"Ideální řešení pro provozovatele restaurace! Mohu doporučit každému. Výborný poměr ceny a výkonu, mnoho funkcí."
Den otců poráží Valentýna. O parník.
Měsíce, týdny a svátky, které plní belgické restaurace, měřené po celý rok na stejných restauracích.
HappyChef Datahub
Zeptejte se kohokoli na nejrušnější restaurační den roku a odpoví: Valentýn. Data říkají něco jiného. Na Den otců přivítají belgické restaurace víc než jedenapůlkrát tolik hostů co v běžnou neděli a Den matek nezůstává daleko pozadu. Během roku je nejsilnějším měsícem srpen a nejklidnějším září, a terasa se za pár měsíců dostane z nuly na víc než polovinu všech rezervací. Těchto devět poznatků mapuje kalendář belgické restaurace.
Poznatky v tomto článku
- Srpen je nejrušnější měsíc, září nejklidnější
- Nejrušnější týden dosahuje 122, nejklidnější 76
- Den otců přivádí o 59 % víc hostů než běžná neděle
- Na Valentýna je 78 % stolů pro dva
- Den matek a Den otců přinášejí i větší stoly
- Velikonoční neděle přivádí o 26 % víc hostů
- Státní svátky pomáhají, ale méně než dny oslav
- Z 0,3 % v lednu na 59 % na terase v červenci
- Polovina měsíce je o 5 % rušnější než obvykle
Poznatek 1 z 9
Srpen je nejrušnější měsíc, září nejklidnější
Měřeno na stejných 23 restauracích v každém měsíci dosahuje srpen hodnoty 113 oproti průměrnému měsíci se 100. Září klesá na 90, když končí prázdniny a vrací se rutina.
| Skupina | Index (100 = běžný stav) |
|---|---|
| Leden | 92 |
| Únor | 103 |
| Březen | 100 |
| Duben | 99 |
| Květen | 111 |
| Červen | 94 |
| Červenec | 98 |
| Srpen | 113 |
| Září | 90 |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 46 112
- Restaurace
- Belgické restaurace: 44
- Metoda
- Pevný panel 23 restaurací s rezervacemi v každém měsíci; měsíční počet hostů každé restaurace je vztažen k jejímu vlastnímu průměrnému měsíci (100) a poté zprůměrován. Hrubé součty se nikdy neporovnávají, protože počet restaurací rostl.
Poznatek 2 z 9
Nejrušnější týden dosahuje 122, nejklidnější 76
Týden po týdnu jsou výkyvy větší. Nejrušnější týden roku – týden Dne otců – dosahuje 122 oproti průměrnému týdnu. Nejklidnější je druhý lednový týden s 76: o 24 % pod normálem.
| Skupina | Index (100 = běžný stav) |
|---|---|
| T2 | 76 |
| T3 | 89 |
| T4 | 99 |
| T5 | 105 |
| T6 | 95 |
| T7 | 120 |
| T8 | 113 |
| T9 | 116 |
| T10 | 105 |
| T11 | 96 |
| T12 | 101 |
| T13 | 108 |
| T14 | 99 |
| T15 | 110 |
| T16 | 106 |
| T17 | 98 |
| T18 | 105 |
| T19 | 112 |
| T20 | 108 |
| T21 | 101 |
| T22 | 88 |
| T23 | 99 |
| T24 | 122 |
| T25 | 101 |
| T26 | 91 |
| T27 | 105 |
| T28 | 104 |
| T29 | 103 |
| T30 | 98 |
| T31 | 120 |
| T32 | 102 |
| T33 | 121 |
| T34 | 116 |
| T35 | 121 |
| T36 | 102 |
| T37 | 91 |
| T38 | 103 |
| T39 | 111 |
- Období
- Týdny 2 až 39 roku 2026
- Datové body
- 33 548
- Restaurace
- Belgické restaurace: 20
- Metoda
- Pevný panel restaurací s rezervacemi alespoň ve 35 týdnech; týdenní počet hostů každé restaurace je vztažen k jejímu vlastnímu průměrnému týdnu (100) a poté se bere medián.
Poznatek 3 z 9
Den otců přivádí o 59 % víc hostů než běžná neděle
Ve srovnání se stejným dnem v týdnu v okolních týdnech přivádí Den otců o 59 % víc hostů a Den matek o 41 % víc. Valentýn, který připadá na už tak rušnou sobotu, přidává 18 %.
| Skupina | Index (100 = běžný stav) |
|---|---|
| Den otců (ne 14. 6.) | 159 |
| Den matek (ne 10. 5.) | 141 |
| Velikonoční neděle (5. 4.) | 126 |
| Valentýn (so 14. 2.) | 118 |
| Svátek práce (pá 1. 5.) | 112 |
| Nanebevzetí Panny Marie (so 15. 8.) | 105 |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 10 274
- Restaurace
- Belgické restaurace: 30
- Metoda
- Pro každý svátek a každou restauraci otevřenou ten den: hosté toho dne vydělení průměrem restaurace za tentýž den v týdnu dva, tři a čtyři týdny předtím a potom. Medián přes restaurace; 100 je běžný den daného dne v týdnu.
Poznatek 4 z 9
Na Valentýna je 78 % stolů pro dva
Valentýn mění spíš to, kdo přijde, než kolik lidí: 78 % rezervací je přesně pro dva, oproti 42 % ve srovnatelné soboty. Samotný den přivede o 18 % víc hostů.
| Skupina | Podíl |
|---|---|
| Valentýn | 78 % |
| Srovnatelné soboty | 42 % |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 2 245
- Restaurace
- Belgické restaurace: 44
- Metoda
- Velikost skupin o svátku ve srovnání se stejnými restauracemi ve stejný den v týdnu dva až čtyři týdny předtím a potom.
Poznatek 5 z 9
Den matek a Den otců přinášejí i větší stoly
Na Den matek má průměrný stůl 4,3 hostů a na Den otců 4,2, oproti 4 ve srovnatelné neděle. Víc stolů a větších: Den otců končí na indexu 159, Den matek na 141.
| Skupina | Průměrné hodnocení |
|---|---|
| Den otců | 4,18 |
| Den matek | 4,26 |
| Srovnatelné neděle | 3,95 |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 3 030
- Restaurace
- Belgické restaurace: 44
- Metoda
- Velikost skupin o svátku ve srovnání se stejnými restauracemi ve stejný den v týdnu dva až čtyři týdny předtím a potom.
Poznatek 6 z 9
Velikonoční neděle přivádí o 26 % víc hostů
Velikonoční neděle je třetím velkým rodinným dnem roku: restaurace přivítají o 26 % víc hostů než v okolní neděle.
| Skupina | Index (100 = běžný stav) |
|---|---|
| Velikonoční neděle | 126 |
| Srovnatelné neděle | 100 |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 1 206
- Restaurace
- Belgické restaurace: 30
- Metoda
- Pro každý svátek a každou restauraci otevřenou ten den: hosté toho dne vydělení průměrem restaurace za tentýž den v týdnu dva, tři a čtyři týdny předtím a potom. Medián přes restaurace; 100 je běžný den daného dne v týdnu.
Poznatek 7 z 9
Státní svátky pomáhají, ale méně než dny oslav
Svátek práce přivádí o 12 % víc hostů než běžný pátek a Nanebevzetí Panny Marie o 5 % víc než běžná sobota. Volný den plní stoly, ale důvod k oslavě je plní víc.
| Skupina | Index (100 = běžný stav) |
|---|---|
| Svátek práce | 112 |
| Nanebevzetí Panny Marie | 105 |
| Běžný den | 100 |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 3 793
- Restaurace
- Belgické restaurace: 30
- Metoda
- Pro každý svátek a každou restauraci otevřenou ten den: hosté toho dne vydělení průměrem restaurace za tentýž den v týdnu dva, tři a čtyři týdny předtím a potom. Medián přes restaurace; 100 je běžný den daného dne v týdnu.
Poznatek 8 z 9
Z 0,3 % v lednu na 59 % na terase v červenci
V restauracích, které nabízejí venkovní sezení, roste podíl terasy z 0,3 % v lednu na 27 % v květnu a vrcholí na 59 % v červenci, kdy si víc než polovina hostů vybere sezení venku.
| Skupina | Podíl |
|---|---|
| Leden | 0,3 % |
| Únor | 0,8 % |
| Březen | 2,4 % |
| Duben | 3,9 % |
| Květen | 27 % |
| Červen | 34 % |
| Červenec | 59,1 % |
| Srpen | 43,5 % |
| Září | 37 % |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 8 758
- Restaurace
- Belgické restaurace: 9
- Metoda
- Podíl rezervací s volbou terasy nebo venkovního sezení, jen v restauracích, jejichž rezervační formulář tuto volbu nabízí, podle měsíce.
Poznatek 9 z 9
Polovina měsíce je o 5 % rušnější než obvykle
11. až 15. den v měsíci je o 5 % rušnější než průměrný tentýž den v týdnu. První dny měsíce jsou o 3 % klidnější: vliv výplaty existuje, ale je malý.
| Skupina | Index (100 = běžný stav) |
|---|---|
| 1–5 | 97 |
| 6–10 | 99 |
| 11–15 | 105 |
| 16–20 | 99 |
| 21–25 | 100 |
| 26–31 | 100 |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 46 441
- Restaurace
- Belgické restaurace: 31
- Metoda
- Hosté v každém dni ve srovnání s průměrem téže restaurace za tentýž den v týdnu (čímž se odstraní vliv skladby dnů), zprůměrovaní po skupinách dnů a poté přes restaurace. 100 je běžný stav.
Jak vznikl tento článek
Období
Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026 · Týdny 2 až 39 roku 2026
Datové body
Poznatků: 9; každý stojí alespoň na 1 206 datových bodech (největší na 46 441) z 9–44 belgických restaurací.
Metoda
Anonymní souhrny za belgické restaurace s HappyChef, každá restaurace se stejnou váhou, každé číslo nejméně z pěti restaurací a 1 000 datových bodů.
O těchto datech
Analýza vychází z belgických restaurací, které používají HappyChef: podle poznatku jde o 9–44 restaurací. Restaurace, které se připojily během období, jsou normalizovány, aby rostoucí počet restaurací nikdy uměle nenafukoval trend; demo a testovací účty jsou vyřazeny a zástupné hodnoty (prázdné pole uložené jako nula) se ignorují.
Každé číslo je anonymní souhrn. Každé spojuje alespoň pět restaurací a alespoň 1 000 datových bodů, žádná restaurace není jmenována ani vyčleněna a nikdy se nezveřejňuje jméno, e-mail, telefonní číslo ani poznámka hosta.
Další z Datahubu
"Skvěle přehledná mobilní aplikace i desktopová verze, působí přirozeně. Velmi uživatelsky přívětivá a snadno nastavitelná."
"Skvělá služba pro gastronomy. HappyChef mohu jen doporučit — za mnohem nižší cenu než velcí poskytovatelé."
Využijte tyto poznatky ve své vlastní restauraci
HappyChef vám ukáže stejná čísla pro vaši vlastní restauraci: vaše nejrušnější dny, vaše storna, vaše vracející se hosty.