"Den ideelle løsning for restauratøren! Kan anbefales til alle. Fremragende pris/kvalitet med mange funktioner"
Lørdag aften, klokken 19. Belgiens mest eftertragtede bord.
Hvornår belgierne faktisk går ud at spise: dag for dag, service for service, tidspunkt for tidspunkt.
HappyChef Datahub
En restaurantuge består ikke af syv ens dage. I belgiske restauranter står fredag og lørdag tilsammen for over halvdelen af alle gæster med reservation, mandag er næsten ikke til at få øje på, og søndag bliver stille og roligt ugens største frokostdag. Middagen samler sig om ét enkelt tidspunkt, og om lørdagen er syv ud af ti pladser allerede booket, før dørene åbner. De elleve indsigter viser, hvornår spisesalen bliver fuld, og hvornår den ikke gør.
Indsigterne i denne artikel
- Lørdag står for 28,5 % af ugens gæster, mandag kun 4,7 %
- Til middag tager lørdag alene 34,6 %
- Søndag er frokostdag: 31 % af alle frokostgæster
- Om søndagen gælder 46,6 % af reservationerne frokost
- To tredjedele af alle reservationer gælder middag
- 19:00 er det mest bookede middagstidspunkt med 31,4 %
- 12:30 og 12:00 tager 62 % af frokostreservationerne
- Middagen starter tidligst om søndagen, i gennemsnit 18:30
- 48,5 % af reservationerne starter på hele timen
- En lørdag giver 42 gæster med reservation, en onsdag 19
- Om lørdagen er 71 % af pladserne booket på forhånd
Indsigt 1 af 11
Lørdag står for 28,5 % af ugens gæster, mandag kun 4,7 %
Lørdag er langt den travleste dag med 28,5 % af alle gæster med reservation, efterfulgt af fredag med 23,1 %. Tilsammen står weekendens to aftener for 52 % af ugen. En lørdag giver 3,7× så mange gæster som en tirsdag.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Mandag | 4,7 % |
| Tirsdag | 7,6 % |
| Onsdag | 7,1 % |
| Torsdag | 12,2 % |
| Fredag | 23,1 % |
| Lørdag | 28,5 % |
| Søndag | 16,7 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.020
- Restauranter
- 35 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af hver restaurants ugentlige gæster (kuverter), der falder på hver ugedag, i gennemsnit over restauranterne. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 2 af 11
Til middag tager lørdag alene 34,6 %
Middagen er endnu mere koncentreret end ugen som helhed: 34,6 % af alle middagsgæster kommer en lørdag og 24,8 % en fredag, mod kun 4 % en mandag.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Mandag | 4 % |
| Tirsdag | 7,4 % |
| Onsdag | 6,4 % |
| Torsdag | 12,2 % |
| Fredag | 24,8 % |
| Lørdag | 34,6 % |
| Søndag | 10,6 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 31.453
- Restauranter
- 36 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af hver restaurants middagsgæster pr. ugedag, i gennemsnit over restauranterne. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 3 af 11
Søndag er frokostdag: 31 % af alle frokostgæster
Frokosten følger en anden rytme. Søndag står for 31 % af ugens frokostgæster, 1,6× så mange som fredag (19,1 %), der er ugedagenes travleste frokost.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Mandag | 5,5 % |
| Tirsdag | 7,8 % |
| Onsdag | 7,6 % |
| Torsdag | 13,2 % |
| Fredag | 19,1 % |
| Lørdag | 15,8 % |
| Søndag | 31 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 13.650
- Restauranter
- 28 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af hver restaurants frokostgæster pr. ugedag, i gennemsnit over restauranterne. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 5 af 11
To tredjedele af alle reservationer gælder middag
Middag står for 67,6 % af alle reservationer og frokost for 25,5 %. Eftermiddagen mellem frokost og middag er næsten tom med 1,2 % af reservationerne.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Morgenmad | 5,6 % | 662 |
| Frokost | 25,5 % | 13.794 |
| Eftermiddag | 1,2 % | 417 |
| Middag | 67,6 % | 31.535 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.408
- Restauranter
- 41 belgiske restauranter
- Metode
- Det reserverede starttidspunkt inddelt i morgenmad (før 11:00), frokost (11:00–14:59), eftermiddag (15:00–16:59) eller middag (17:00 og senere). Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 6 af 11
19:00 er det mest bookede middagstidspunkt med 31,4 %
Næsten en tredjedel af middagsreservationerne starter præcis 19:00 (31,4 %). Derefter følger 19:30 med 14,9 %, lige foran 18:30 med 14,5 %. Få gæster booker middag efter 20:00.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 19:00 | 31,4 % | 8.743 |
| 19:30 | 14,9 % | 4.122 |
| 18:30 | 14,5 % | 4.908 |
| 18:00 | 11,4 % | 4.101 |
| 20:00 | 5,9 % | 1.562 |
| 19:15 | 5,2 % | 1.836 |
| 17:30 | 3,4 % | 1.431 |
| 18:45 | 3,3 % | 1.186 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 31.485
- Restauranter
- 37 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af hver restaurants middagsreservationer pr. starttidspunkt, i gennemsnit over restauranterne. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 7 af 11
12:30 og 12:00 tager 62 % af frokostreservationerne
Frokost bookes endnu mere samlet: 12:30 tager 34,7 % og 12:00 tager 27,3 %. Tilsammen står to tidspunkter for 62 % af alle frokostreservationer.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 12:30 | 34,7 % | 4.639 |
| 12:00 | 27,3 % | 3.909 |
| 13:00 | 14,8 % | 1.651 |
| 12:15 | 8,5 % | 1.747 |
| 12:45 | 3,2 % | 541 |
| 13:30 | 2,8 % | 253 |
| 11:30 | 2,3 % | 295 |
| 14:00 | 1,8 % | 138 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 13.694
- Restauranter
- 29 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af hver restaurants frokostreservationer pr. starttidspunkt, i gennemsnit over restauranterne. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 8 af 11
Middagen starter tidligst om søndagen, i gennemsnit 18:30
Det gennemsnitlige reserverede middagstidspunkt er 18:52. Gæsterne starter tidligst om søndagen (18:30) og senest om fredagen (18:57), når weekenden begynder.
| Gruppe | Tidspunkt |
|---|---|
| Mandag | 18:34 |
| Tirsdag | 18:50 |
| Onsdag | 18:46 |
| Torsdag | 18:50 |
| Fredag | 18:57 |
| Lørdag | 18:54 |
| Søndag | 18:30 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 31.547
- Restauranter
- 33 belgiske restauranter
- Metode
- Gennemsnitligt reserveret starttidspunkt for middag pr. ugedag, pr. restaurant og derefter i gennemsnit. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 9 af 11
48,5 % af reservationerne starter på hele timen
Gæster tænker i runde tal: 48,5 % af reservationerne starter på hele timen og 35,7 % på halvtimen. Kvartertider (:15 og :45) tager 15,2 %.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| På hele timen (:00) | 48,5 % | 21.726 |
| På halvtimen (:30) | 35,7 % | 16.317 |
| På kvarteret (:15/:45) | 15,2 % | 7.989 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.408
- Restauranter
- 41 belgiske restauranter
- Metode
- Minuttallet i det reserverede starttidspunkt: på hele timen, på halvtimen eller på et kvarter. Hver restaurant tæller lige meget: dens eget tal beregnes først og derefter tages gennemsnittet, så én travl restaurant ikke kan dominere. Restauranter med færre end 30 reservationer i perioden er udeladt.
Indsigt 10 af 11
En lørdag giver 42 gæster med reservation, en onsdag 19
På en dag med reservationer tager en restaurant i gennemsnit imod 33 gæster med reservation. Det stiger til 42 om lørdagen og falder til 19 om onsdagen, før walk-ins.
| Gruppe | Gennemsnit |
|---|---|
| Mandag | 22,3 |
| Tirsdag | 21,4 |
| Onsdag | 18,7 |
| Torsdag | 25,1 |
| Fredag | 35,8 |
| Lørdag | 41,7 |
| Søndag | 39,3 |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 46.441
- Restauranter
- 31 belgiske restauranter
- Metode
- Forudbookede gæster pr. restaurant på dage med mindst én reservation, pr. ugedag, i gennemsnit over restauranterne. Walk-ins er ikke med i data, så kun gæster med reservation tælles.
Indsigt 11 af 11
Om lørdagen er 71 % af pladserne booket på forhånd
I forhold til det antal pladser, restauranterne har angivet, er 71 % af pladserne allerede reserveret en lørdag aften og 56 % en fredag. En mandag er det 27 %; over hele ugen 47 %.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Mandag | 26,9 % |
| Tirsdag | 43,3 % |
| Onsdag | 34,7 % |
| Torsdag | 38 % |
| Fredag | 55,8 % |
| Lørdag | 71,1 % |
| Søndag | 42,2 % |
- Periode
- Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
- Datapunkter
- 31.547
- Restauranter
- 35 belgiske restauranter
- Metode
- Forudbookede middagsgæster divideret med det antal pladser, restauranten har angivet i sine indstillinger, på middagsservices med mindst én reservation. Restauranter uden pladsantal eller med færre end 10 pladser er udeladt.
Sådan har vi lavet artiklen
Periode
Besøg fra 1. januar til 30. september 2026
Datapunkter
11 indsigter, hver baseret på mindst 13.650 datapunkter (den største på 46.441), fra 28–41 belgiske restauranter.
Metode
Anonyme aggregater over belgiske HappyChef-restauranter, hvor hver restaurant vægter lige meget, og hvert tal dækker mindst fem restauranter og 1.000 datapunkter.
Om disse data
Analysen bygger på belgiske restauranter, der bruger HappyChef: 28–41 restauranter, afhængigt af indsigten. Restauranter, der kom til i løbet af perioden, normaliseres, så det voksende antal restauranter aldrig puster en tendens op; demo- og testkonti er udeladt, og pladsholderværdier (et tomt felt gemt som nul) ignoreres.
Hvert tal er et anonymt aggregat. Hvert af dem samler mindst fem restauranter og mindst 1.000 datapunkter, ingen restaurant nævnes eller fremhæves, og en gæsts navn, e-mailadresse, telefonnummer eller bemærkning offentliggøres aldrig.
Mere fra Datahub
"Super overskuelig mobilapp og desktopversion, føles naturlig. Meget brugervenlig og nem at sætte op"
"Fremragende service til restauratører. Jeg kan kun anbefale HappyChef — til en langt lavere pris end de store udbydere."
Brug disse indsigter i din egen restaurant
HappyChef viser dig de samme tal for din egen restaurant: dine travleste dage, dine afbestillinger, dine tilbagevendende gæster.