"Den ideelle løsning for restauratøren! Kan anbefales til alle. Fremragende pris/kvalitet med mange funktioner"
Hver niende gæst kommer igen. To måneder senere.
Tilbagevendende gæster, sprog og kontaktoplysninger, fra januar til september 2026.
HappyChef Datahub
De fleste restaurantgæster kommer én gang. Fra januar til september 2026 vendte omkring hver niende gæst tilbage til samme restaurant, typisk to måneder efter det første besøg, og de gæster, der kommer igen, står for hver syvende reservation. Hvem er de gæster? Mest over 45, mest bookende på nederlandsk, næsten alle til at nå på e-mail og mobil, men sjældent tilmeldt et nyhedsbrev. De elleve indsigter beskriver gæsten bag reservationen.
Indsigterne i denne artikel
- 10,8 % af gæsterne kommer igen inden for ni måneder
- Tilbagevendende gæster står for 15,1 % af reservationerne
- Tilbagevendende gæster kommer igen efter 63 dage
- Den største aldersgruppe er 55 til 64 år med 23,8 %
- 88,6 % af onlinebookingerne foretages på nederlandsk
- Bookinger på fremmedsprog topper i marts med 12 %
- 5 % af gæsterne opgiver et udenlandsk telefonnummer
- 69 % af reservationerne har et belgisk mobilnummer
- Gmail fører med 32,6 %, foran Hotmail og Telenet
- Kun 18 % af telefonreservationerne har en e-mailadresse
- Kun 4,7 % af onlinegæsterne vil have nyhedsbrevet
Indsigt 1 af 11
10,8 % af gæsterne kommer igen inden for ni måneder
Fra januar til september 2026 kom 10,8 % af gæsterne tilbage til samme restaurant mindst én gang. Blandt gæster, hvis første besøg var før juli, og som havde mindst tre måneder til at komme igen, er det 13,9 %.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Alle gæster | 10,8 % |
| Første besøg før juli | 13,9 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 27.529
- Restauranter
- 23 belgiske restauranter
- Metode
- Gæster genkendes på e-mailadresse eller telefonnummer inden for én restaurant, aldrig på tværs af restauranter. Et fast panel af 23 restauranter med reservationer i alle ni måneder. Andelen af gæster med to eller flere besøg, pr. restaurant, i gennemsnit. Det andet tal tæller kun gæster, hvis første besøg var før 1. juli 2026, så de havde mindst tre måneder til at komme igen.
Indsigt 2 af 11
Tilbagevendende gæster står for 15,1 % af reservationerne
89 % af gæsterne kom én gang i perioden, men de gæster, der kommer igen, står for 15,1 % af alle reservationer, fordi nogle kommer flere gange.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 1 | 89,2 % | 24.481 |
| 2 | 7,8 % | 2.200 |
| 3 | 1,8 % | 509 |
| 4–5 | 0,9 % | 243 |
| 6+ | 0,3 % | 96 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 32.624
- Restauranter
- 23 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af reservationer, der er et andet eller senere besøg af samme gæst i samme restaurant i perioden, og hvordan gæsterne fordeler sig efter antal besøg. Samme faste panel; pr. restaurant, i gennemsnit.
Indsigt 3 af 11
Tilbagevendende gæster kommer igen efter 63 dage
Den typiske tilbagevendende gæst kommer igen 63 dage efter det første besøg (median). 25 % kommer igen inden for en måned.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Inden for 2 uger | 11,1 % | 326 |
| 2–4 uger | 13,3 % | 421 |
| 1–2 måneder | 21,5 % | 650 |
| 2–3 måneder | 16,9 % | 513 |
| 3–6 måneder | 29,2 % | 898 |
| 6+ måneder | 7,9 % | 231 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 3.039
- Restauranter
- 22 belgiske restauranter
- Metode
- For tilbagevendende gæster: dage mellem første og andet besøg i perioden. Median pr. restaurant, derefter medianen på tværs af restauranterne.
Indsigt 4 af 11
Den største aldersgruppe er 55 til 64 år med 23,8 %
Blandt gæster, der oplyste en fødselsdato, er 55 til 64 år den største gruppe (23,8 %), lige foran 45 til 54 år (23 %). Gæster under 25 udgør 3,8 %, og medianalderen er 50.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 16–24 | 3,8 % | 103 |
| 25–34 | 15 % | 353 |
| 35–44 | 17,8 % | 470 |
| 45–54 | 22,9 % | 565 |
| 55–64 | 23,8 % | 542 |
| 65+ | 16,7 % | 381 |
- Periode
- Gæstekartoteker pr. 12. oktober 2026
- Datapunkter
- 2.414
- Restauranter
- 26 belgiske restauranter
- Metode
- Aldersgrupper for gæster, der valgte at oplyse en fødselsdato (til fødselsdagstilbud). Kun grupperne offentliggøres. Disse gæster valgte selv at oplyse den, så de er ikke en tilfældig stikprøve.
Indsigt 5 af 11
88,6 % af onlinebookingerne foretages på nederlandsk
88,6 % af onlinereservationerne foretages på nederlandsk, 9,5 % på engelsk og 1,9 % på fransk.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Nederlandsk | 88,6 % | 24.656 |
| Fransk | 1,9 % | 396 |
| Engelsk | 9,5 % | 2.062 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 27.116
- Restauranter
- 34 belgiske restauranter
- Metode
- Det sprog, gæsten valgte i onlinebookingformularen. Kun onlinereservationer, fordi reservationer indtastet af personalet får restaurantens eget sprog. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 6 af 11
Bookinger på fremmedsprog topper i marts med 12 %
Andelen af onlinereservationer på et andet sprog end nederlandsk topper i marts (12 %) og er lavest i januar (9,5 %).
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Januar | 9,5 % |
| Februar | 11,7 % |
| Marts | 12 % |
| April | 11 % |
| Maj | 10 % |
| Juni | 9,9 % |
| Juli | 9,9 % |
| August | 10 % |
| September | 9,8 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 27.232
- Restauranter
- 40 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af onlinereservationer foretaget på et andet sprog end nederlandsk, pr. restaurant pr. måned (mindst 20 reservationer), i gennemsnit over de restauranter, der var aktive den måned.
Indsigt 7 af 11
5 % af gæsterne opgiver et udenlandsk telefonnummer
5 % af reservationerne har et udenlandsk telefonnummer. Nederlandene fører med 2,6 %, foran Tyskland, Frankrig, Storbritannien og Luxembourg.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Nederlandene | 2,6 % | 1.159 |
| Andet land | 1 % | 204 |
| Tyskland | 0,5 % | 161 |
| Frankrig | 0,4 % | 106 |
| Storbritannien | 0,3 % | 79 |
| Luxembourg | 0,2 % | 59 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.441
- Restauranter
- 44 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af reservationer med et udenlandsk telefonnummer, pr. restaurant, i gennemsnit; fordelingen på lande er samlet.
Indsigt 8 af 11
69 % af reservationerne har et belgisk mobilnummer
Gæsterne opgiver et belgisk mobilnummer i 69 % af reservationerne og et fastnetnummer i kun 2,9 %. 19 % af reservationerne har slet intet telefonnummer.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Belgisk mobil | 69 % | 32.932 |
| Intet telefonnummer | 19 % | 8.794 |
| Belgisk fastnet | 2,9 % | 1.280 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.408
- Restauranter
- 41 belgiske restauranter
- Metode
- Typen af telefonnummer på reservationen, aflæst ud fra præfikset (belgiske numre med 04 er mobilnumre). Numrene offentliggøres aldrig. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 9 af 11
Gmail fører med 32,6 %, foran Hotmail og Telenet
Gmail-adresser udgør 32,6 % af gæsternes e-mailadresser, Hotmail og Outlook 27,9 % og Telenet 16,2 %. Proximus og Skynet følger med 5,4 %.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Gmail | 32,6 % | 10.939 |
| Hotmail / Outlook | 27,9 % | 9.797 |
| Telenet | 16,2 % | 5.983 |
| Andet (firma eller eget domæne) | 13,1 % | 4.085 |
| Proximus / Skynet | 5,4 % | 1.954 |
| Apple iCloud | 2,9 % | 935 |
| Yahoo | 1,8 % | 544 |
| Scarlet | 0,2 % | 70 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 34.307
- Restauranter
- 37 belgiske restauranter
- Metode
- Gæstens e-mailudbyder, grupperet i de store udbydere; alt andet tæller som andet. Adresserne offentliggøres aldrig. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 10 af 11
Kun 18 % af telefonreservationerne har en e-mailadresse
Online har hver reservation en e-mailadresse, fordi formularen beder om den. Når restauranten selv indtaster en reservation, har kun 18 % en: de gæster kan ikke få en bekræftelse eller en anmodning om en anmeldelse på e-mail.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Online af gæsten | 100 % |
| Indtastet af restauranten | 18 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.441
- Restauranter
- 44 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af reservationer med en gyldig e-mailadresse, pr. bookingkanal, pr. restaurant, i gennemsnit.
Indsigt 11 af 11
Kun 4,7 % af onlinegæsterne vil have nyhedsbrevet
Når bookingformularen har et valgfrit felt til nyhedsbrevet, sætter 4,7 % af gæsterne kryds: omkring hver 21. gæst.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Satte kryds ved nyhedsbrev | 4,7 % |
| Lod feltet stå tomt | 95,3 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 26.410
- Restauranter
- 34 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af onlinegæster, der satte kryds i det valgfrie nyhedsbrevsfelt, kun i restauranter der viser feltet. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Sådan har vi lavet artiklen
Periode
Besøg fra 1. januar til 30. september 2026 · Gæstekartoteker pr. 12. oktober 2026
Datapunkter
11 indsigter, hver baseret på mindst 2.414 datapunkter (den største på 46.441), fra 22–44 belgiske restauranter.
Metode
Anonyme aggregater over belgiske HappyChef-restauranter, hvor hver restaurant vægter lige meget, og hvert tal dækker mindst fem restauranter og 1.000 datapunkter.
Om disse data
Analysen bygger på belgiske restauranter, der bruger HappyChef: 22–44 restauranter, afhængigt af indsigten. Restauranter, der kom til i løbet af perioden, normaliseres, så det voksende antal restauranter aldrig puster en tendens op; demo- og testkonti er udeladt, og pladsholderværdier (et tomt felt gemt som nul) ignoreres.
Hvert tal er et anonymt aggregat. Hvert af dem samler mindst fem restauranter og mindst 1.000 datapunkter, ingen restaurant nævnes eller fremhæves, og en gæsts navn, e-mailadresse, telefonnummer eller bemærkning offentliggøres aldrig.
Mere fra Datahub
"Super overskuelig mobilapp og desktopversion, føles naturlig. Meget brugervenlig og nem at sætte op"
"Fremragende service til restauratører. Jeg kan kun anbefale HappyChef — til en langt lavere pris end de store udbydere."
Brug disse indsigter i din egen restaurant
HappyChef viser dig de samme tal for din egen restaurant: dine travleste dage, dine afbestillinger, dine tilbagevendende gæster.