„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
Trei din patru rezervă online. Adesea după ora de închidere.
Cine rezervă online, cine încă sună și la ce oră vin rezervările.
HappyChef Datahub
Telefonul nu mai este modul în care majoritatea belgienilor rezervă o masă. Aproape trei din patru rezervări sunt făcute online chiar de oaspete, iar una din opt dintre ele sosește seara târziu, când oricum nimeni n-ar putea răspunde la telefon. Telefonul păstrează un singur rol: grupurile mari și mesele de ultim moment. Aceste nouă constatări arată cum și când ajung rezervările la restaurantele din Belgia.
Constatările din acest articol
- 73 % din rezervări sunt făcute online de oaspete
- Ponderea online rămâne între 73 % și 78 %
- Cuplurile rezervă online, grupurile mari sună
- Joia are cea mai mare pondere online
- Mesele pentru aceeași zi se cer încă mai des la telefon
- 12,5 % din rezervările online sosesc după ora 21:00
- 36,5 % din rezervările online sosesc în timpul serviciului
- Vinerea este ziua în care oaspeții rezervă cel mai mult
- Pagina de rezervări convertește 18,6 %, widgetul de pe site 3,8 %
Constatarea 2 din 9
Ponderea online rămâne între 73 % și 78 %
De la o lună la alta, ponderea online variază între 73 % și 78 %. Rezervarea online nu e o tendință care abia urmează să vină: este deja modul obișnuit de a rezerva.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Ianuarie | 72,5 % |
| Februarie | 74,8 % |
| Martie | 75,1 % |
| Aprilie | 77,8 % |
| Mai | 76 % |
| Iunie | 73,9 % |
| Iulie | 73,4 % |
| August | 76,1 % |
| Septembrie | 74,3 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 37.680
- Restaurante
- 42 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea online per restaurant pe luna vizitei (cel puțin 20 de rezervări), mediată pe restaurantele active în acea lună.
Constatarea 3 din 9
Cuplurile rezervă online, grupurile mari sună
Pentru doi oaspeți, 78 % din rezervări sunt făcute online. Pentru șapte sau opt scade la 52 %, iar pentru nouă sau mai mulți doar 21 % rezervă online: grupurile mari încă vor să vorbească cu cineva.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 1 | 65,1 % | 369 |
| 2 | 77,7 % | 18.045 |
| 3–4 | 76,8 % | 12.388 |
| 5–6 | 74,2 % | 3.970 |
| 7–8 | 52 % | 1.467 |
| 9+ | 21 % | 1.441 |
- Perioadă
- Rezervări făcute începând cu 1 octombrie 2025 pentru vizite până la 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 37.680
- Restaurante
- 42 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea online în funcție de mărimea grupului, calculată în cadrul fiecărui restaurant (cel puțin 10 rezervări pe grup), apoi mediată.
Constatarea 4 din 9
Joia are cea mai mare pondere online
Vizitele de joi sunt rezervate online cel mai des (76 %). Duminica are cea mai mică pondere online (68 %), cu mai multe familii și grupuri care sună.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Luni | 71,7 % |
| Marți | 71,4 % |
| Miercuri | 70,6 % |
| Joi | 75,8 % |
| Vineri | 75,4 % |
| Sâmbătă | 72,1 % |
| Duminică | 68 % |
- Perioadă
- Rezervări făcute începând cu 1 octombrie 2025 pentru vizite până la 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 37.680
- Restaurante
- 42 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea online în funcție de ziua săptămânii a vizitei, calculată în cadrul fiecărui restaurant (cel puțin 10 rezervări pe grup), apoi mediată.
Constatarea 5 din 9
Mesele pentru aceeași zi se cer încă mai des la telefon
Pentru o masă chiar azi, 61 % din rezervări sunt făcute online, față de 77 % pentru o vizită peste două până la șapte zile: masa de ultim moment este locul unde telefonul contează încă cel mai mult.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| În aceeași zi | 61,4 % | 7.213 |
| A doua zi | 74,8 % | 5.036 |
| 2–7 zile | 76,8 % | 10.704 |
| 8–30 de zile | 73,5 % | 8.978 |
| 30+ de zile | 71,7 % | 5.478 |
- Perioadă
- Rezervări făcute începând cu 1 octombrie 2025 pentru vizite până la 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 37.409
- Restaurante
- 42 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea online în funcție de cât de devreme a fost făcută rezervarea, calculată în cadrul fiecărui restaurant (cel puțin 10 rezervări pe grup), apoi mediată.
Constatarea 6 din 9
12,5 % din rezervările online sosesc după ora 21:00
Rezervările online ating vârful la 17:00, când oaspeții își plănuiesc seara. Dar 12,5 % sosesc de la 21:00 încolo, când bucătăria se închide și nimeni n-ar răspunde la telefon.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 00:00 | 0,5 % | 131 |
| 01:00 | 0,1 % | 45 |
| 02:00 | 0 % | 14 |
| 03:00 | 0 % | 11 |
| 04:00 | 0,1 % | 17 |
| 05:00 | 0,1 % | 21 |
| 06:00 | 0,5 % | 135 |
| 07:00 | 1,7 % | 432 |
| 08:00 | 3,3 % | 898 |
| 09:00 | 5,6 % | 1.667 |
| 10:00 | 6 % | 1.701 |
| 11:00 | 6,5 % | 1.829 |
| 12:00 | 6,8 % | 1.877 |
| 13:00 | 6,7 % | 1.807 |
| 14:00 | 5,8 % | 1.539 |
| 15:00 | 6,4 % | 1.544 |
| 16:00 | 7,3 % | 1.780 |
| 17:00 | 8,5 % | 2.171 |
| 18:00 | 8,3 % | 2.202 |
| 19:00 | 7,9 % | 2.148 |
| 20:00 | 6,7 % | 1.909 |
| 21:00 | 5,7 % | 1.586 |
| 22:00 | 4 % | 1.187 |
| 23:00 | 1,4 % | 397 |
- Perioadă
- Rezervări online făcute între 1 octombrie 2025 și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 27.048
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ora (ora Belgiei) la care oaspeții au făcut rezervări online. Orele de serviciu sunt 12:00–13:59 și 18:00–20:59. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 7 din 9
36,5 % din rezervările online sosesc în timpul serviciului
36,5 % din rezervările online sunt făcute în timpul prânzului (12:00–13:59) sau al cinei (18:00–20:59), exact în orele în care echipa nu are o mână liberă pentru telefon.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 00:00 | 0,5 % | 131 |
| 01:00 | 0,1 % | 45 |
| 02:00 | 0 % | 14 |
| 03:00 | 0 % | 11 |
| 04:00 | 0,1 % | 17 |
| 05:00 | 0,1 % | 21 |
| 06:00 | 0,5 % | 135 |
| 07:00 | 1,7 % | 432 |
| 08:00 | 3,3 % | 898 |
| 09:00 | 5,6 % | 1.667 |
| 10:00 | 6 % | 1.701 |
| 11:00 | 6,5 % | 1.829 |
| 12:00 | 6,8 % | 1.877 |
| 13:00 | 6,7 % | 1.807 |
| 14:00 | 5,8 % | 1.539 |
| 15:00 | 6,4 % | 1.544 |
| 16:00 | 7,3 % | 1.780 |
| 17:00 | 8,5 % | 2.171 |
| 18:00 | 8,3 % | 2.202 |
| 19:00 | 7,9 % | 2.148 |
| 20:00 | 6,7 % | 1.909 |
| 21:00 | 5,7 % | 1.586 |
| 22:00 | 4 % | 1.187 |
| 23:00 | 1,4 % | 397 |
- Perioadă
- Rezervări online făcute între 1 octombrie 2025 și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 27.048
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ora (ora Belgiei) la care oaspeții au făcut rezervări online. Orele de serviciu sunt 12:00–13:59 și 18:00–20:59. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 8 din 9
Vinerea este ziua în care oaspeții rezervă cel mai mult
Oaspeții fac cele mai multe rezervări online vinerea (16,5 %) și cele mai puține lunea (12,8 %).
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| Luni | 12,8 % | 3.801 |
| Marți | 12,9 % | 3.609 |
| Miercuri | 13,9 % | 4.077 |
| Joi | 14,8 % | 4.001 |
| Vineri | 16,5 % | 4.191 |
| Sâmbătă | 16,2 % | 3.799 |
| Duminică | 13 % | 3.570 |
- Perioadă
- Rezervări online făcute între 1 octombrie 2025 și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 27.048
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ziua săptămânii în care oaspeții au făcut rezervări online. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 9 din 9
Pagina de rezervări convertește 18,6 %, widgetul de pe site 3,8 %
Din sesiunile de rezervare deschise pe pagina de rezervări HappyChef, 18,6 % se încheie cu o rezervare. La widgetul integrat pe site-ul propriu al restaurantului este 3,8 %, probabil pentru că mulți vizitatori îl deschid doar ca să verifice disponibilitatea.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| Pagina de rezervări HappyChef | 18,6 % | 32.312 |
| Widget pe site-ul restaurantului | 3,8 % | 66.943 |
- Perioadă
- Sesiuni de rezervare între 12 august și 13 octombrie 2026
- Puncte de date
- 99.634
- Restaurante
- 39 restaurante din Belgia
- Metodă
- Rezervările online finalizate împărțite la sesiunile de rezervare deschise, per restaurant și punct de intrare (cel puțin 100 de sesiuni), mediat: pagina de rezervări HappyChef comparativ cu widgetul de pe site-ul propriu al restaurantului.
Cum am construit acest articol
Perioadă
Rezervări făcute începând cu 1 octombrie 2025 pentru vizite până la 30 septembrie 2026 · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · Rezervări online făcute între 1 octombrie 2025 și 30 septembrie 2026 · Sesiuni de rezervare între 12 august și 13 octombrie 2026
Puncte de date
9 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 27.048 puncte de date (cea mai mare pe 99.634), din 34–42 restaurante din Belgia.
Metodă
Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.
Despre aceste date
Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 34–42 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.
Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.
Mai multe din Datahub
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Folosește aceste constatări în propriul restaurant
HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.