"Ideální řešení pro provozovatele restaurace! Mohu doporučit každému. Výborný poměr ceny a výkonu, mnoho funkcí."
Tři ze čtyř rezervují online. Často po zavírací době.
Kdo rezervuje online, kdo stále volá a v kolik hodin rezervace přicházejí.
HappyChef Datahub
Telefon už není způsob, jakým většina Belgičanů rezervuje stůl. Téměř tři ze čtyř rezervací vytvoří host sám online a každá osmá z nich přijde pozdě večer, kdy by telefon stejně nikdo nezvedl. Telefonu zůstává jedna role: velké skupiny a stoly na poslední chvíli. Těchto devět poznatků ukazuje, jak a kdy se rezervace dostávají do belgických restaurací.
Poznatky v tomto článku
- 73 % rezervací vytvoří host online
- Online podíl se drží mezi 73 % a 78 %
- Páry rezervují online, velké skupiny volají
- Čtvrtek má nejvyšší online podíl
- Stoly na tentýž den se stále častěji objednávají telefonem
- 12,5 % online rezervací přichází od 21:00
- 36,5 % online rezervací přichází během provozu
- Pátek je den, kdy hosté rezervují nejvíc
- Rezervační stránka konvertuje 18,6 %, widget na webu 3,8 %
Poznatek 2 z 9
Online podíl se drží mezi 73 % a 78 %
Měsíc po měsíci se online podíl pohybuje mezi 73 % a 78 %. Online rezervace nejsou trend, který teprve přichází: už jsou normálním způsobem, jak rezervovat.
| Skupina | Podíl |
|---|---|
| Leden | 72,5 % |
| Únor | 74,8 % |
| Březen | 75,1 % |
| Duben | 77,8 % |
| Květen | 76 % |
| Červen | 73,9 % |
| Červenec | 73,4 % |
| Srpen | 76,1 % |
| Září | 74,3 % |
- Období
- Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026
- Datové body
- 37 680
- Restaurace
- Belgické restaurace: 42
- Metoda
- Online podíl na restauraci za měsíc návštěvy (alespoň 20 rezervací), zprůměrovaný přes restaurace aktivní v daném měsíci.
Poznatek 3 z 9
Páry rezervují online, velké skupiny volají
U dvou hostů je online vytvořeno 78 % rezervací. U sedmi nebo osmi klesá podíl na 52 % a u devíti a více rezervuje online jen 21 %: velké skupiny stále chtějí s někým mluvit.
| Skupina | Podíl | Datové body |
|---|---|---|
| 1 | 65,1 % | 369 |
| 2 | 77,7 % | 18 045 |
| 3–4 | 76,8 % | 12 388 |
| 5–6 | 74,2 % | 3 970 |
| 7–8 | 52 % | 1 467 |
| 9+ | 21 % | 1 441 |
- Období
- Rezervace vytvořené od 1. října 2025 na návštěvy do 30. září 2026
- Datové body
- 37 680
- Restaurace
- Belgické restaurace: 42
- Metoda
- Online podíl podle velikosti skupiny, spočítaný v rámci každé restaurace (alespoň 10 rezervací na skupinu), poté zprůměrovaný.
Poznatek 4 z 9
Čtvrtek má nejvyšší online podíl
Návštěvy ve čtvrtek se nejčastěji rezervují online (76 %). Neděle má nejnižší online podíl (68 %), s více rodinami a skupinami, které volají.
| Skupina | Podíl |
|---|---|
| Pondělí | 71,7 % |
| Úterý | 71,4 % |
| Středa | 70,6 % |
| Čtvrtek | 75,8 % |
| Pátek | 75,4 % |
| Sobota | 72,1 % |
| Neděle | 68 % |
- Období
- Rezervace vytvořené od 1. října 2025 na návštěvy do 30. září 2026
- Datové body
- 37 680
- Restaurace
- Belgické restaurace: 42
- Metoda
- Online podíl podle dne návštěvy v týdnu, spočítaný v rámci každé restaurace (alespoň 10 rezervací na skupinu), poté zprůměrovaný.
Poznatek 5 z 9
Stoly na tentýž den se stále častěji objednávají telefonem
U stolu na dnešek je online vytvořeno 61 % rezervací, oproti 77 % u návštěvy za dva až sedm dní: stůl na poslední chvíli je místo, kde telefon pořád hraje největší roli.
| Skupina | Podíl | Datové body |
|---|---|---|
| Tentýž den | 61,4 % | 7 213 |
| Následující den | 74,8 % | 5 036 |
| 2–7 dní | 76,8 % | 10 704 |
| 8–30 dní | 73,5 % | 8 978 |
| 30+ dní | 71,7 % | 5 478 |
- Období
- Rezervace vytvořené od 1. října 2025 na návštěvy do 30. září 2026
- Datové body
- 37 409
- Restaurace
- Belgické restaurace: 42
- Metoda
- Online podíl podle toho, jak dlouho předem byla rezervace vytvořena, spočítaný v rámci každé restaurace (alespoň 10 rezervací na skupinu), poté zprůměrovaný.
Poznatek 6 z 9
12,5 % online rezervací přichází od 21:00
Online rezervace vrcholí v 17:00, když si hosté plánují večer. Jenže 12,5 % přichází od 21:00 dál, kdy kuchyně zavírá a telefon by nikdo nezvedl.
| Skupina | Podíl | Datové body |
|---|---|---|
| 00:00 | 0,5 % | 131 |
| 01:00 | 0,1 % | 45 |
| 02:00 | 0 % | 14 |
| 03:00 | 0 % | 11 |
| 04:00 | 0,1 % | 17 |
| 05:00 | 0,1 % | 21 |
| 06:00 | 0,5 % | 135 |
| 07:00 | 1,7 % | 432 |
| 08:00 | 3,3 % | 898 |
| 09:00 | 5,6 % | 1 667 |
| 10:00 | 6 % | 1 701 |
| 11:00 | 6,5 % | 1 829 |
| 12:00 | 6,8 % | 1 877 |
| 13:00 | 6,7 % | 1 807 |
| 14:00 | 5,8 % | 1 539 |
| 15:00 | 6,4 % | 1 544 |
| 16:00 | 7,3 % | 1 780 |
| 17:00 | 8,5 % | 2 171 |
| 18:00 | 8,3 % | 2 202 |
| 19:00 | 7,9 % | 2 148 |
| 20:00 | 6,7 % | 1 909 |
| 21:00 | 5,7 % | 1 586 |
| 22:00 | 4 % | 1 187 |
| 23:00 | 1,4 % | 397 |
- Období
- Online rezervace vytvořené od 1. října 2025 do 30. září 2026
- Datové body
- 27 048
- Restaurace
- Belgické restaurace: 34
- Metoda
- Hodina (belgického času), ve které hosté vytvořili online rezervaci. Provozní hodiny jsou 12:00–13:59 a 18:00–20:59. Každá restaurace má stejnou váhu: nejprve se spočítá její vlastní hodnota a teprve potom průměr, takže jedna rušná restaurace nemůže výsledek ovládnout. Restaurace s méně než 30 rezervacemi za období se nezapočítávají.
Poznatek 7 z 9
36,5 % online rezervací přichází během provozu
36,5 % online rezervací vzniká během obědového (12:00–13:59) nebo večerního provozu (18:00–20:59), přesně v hodinách, kdy tým nemá volnou ruku na telefon.
| Skupina | Podíl | Datové body |
|---|---|---|
| 00:00 | 0,5 % | 131 |
| 01:00 | 0,1 % | 45 |
| 02:00 | 0 % | 14 |
| 03:00 | 0 % | 11 |
| 04:00 | 0,1 % | 17 |
| 05:00 | 0,1 % | 21 |
| 06:00 | 0,5 % | 135 |
| 07:00 | 1,7 % | 432 |
| 08:00 | 3,3 % | 898 |
| 09:00 | 5,6 % | 1 667 |
| 10:00 | 6 % | 1 701 |
| 11:00 | 6,5 % | 1 829 |
| 12:00 | 6,8 % | 1 877 |
| 13:00 | 6,7 % | 1 807 |
| 14:00 | 5,8 % | 1 539 |
| 15:00 | 6,4 % | 1 544 |
| 16:00 | 7,3 % | 1 780 |
| 17:00 | 8,5 % | 2 171 |
| 18:00 | 8,3 % | 2 202 |
| 19:00 | 7,9 % | 2 148 |
| 20:00 | 6,7 % | 1 909 |
| 21:00 | 5,7 % | 1 586 |
| 22:00 | 4 % | 1 187 |
| 23:00 | 1,4 % | 397 |
- Období
- Online rezervace vytvořené od 1. října 2025 do 30. září 2026
- Datové body
- 27 048
- Restaurace
- Belgické restaurace: 34
- Metoda
- Hodina (belgického času), ve které hosté vytvořili online rezervaci. Provozní hodiny jsou 12:00–13:59 a 18:00–20:59. Každá restaurace má stejnou váhu: nejprve se spočítá její vlastní hodnota a teprve potom průměr, takže jedna rušná restaurace nemůže výsledek ovládnout. Restaurace s méně než 30 rezervacemi za období se nezapočítávají.
Poznatek 8 z 9
Pátek je den, kdy hosté rezervují nejvíc
Nejvíc online rezervací vytvoří hosté v pátek (16,5 %) a nejméně v pondělí (12,8 %).
| Skupina | Podíl | Datové body |
|---|---|---|
| Pondělí | 12,8 % | 3 801 |
| Úterý | 12,9 % | 3 609 |
| Středa | 13,9 % | 4 077 |
| Čtvrtek | 14,8 % | 4 001 |
| Pátek | 16,5 % | 4 191 |
| Sobota | 16,2 % | 3 799 |
| Neděle | 13 % | 3 570 |
- Období
- Online rezervace vytvořené od 1. října 2025 do 30. září 2026
- Datové body
- 27 048
- Restaurace
- Belgické restaurace: 34
- Metoda
- Den v týdnu, ve který hosté vytvořili online rezervaci. Každá restaurace má stejnou váhu: nejprve se spočítá její vlastní hodnota a teprve potom průměr, takže jedna rušná restaurace nemůže výsledek ovládnout. Restaurace s méně než 30 rezervacemi za období se nezapočítávají.
Poznatek 9 z 9
Rezervační stránka konvertuje 18,6 %, widget na webu 3,8 %
Z rezervačních relací otevřených na rezervační stránce HappyChef končí rezervací 18,6 %. U widgetu vloženého na vlastním webu restaurace je to 3,8 %, pravděpodobně proto, že ho mnoho návštěvníků otevře jen kvůli kontrole volných míst.
| Skupina | Podíl | Datové body |
|---|---|---|
| Rezervační stránka HappyChef | 18,6 % | 32 312 |
| Widget na webu restaurace | 3,8 % | 66 943 |
- Období
- Rezervační relace od 12. srpna do 13. října 2026
- Datové body
- 99 634
- Restaurace
- Belgické restaurace: 39
- Metoda
- Dokončené online rezervace vydělené otevřenými rezervačními relacemi, za každou restauraci a vstupní bod (alespoň 100 relací), zprůměrované: rezervační stránka HappyChef oproti widgetu na vlastním webu restaurace.
Jak vznikl tento článek
Období
Rezervace vytvořené od 1. října 2025 na návštěvy do 30. září 2026 · Návštěvy od 1. ledna do 30. září 2026 · Online rezervace vytvořené od 1. října 2025 do 30. září 2026 · Rezervační relace od 12. srpna do 13. října 2026
Datové body
Poznatků: 9; každý stojí alespoň na 27 048 datových bodech (největší na 99 634) z 34–42 belgických restaurací.
Metoda
Anonymní souhrny za belgické restaurace s HappyChef, každá restaurace se stejnou váhou, každé číslo nejméně z pěti restaurací a 1 000 datových bodů.
O těchto datech
Analýza vychází z belgických restaurací, které používají HappyChef: podle poznatku jde o 34–42 restaurací. Restaurace, které se připojily během období, jsou normalizovány, aby rostoucí počet restaurací nikdy uměle nenafukoval trend; demo a testovací účty jsou vyřazeny a zástupné hodnoty (prázdné pole uložené jako nula) se ignorují.
Každé číslo je anonymní souhrn. Každé spojuje alespoň pět restaurací a alespoň 1 000 datových bodů, žádná restaurace není jmenována ani vyčleněna a nikdy se nezveřejňuje jméno, e-mail, telefonní číslo ani poznámka hosta.
Další z Datahubu
"Skvěle přehledná mobilní aplikace i desktopová verze, působí přirozeně. Velmi uživatelsky přívětivá a snadno nastavitelná."
"Skvělá služba pro gastronomy. HappyChef mohu jen doporučit — za mnohem nižší cenu než velcí poskytovatelé."
Využijte tyto poznatky ve své vlastní restauraci
HappyChef vám ukáže stejná čísla pro vaši vlastní restauraci: vaše nejrušnější dny, vaše storna, vaše vracející se hosty.