"Den ideelle løsning for restauratøren! Kan anbefales til alle. Fremragende pris/kvalitet med mange funktioner"
4,56 stjerner i gennemsnit. Maden afgør resten.
Hvad gæsterne giver point for, skriver og anbefaler efter et besøg, fra restaurantens egen anmeldelsesformular.
HappyChef Datahub
Gæsterne er gavmilde over for belgiske restauranter: to ud af tre giver fem stjerner, og Net Promoter Score ligger langt over, hvad de fleste virksomheder når. Venlighed scorer allerhøjest. Men når et besøg går galt, er det maden, gæsterne trækker ned først, og de utilfredse gæster skriver tre gange så meget som de tilfredse. De elleve indsigter kommer fra den anmeldelsesformular, restauranterne sender efter besøget, og hver kommentar forbliver privat.
Indsigterne i denne artikel
- Gæsterne giver 4,56 stjerner i gennemsnit
- En Net Promoter Score på +74
- Venlighed scorer højest med 4,8
- I lave anmeldelser scorer maden lavest: 3,35
- Utilfredse gæster skriver 3 gange så meget
- Hovedretten er favoritten for 71 %
- Få klager, anført af mad, der ikke overrasker nok
- Store selskaber giver lidt lavere bedømmelser: 4,54
- Besøg om fredagen scorer højest, besøg om søndagen lavest
- Bedømmelserne stiger fra 4,34 i januar til 4,67 i april
- 26 % af de tilfredse gæster lægger også deres anmeldelse offentligt ud
Indsigt 1 af 11
Gæsterne giver 4,56 stjerner i gennemsnit
Den gennemsnitlige bedømmelse er 4,56 ud af 5. 67 % af gæsterne giver fem stjerner, og kun 2,8 % giver to stjerner eller færre.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 5 ★ | 66,8 % | 8.116 |
| 4 ★ | 26,1 % | 2.666 |
| 3 ★ | 4,3 % | 480 |
| 2 ★ | 1,5 % | 144 |
| 1 ★ | 1,2 % | 119 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 11.525
- Restauranter
- 29 belgiske restauranter
- Metode
- Den samlede stjernebedømmelse (1 til 5), som gæsterne gav i den anmeldelsesformular, restauranten sender efter besøget. Pr. restaurant med mindst 30 anmeldelser, i gennemsnit. Anmeldelser importeret fra andre platforme er udeladt.
Indsigt 2 af 11
En Net Promoter Score på +74
Adspurgt om, hvor sandsynligt det er, at de vil anbefale restauranten, svarer 80 % af gæsterne 9 eller 10, og kun 5,2 % svarer 6 eller lavere: en Net Promoter Score på +74.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| 0 | 1,3 % | 82 |
| 1 | 0,2 % | 13 |
| 2 | 0,3 % | 19 |
| 3 | 0,2 % | 14 |
| 4 | 0,4 % | 26 |
| 5 | 0,9 % | 57 |
| 6 | 1,1 % | 71 |
| 7 | 2,6 % | 170 |
| 8 | 10,7 % | 695 |
| 9 | 20,5 % | 1.333 |
| 10 | 61,9 % | 4.021 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 6.406
- Restauranter
- 26 belgiske restauranter
- Metode
- Net Promoter Score ud fra spørgsmålet »Hvor sandsynligt er det, at du vil anbefale os?« (0 til 10): andelen, der svarer 9 eller 10, minus andelen, der svarer 0 til 6, pr. restaurant, i gennemsnit. Diagrammet viser alle svar samlet.
Indsigt 3 af 11
Venlighed scorer højest med 4,8
Af de tre aspekter, gæsterne bedømmer, ligger venlighed og service øverst med 4,8, foran maden (4,66) og indretning og stemning (4,54).
| Gruppe | Gennemsnitlig score |
|---|---|
| Mad | 4,66 |
| Venlighed og service | 4,8 |
| Indretning og stemning | 4,54 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 9.760
- Restauranter
- 38 belgiske restauranter
- Metode
- Gennemsnitlig score fra 1 til 5 pr. aspekt, pr. restaurant med mindst 30 anmeldelser, i gennemsnit.
Indsigt 4 af 11
I lave anmeldelser scorer maden lavest: 3,35
I anmeldelser med tre stjerner eller færre scorer maden 3,35, under indretningen (3,82) og servicen (3,96). Når et besøg skuffer, er det som regel tallerkenen, der er årsagen.
| Gruppe | Gennemsnitlig score |
|---|---|
| Mad | 3,35 |
| Venlighed og service | 3,96 |
| Indretning og stemning | 3,82 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 9.760
- Restauranter
- 38 belgiske restauranter
- Metode
- I de 503 anmeldelser med tre stjerner eller færre (ud af 9.760): den gennemsnitlige score for hvert aspekt. Det laveste aspekt er den mest sandsynlige årsag. Samlet, fordi lave anmeldelser er sjældne i den enkelte restaurant.
Indsigt 5 af 11
Utilfredse gæster skriver 3 gange så meget
35 % af anmeldelserne indeholder en skriftlig kommentar, typisk på 10 ord. Anmeldelser med tre stjerner eller færre fylder 31 ord, mod 10 for anmeldelser med fem stjerner.
| Gruppe | Gennemsnit |
|---|---|
| Anmeldelser med 3 stjerner eller færre | 30,5 |
| Anmeldelser med 5 stjerner | 10 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 11.636
- Restauranter
- 38 belgiske restauranter
- Metode
- Andelen af anmeldelser med en skriftlig kommentar og dens længde i ord (median pr. restaurant, derefter medianen). Selve kommentarerne offentliggøres aldrig.
Indsigt 6 af 11
Hovedretten er favoritten for 71 %
Adspurgt om, hvilken ret de bedst kunne lide, nævner 71 % af gæsterne hovedretten, 25 % forretten og kun 4,1 % desserten.
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Hovedret | 71,4 % | 774 |
| Forret | 24,5 % | 384 |
| Dessert | 4,1 % | 57 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 1.215
- Restauranter
- 19 belgiske restauranter
- Metode
- Svar på det valgfrie spørgsmål »Hvilken ret kunne du bedst lide?«, pr. restaurant, i gennemsnit.
Indsigt 7 af 11
Få klager, anført af mad, der ikke overrasker nok
Kun 3,1 % af anmeldelsesformularerne har kryds ved en bemærkning om indretningen og 2,8 % om maden. Den hyppigste er mad, der ikke overrasker nok (1,2 %), foran en sal, der er for larmende (0,8 %).
| Gruppe | Andel | Datapunkter |
|---|---|---|
| Maden ikke overraskende nok | 1,2 % | 79 |
| For larmende | 0,8 % | 51 |
| Ikke hyggeligt nok | 0,7 % | 49 |
| For mørkt | 0,6 % | 42 |
| For små portioner | 0,6 % | 40 |
| For travlt | 0,4 % | 26 |
| For lidt variation | 0,4 % | 23 |
| For koldt | 0,3 % | 21 |
| For salt | 0,2 % | 16 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 6.587
- Restauranter
- 38 belgiske restauranter
- Metode
- De valgfrie afkrydsningsfelter i anmeldelsesformularen (»hvad kunne være bedre?«): andelen af anmeldelsesformularer med hver bemærkning.
Indsigt 8 af 11
Store selskaber giver lidt lavere bedømmelser: 4,54
Borde til tre eller fire giver i gennemsnit 4,66; grupper på syv eller flere giver 4,54. Store borde er sværere at servicere perfekt.
| Gruppe | Gennemsnitlig score | Datapunkter |
|---|---|---|
| 1–2 | 4,65 | 1.231 |
| 3–4 | 4,66 | 791 |
| 5–6 | 4,63 | 202 |
| 7+ | 4,54 | 102 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 2.326
- Restauranter
- 36 belgiske restauranter
- Metode
- Gennemsnitlig samlet bedømmelse efter selskabsstørrelsen på den reservation, anmeldelsen hører til. Samlet.
Indsigt 9 af 11
Besøg om fredagen scorer højest, besøg om søndagen lavest
Gæster, der kom en fredag, giver i gennemsnit 4,69, gæster, der kom en søndag, 4,57.
| Gruppe | Gennemsnitlig score | Datapunkter |
|---|---|---|
| Mandag | 4,6 | 136 |
| Tirsdag | 4,68 | 227 |
| Onsdag | 4,62 | 190 |
| Torsdag | 4,63 | 298 |
| Fredag | 4,69 | 537 |
| Lørdag | 4,66 | 552 |
| Søndag | 4,57 | 386 |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 2.326
- Restauranter
- 36 belgiske restauranter
- Metode
- Gennemsnitlig samlet bedømmelse efter ugedagen for besøget. Samlet.
Indsigt 10 af 11
Bedømmelserne stiger fra 4,34 i januar til 4,67 i april
Den gennemsnitlige bedømmelse stiger fra 4,34 i januar til 4,67 i april og holder sig høj ind i juni, før den lægger sig på 4,52 i september.
| Gruppe | Gennemsnitlig score |
|---|---|
| Januar | 4,34 |
| Februar | 4,4 |
| Marts | 4,54 |
| April | 4,67 |
| Maj | 4,65 |
| Juni | 4,67 |
| Juli | 4,53 |
| August | 4,59 |
| September | 4,52 |
- Periode
- Anmeldelser fra januar til september 2026
- Datapunkter
- 7.539
- Restauranter
- 30 belgiske restauranter
- Metode
- Gennemsnitlig bedømmelse pr. restaurant pr. måned (mindst 10 anmeldelser), i gennemsnit over restauranterne.
Indsigt 11 af 11
26 % af de tilfredse gæster lægger også deres anmeldelse offentligt ud
Når gæster, der gav en høj bedømmelse, inviteres til at dele den på Google eller Tripadvisor, klikker 26 % videre: omkring hver 4. gæst.
| Gruppe | Andel |
|---|---|
| Lagde den også offentligt ud | 26,3 % |
| Holdt den privat | 73,7 % |
- Periode
- Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026
- Datapunkter
- 1.455
- Restauranter
- 22 belgiske restauranter
- Metode
- Gæster, der gav en høj bedømmelse, inviteres til også at lægge deres anmeldelse på Google eller Tripadvisor. Andelen, der klikkede videre, pr. restaurant med mindst 20 invitationer, i gennemsnit.
Sådan har vi lavet artiklen
Periode
Anmeldelser fra 1. januar 2025 til 30. september 2026 · Anmeldelser fra januar til september 2026
Datapunkter
11 indsigter, hver baseret på mindst 1.215 datapunkter (den største på 11.636), fra 19–38 belgiske restauranter.
Metode
Anonyme aggregater over belgiske HappyChef-restauranter, hvor hver restaurant vægter lige meget, og hvert tal dækker mindst fem restauranter og 1.000 datapunkter.
Om disse data
Analysen bygger på belgiske restauranter, der bruger HappyChef: 19–38 restauranter, afhængigt af indsigten. Restauranter, der kom til i løbet af perioden, normaliseres, så det voksende antal restauranter aldrig puster en tendens op; demo- og testkonti er udeladt, og pladsholderværdier (et tomt felt gemt som nul) ignoreres.
Hvert tal er et anonymt aggregat. Hvert af dem samler mindst fem restauranter og mindst 1.000 datapunkter, ingen restaurant nævnes eller fremhæves, og en gæsts navn, e-mailadresse, telefonnummer eller bemærkning offentliggøres aldrig.
Mere fra Datahub
"Super overskuelig mobilapp og desktopversion, føles naturlig. Meget brugervenlig og nem at sætte op"
"Fremragende service til restauratører. Jeg kan kun anbefale HappyChef — til en langt lavere pris end de store udbydere."
Brug disse indsigter i din egen restaurant
HappyChef viser dig de samme tal for din egen restaurant: dine travleste dage, dine afbestillinger, dine tilbagevendende gæster.