 rezervacija po skupini), prosjek.
Preuzmi podatke (CSV)

Uvid 4 od 7

Parovi i velike grupe otkazuju najviše

Skupine od jedne ili dvije osobe otkazuju u 8,5 % slučajeva, a grupe od devet ili više u 8,7 %. Stolovi za troje ili četvero najpouzdaniji su, s 6,6 %.

1–2: 8,5 %8,5 %1–23–4: 6,6 %6,6 %3–45–6: 6,7 %6,7 %5–67–8: 7,1 %7,1 %7–89+: 8,7 %8,7 %9+
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 44 belgijskih restorana · 50.030 podatkovnih točaka
Podaci: Parovi i velike grupe otkazuju najviše
SkupinaUdio
1–28,5 %
3–46,6 %
5–66,7 %
7–87,1 %
9+8,7 %
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
50.030
Restorani
Belgijskih restorana: 44
Metoda
Stopa otkazivanja po veličini skupine, unutar svakog restorana (najmanje 20 rezervacija po skupini), prosjek.
Preuzmi podatke (CSV)

Uvid 5 od 7

Četvrtak ima najviše otkazivanja, srijeda najmanje

Posjeti u četvrtak otkazuju se najčešće (8,1 %), posjeti u srijedu najrjeđe (5,5 %).

Ponedjeljak: 6,3 %6,3 %PonUtorak: 6 %6 %UtoSrijeda: 5,5 %5,5 %SriČetvrtak: 8,1 %8,1 %ČetPetak: 6,9 %6,9 %PetSubota: 6,9 %6,9 %SubNedjelja: 7,4 %7,4 %Ned
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 44 belgijskih restorana · 50.030 podatkovnih točaka
Podaci: Četvrtak ima najviše otkazivanja, srijeda najmanje
SkupinaUdio
Ponedjeljak6,3 %
Utorak6 %
Srijeda5,5 %
Četvrtak8,1 %
Petak6,9 %
Subota6,9 %
Nedjelja7,4 %
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
50.030
Restorani
Belgijskih restorana: 44
Metoda
Stopa otkazivanja po danu posjeta u tjednu, unutar svakog restorana (najmanje 20 rezervacija po skupini), prosjek.
Preuzmi podatke (CSV)

Uvid 6 od 7

28 % zahtjeva s liste čekanja postane rezervacija

U restoranima koji koriste listu čekanja 28 % zahtjeva pretvori se u potvrđenu rezervaciju kada se oslobodi stol. Zahtjev s liste čekanja prosječno broji 2,7 gostiju.

  • Postao rezervacija28 %
  • Nije se oslobodio stol72 %
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 9 belgijskih restorana · 1.775 podatkovnih točaka
Podaci: 28 % zahtjeva s liste čekanja postane rezervacija
SkupinaUdio
Postao rezervacija28 %
Nije se oslobodio stol72 %
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
1.775
Restorani
Belgijskih restorana: 9
Metoda
Zahtjevi s liste čekanja u restoranima koji koriste listu čekanja (najmanje 20 zahtjeva). Zahtjev koji je postao potvrđena rezervacija računa se kao uspješan. Konverzija po restoranu, prosjek; raspodjela po danima u tjednu također je prosjek po restoranu.
Preuzmi podatke (CSV)

Uvid 7 od 7

82 % zahtjeva s liste čekanja odnosi se na petak ili subotu

Gosti se upisuju na listu čekanja kada je restoran pun: 58 % zahtjeva odnosi se na subotu, a 25 % na petak, zajedno 82 %.

Ponedjeljak: 0,7 %0,7 %PonUtorak: 1,5 %1,5 %UtoSrijeda: 2 %2 %SriČetvrtak: 3,8 %3,8 %ČetPetak: 24,7 %24,7 %PetSubota: 57,7 %57,7 %SubNedjelja: 9,6 %9,6 %Ned
Izvor: HappyChef Datahub · Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026. · 9 belgijskih restorana · 1.775 podatkovnih točaka
Podaci: 82 % zahtjeva s liste čekanja odnosi se na petak ili subotu
SkupinaUdioPodatkovne točke
Ponedjeljak0,7 %6
Utorak1,5 %132
Srijeda2 %71
Četvrtak3,8 %203
Petak24,7 %429
Subota57,7 %863
Nedjelja9,6 %71
Razdoblje
Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.
Podatkovne točke
1.775
Restorani
Belgijskih restorana: 9
Metoda
Zahtjevi s liste čekanja u restoranima koji koriste listu čekanja (najmanje 20 zahtjeva). Zahtjev koji je postao potvrđena rezervacija računa se kao uspješan. Konverzija po restoranu, prosjek; raspodjela po danima u tjednu također je prosjek po restoranu.
Preuzmi podatke (CSV)

Kako je nastao ovaj članak

Razdoblje

Posjeti od 1. siječnja do 30. rujna 2026.

Podatkovne točke

7 uvida, svaki na temelju najmanje 1.775 podatkovnih točaka (najveći na 50.030), iz 9–44 belgijskih restorana.

Metoda

Anonimni zbrojevi za belgijske HappyChef restorane, svaki restoran s jednakom težinom, a svaka brojka obuhvaća najmanje pet restorana i 1.000 podatkovnih točaka.

O ovim podacima

Ova se analiza temelji na belgijskim restoranima koji koriste HappyChef: 9–44 restorana, ovisno o uvidu. Restorani koji su se priključili tijekom razdoblja normalizirani su kako rastući broj restorana nikada ne bi napuhao trend, demo i testni računi nisu uključeni, a zamjenske vrijednosti (prazno polje spremljeno kao nula) zanemaruju se.

Svaka je brojka anonimni zbroj. Svaka objedinjuje najmanje pet restorana i najmanje 1.000 podatkovnih točaka, nijedan restoran nije imenovan niti izdvojen, a ime, e-adresa, broj telefona ili napomena gosta nikada se ne objavljuju.

Još iz Datahuba

"Idealno rješenje za vlasnike restorana! Mogu ga preporučiti svima. Izvrsni omjer cijene i kvalitete, s mnogo funkcija."
Stefaan Van Steenberge L'Homard Bizarre Sint-Martens-Latem
"Izvrsno pregledna mobilna aplikacija i desktop verzija, djeluje prirodno. Vrlo jednostavna za korištenje i postavljanje."
Leenken Vervliet Soul Kitchen Zagreb
"Izvrsna usluga za ugostitelje. Mogu samo preporučiti HappyChef — po znatno nižoj cijeni od velikih igrača."
Mathias Van den Hauwe Trend Neuf Watervliet

Iskoristite ove uvide u vlastitom restoranu

HappyChef vam pokazuje iste brojke za vaš vlastiti restoran: vaše najprometnije dane, vaša otkazivanja, vaše goste koji se vraćaju.

Započnite besplatno · jednom uplatom postanite vlasnik · bez pretplate