"De ideale oplossing voor de restauranthouder! Kan het iedereen aanbevelen. Prijs/kwaliteit top, met vele functionaliteiten"
Vaderdag Klopt Valentijn. Met Ruime Voorsprong.
De maanden, weken en feestdagen die Belgische restaurants vullen, het hele jaar gemeten op dezelfde zaken.
HappyChef Datahub
Vraag wie dan ook naar de drukste restaurantdag van het jaar en je hoort Valentijn. De cijfers zeggen iets anders. Op Vaderdag ontvangen Belgische restaurants meer dan anderhalve keer zoveel gasten als op een gewone zondag, en Moederdag volgt kort daarachter. Over het jaar is augustus de sterkste maand en september de rustigste, en het terras gaat in een paar maanden van nul naar meer dan de helft van alle reservaties. Deze negen inzichten brengen de kalender van een Belgische zaak in kaart.
De Inzichten In Dit Artikel
- Augustus Is De Drukste Maand, September De Rustigste
- De Drukste Week Haalt 122, De Rustigste 76
- Vaderdag Brengt 59% Meer Gasten Dan Een Gewone Zondag
- Op Valentijn Is 78% Van De Tafels Voor Twee
- Moeder- En Vaderdag Brengen Ook Grotere Tafels
- Pasen Brengt 26% Meer Gasten
- Feestdagen Helpen, Maar Minder Dan Feestelijke Dagen
- Van 0,3% In Januari Tot 59% Op Het Terras In Juli
- Midden In De Maand Is Het 5% Drukker Dan Normaal
Inzicht 1 van 9
Augustus Is De Drukste Maand, September De Rustigste
Gemeten op dezelfde 23 restaurants in elke maand, haalt augustus 113 tegenover een gemiddelde maand van 100. September zakt naar 90, wanneer de vakantie voorbij is en de routine terugkeert.
| Groep | Index (100 = normaal) |
|---|---|
| Januari | 92 |
| Februari | 103 |
| Maart | 100 |
| April | 99 |
| Mei | 111 |
| Juni | 94 |
| Juli | 98 |
| Augustus | 113 |
| September | 90 |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 46.112
- Restaurants
- 44 Belgische restaurants
- Methode
- Een vast panel van 23 restaurants met reservaties in elke maand; de maandelijkse gasten van elk restaurant worden geïndexeerd op zijn eigen gemiddelde maand (100) en daarna gemiddeld. Ruwe totalen worden nooit vergeleken, omdat het aantal restaurants groeide.
Inzicht 2 van 9
De Drukste Week Haalt 122, De Rustigste 76
Week per week zijn de schommelingen groter. De drukste week van het jaar haalt 122 tegenover een gemiddelde week: de week van Vaderdag. De tweede week van januari is de rustigste, met 76: 24% onder normaal.
| Groep | Index (100 = normaal) |
|---|---|
| W2 | 76 |
| W3 | 89 |
| W4 | 99 |
| W5 | 105 |
| W6 | 95 |
| W7 | 120 |
| W8 | 113 |
| W9 | 116 |
| W10 | 105 |
| W11 | 96 |
| W12 | 101 |
| W13 | 108 |
| W14 | 99 |
| W15 | 110 |
| W16 | 106 |
| W17 | 98 |
| W18 | 105 |
| W19 | 112 |
| W20 | 108 |
| W21 | 101 |
| W22 | 88 |
| W23 | 99 |
| W24 | 122 |
| W25 | 101 |
| W26 | 91 |
| W27 | 105 |
| W28 | 104 |
| W29 | 103 |
| W30 | 98 |
| W31 | 120 |
| W32 | 102 |
| W33 | 121 |
| W34 | 116 |
| W35 | 121 |
| W36 | 102 |
| W37 | 91 |
| W38 | 103 |
| W39 | 111 |
- Periode
- Week 2 tot 39 van 2026
- Datapunten
- 33.548
- Restaurants
- 20 Belgische restaurants
- Methode
- Een vast panel van restaurants met reservaties in minstens 35 van de weken; de wekelijkse gasten van elk restaurant worden geïndexeerd op zijn eigen gemiddelde week (100), daarna nemen we de mediaan.
Inzicht 3 van 9
Vaderdag Brengt 59% Meer Gasten Dan Een Gewone Zondag
Vergeleken met dezelfde weekdag in de weken eromheen brengt Vaderdag 59% meer gasten en Moederdag 41% meer. Valentijn, dat op een zaterdag viel die al druk is, voegt 18% toe.
| Groep | Index (100 = normaal) |
|---|---|
| Vaderdag (zo 14 jun) | 159 |
| Moederdag (zo 10 mei) | 141 |
| Pasen (5 apr) | 126 |
| Valentijn (za 14 feb) | 118 |
| Dag van de Arbeid (vr 1 mei) | 112 |
| O.-L.-V.-Hemelvaart (za 15 aug) | 105 |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 10.274
- Restaurants
- 30 Belgische restaurants
- Methode
- Voor elke feestdag en elk restaurant dat die dag open was: de gasten die dag gedeeld door het gemiddelde van dat restaurant op dezelfde weekdag twee, drie en vier weken ervoor en erna. Mediaan over de restaurants; 100 is een normale dag van die weekdag.
Inzicht 4 van 9
Op Valentijn Is 78% Van De Tafels Voor Twee
Valentijn verandert vooral wie er komt, niet hoeveel: 78% van de reservaties is voor precies twee personen, tegenover 42% op vergelijkbare zaterdagen. De dag zelf brengt 18% meer gasten.
| Groep | Aandeel |
|---|---|
| Valentijn | 78% |
| Vergelijkbare zaterdagen | 42% |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 2.245
- Restaurants
- 44 Belgische restaurants
- Methode
- Tafelgroottes op de feestdag vergeleken met dezelfde restaurants op dezelfde weekdag twee tot vier weken ervoor en erna.
Inzicht 5 van 9
Moeder- En Vaderdag Brengen Ook Grotere Tafels
Op Moederdag telt de gemiddelde tafel 4,3 gasten en op Vaderdag 4,2, tegenover 4 op vergelijkbare zondagen. Meer tafels én grotere: Vaderdag landt op een index van 159, Moederdag op 141.
| Groep | Gemiddelde score |
|---|---|
| Vaderdag | 4,18 |
| Moederdag | 4,26 |
| Vergelijkbare zondagen | 3,95 |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 3.030
- Restaurants
- 44 Belgische restaurants
- Methode
- Tafelgroottes op de feestdag vergeleken met dezelfde restaurants op dezelfde weekdag twee tot vier weken ervoor en erna.
Inzicht 6 van 9
Pasen Brengt 26% Meer Gasten
Pasen is de derde grote familiedag van het jaar: restaurants ontvangen 26% meer gasten dan op de zondagen eromheen.
| Groep | Index (100 = normaal) |
|---|---|
| Pasen | 126 |
| Vergelijkbare zondagen | 100 |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 1.206
- Restaurants
- 30 Belgische restaurants
- Methode
- Voor elke feestdag en elk restaurant dat die dag open was: de gasten die dag gedeeld door het gemiddelde van dat restaurant op dezelfde weekdag twee, drie en vier weken ervoor en erna. Mediaan over de restaurants; 100 is een normale dag van die weekdag.
Inzicht 7 van 9
Feestdagen Helpen, Maar Minder Dan Feestelijke Dagen
De Dag van de Arbeid brengt 12% meer gasten dan een gewone vrijdag, en O.-L.-V.-Hemelvaart 5% meer dan een gewone zaterdag. Een vrije dag vult tafels, maar een reden om te vieren vult er meer.
| Groep | Index (100 = normaal) |
|---|---|
| Dag van de Arbeid | 112 |
| O.-L.-V.-Hemelvaart | 105 |
| Normale dag | 100 |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 3.793
- Restaurants
- 30 Belgische restaurants
- Methode
- Voor elke feestdag en elk restaurant dat die dag open was: de gasten die dag gedeeld door het gemiddelde van dat restaurant op dezelfde weekdag twee, drie en vier weken ervoor en erna. Mediaan over de restaurants; 100 is een normale dag van die weekdag.
Inzicht 8 van 9
Van 0,3% In Januari Tot 59% Op Het Terras In Juli
In restaurants met een terras gaat het terrasaandeel van 0,3% in januari naar 27% in mei, met een piek van 59% in juli, wanneer meer dan de helft van de gasten buiten wil zitten.
| Groep | Aandeel |
|---|---|
| Januari | 0,3% |
| Februari | 0,8% |
| Maart | 2,4% |
| April | 3,9% |
| Mei | 27% |
| Juni | 34% |
| Juli | 59,1% |
| Augustus | 43,5% |
| September | 37% |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 8.758
- Restaurants
- 9 Belgische restaurants
- Methode
- Aandeel van de reservaties met een keuze voor terras of buiten zitten, alleen in restaurants waarvan het reservatieformulier die keuze aanbiedt, per maand.
Inzicht 9 van 9
Midden In De Maand Is Het 5% Drukker Dan Normaal
Dag 11 tot 15 van de maand is 5% drukker dan een gemiddelde dag van dezelfde weekdag. De eerste dagen van de maand zijn 3% rustiger: het loonbriefje speelt mee, maar het effect is klein.
| Groep | Index (100 = normaal) |
|---|---|
| 1–5 | 97 |
| 6–10 | 99 |
| 11–15 | 105 |
| 16–20 | 99 |
| 21–25 | 100 |
| 26–31 | 100 |
- Periode
- Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026
- Datapunten
- 46.441
- Restaurants
- 31 Belgische restaurants
- Methode
- Gasten op elke dag vergeleken met het gemiddelde van hetzelfde restaurant voor die weekdag (zo valt de mix van weekdagen weg), gemiddeld per blok dagen, daarna over de restaurants. 100 is normaal.
Hoe We Dit Artikel Maakten
Periode
Bezoeken van 1 januari tot 30 september 2026 · Week 2 tot 39 van 2026
Datapunten
9 inzichten, elk gebaseerd op minstens 1.206 datapunten (het grootste op 46.441), uit 9–44 Belgische restaurants.
Methode
Anonieme totalen over Belgische HappyChef-restaurants, elke zaak even zwaar gewogen, met elk cijfer over minstens vijf restaurants en 1.000 datapunten.
Over Deze Data
Deze analyse steunt op Belgische restaurants die met HappyChef werken: 9–44 restaurants, afhankelijk van het inzicht. Zaken die tijdens de periode instapten, worden genormaliseerd, zodat het groeiende aantal restaurants nooit een trend opblaast. Demo- en testaccounts vallen weg, en opvulwaarden (een leeg veld dat als nul werd opgeslagen) tellen niet mee.
Elk cijfer is een anoniem totaal. Elk cijfer bundelt minstens vijf restaurants en minstens 1.000 datapunten, geen enkele zaak wordt genoemd of apart belicht, en geen naam, e-mailadres, telefoonnummer of opmerking van een gast wordt ooit gepubliceerd.
Meer Uit De Datahub
"Super overzichtelijke mobiele app en desktop versie, voelt natuurlijk aan. Heel gebruiksvriendelijk en makkelijk in te stellen"
"Top service naar horeca-ondernemers. Ik kan HappyChef alleen maar aanraden — voor een veel lagere prijs dan de grote spelers."
Zet Deze Inzichten Aan Het Werk In Je Eigen Zaak
HappyChef toont je dezelfde cijfers voor je eigen zaak: je drukste dagen, je annulaties, je terugkerende gasten.