„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
Un oaspete din nouă revine. După două luni.
Oaspeți care revin, limbi și date de contact, din ianuarie până în septembrie 2026.
HappyChef Datahub
Majoritatea oaspeților unui restaurant vin o singură dată. Între ianuarie și septembrie 2026, aproximativ un oaspete din nouă a revenit la același restaurant, de obicei la două luni după prima vizită, iar oaspeții care revin reprezintă una din șapte rezervări. Cine sunt acești oaspeți? În mare parte trecuți de 45 de ani, rezervă mai ales în neerlandeză, aproape toți pot fi contactați prin e-mail și pe mobil, dar rareori sunt abonați la un newsletter. Aceste unsprezece constatări descriu oaspetele din spatele rezervării.
Constatările din acest articol
- 10,8 % din oaspeți revin în nouă luni
- Oaspeții care revin reprezintă 15,1 % din rezervări
- Oaspeții care revin se întorc după 63 zile
- Cea mai mare grupă de vârstă este 55–64 de ani, cu 23,8 %
- 88,6 % din rezervările online sunt făcute în neerlandeză
- Rezervările în limbi străine ating vârful în martie, cu 12 %
- 5 % din oaspeți lasă un număr de telefon străin
- 69 % din rezervări au un număr de mobil belgian
- Gmail conduce cu 32,6 %, înaintea Hotmail și Telenet
- Doar 18 % din rezervările telefonice au o adresă de e-mail
- Doar 4,7 % din oaspeții online cer newsletterul
Constatarea 1 din 11
10,8 % din oaspeți revin în nouă luni
Între ianuarie și septembrie 2026, 10,8 % din oaspeți au revenit cel puțin o dată la același restaurant. Dintre oaspeții a căror primă vizită a fost înainte de iulie, cu cel puțin trei luni la dispoziție să revină, ponderea este de 13,9 %.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Toți oaspeții | 10,8 % |
| Prima vizită înainte de iulie | 13,9 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 27.529
- Restaurante
- 23 restaurante din Belgia
- Metodă
- Oaspeții sunt recunoscuți după adresa de e-mail sau numărul de telefon în cadrul unui singur restaurant, niciodată între restaurante. Un panel fix de 23 de restaurante cu rezervări în toate cele nouă luni. Ponderea oaspeților cu două sau mai multe vizite, per restaurant, mediată. A doua cifră ia în calcul doar oaspeții a căror primă vizită a fost înainte de 1 iulie 2026, deci au avut cel puțin trei luni să revină.
Constatarea 2 din 11
Oaspeții care revin reprezintă 15,1 % din rezervări
89 % din oaspeți au venit o singură dată în perioada analizată, dar oaspeții care revin reprezintă 15,1 % din toate rezervările, pentru că unii revin de mai multe ori.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 1 | 89,2 % | 24.481 |
| 2 | 7,8 % | 2.200 |
| 3 | 1,8 % | 509 |
| 4–5 | 0,9 % | 243 |
| 6+ | 0,3 % | 96 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 32.624
- Restaurante
- 23 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor care reprezintă a doua sau o vizită ulterioară a aceluiași oaspete la același restaurant în perioada analizată, și cum se împart oaspeții după numărul de vizite. Același panel fix; per restaurant, mediat.
Constatarea 3 din 11
Oaspeții care revin se întorc după 63 zile
Oaspetele tipic care revine se întoarce la 63 zile după prima vizită (mediană). 25 % revin în decurs de o lună.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| În 2 săptămâni | 11,1 % | 326 |
| 2–4 săptămâni | 13,3 % | 421 |
| 1–2 luni | 21,5 % | 650 |
| 2–3 luni | 16,9 % | 513 |
| 3–6 luni | 29,2 % | 898 |
| 6+ luni | 7,9 % | 231 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 3.039
- Restaurante
- 22 restaurante din Belgia
- Metodă
- Pentru oaspeții care revin: zilele dintre prima și a doua vizită în perioada analizată. Mediana per restaurant, apoi mediana între restaurante.
Constatarea 4 din 11
Cea mai mare grupă de vârstă este 55–64 de ani, cu 23,8 %
Dintre oaspeții care și-au comunicat data nașterii, 55–64 de ani este cea mai mare grupă (23,8 %), puțin înaintea grupei 45–54 (23 %). Oaspeții sub 25 de ani reprezintă 3,8 %, iar vârsta mediană este 50.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 16–24 | 3,8 % | 103 |
| 25–34 | 15 % | 353 |
| 35–44 | 17,8 % | 470 |
| 45–54 | 22,9 % | 565 |
| 55–64 | 23,8 % | 542 |
| 65+ | 16,7 % | 381 |
- Perioadă
- Fișe de oaspeți la 12 octombrie 2026
- Puncte de date
- 2.414
- Restaurante
- 26 restaurante din Belgia
- Metodă
- Grupele de vârstă ale oaspeților care au ales să-și comunice data nașterii (pentru oferte de ziua lor). Se publică doar grupele. Acești oaspeți au ales să o comunice, deci nu reprezintă un eșantion aleatoriu.
Constatarea 5 din 11
88,6 % din rezervările online sunt făcute în neerlandeză
88,6 % din rezervările online sunt făcute în neerlandeză, 9,5 % în engleză și 1,9 % în franceză.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| Neerlandeză | 88,6 % | 24.656 |
| Franceză | 1,9 % | 396 |
| Engleză | 9,5 % | 2.062 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 27.116
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Limba aleasă de oaspete în formularul de rezervare online. Doar rezervări online, pentru că rezervările introduse de personal primesc limba restaurantului. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 6 din 11
Rezervările în limbi străine ating vârful în martie, cu 12 %
Ponderea rezervărilor online într-o altă limbă decât neerlandeza atinge vârful în martie (12 %) și este cea mai mică în ianuarie (9,5 %).
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Ianuarie | 9,5 % |
| Februarie | 11,7 % |
| Martie | 12 % |
| Aprilie | 11 % |
| Mai | 10 % |
| Iunie | 9,9 % |
| Iulie | 9,9 % |
| August | 10 % |
| Septembrie | 9,8 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 27.232
- Restaurante
- 40 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor online făcute într-o altă limbă decât neerlandeza, per restaurant pe lună (cel puțin 20 de rezervări), mediată pe restaurantele active în acea lună.
Constatarea 7 din 11
5 % din oaspeți lasă un număr de telefon străin
5 % din rezervări au un număr de telefon străin. Țările de Jos conduc cu 2,6 %, înaintea Germaniei, Franței, Regatului Unit și Luxemburgului.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| Țările de Jos | 2,6 % | 1.159 |
| Altă țară | 1 % | 204 |
| Germania | 0,5 % | 161 |
| Franța | 0,4 % | 106 |
| Regatul Unit | 0,3 % | 79 |
| Luxemburg | 0,2 % | 59 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 46.441
- Restaurante
- 44 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor cu un număr de telefon străin, per restaurant, mediată; împărțirea pe țări este cumulată.
Constatarea 8 din 11
69 % din rezervări au un număr de mobil belgian
Oaspeții lasă un număr de mobil belgian în 69 % din rezervări și un număr fix în doar 2,9 %. 19 % din rezervări nu au deloc număr de telefon.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| Mobil belgian | 69 % | 32.932 |
| Fără număr de telefon | 19 % | 8.794 |
| Fix belgian | 2,9 % | 1.280 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 46.408
- Restaurante
- 41 restaurante din Belgia
- Metodă
- Tipul numărului de telefon de pe rezervare, citit din prefix (numerele belgiene care încep cu 04 sunt mobile). Numerele nu sunt publicate niciodată. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 9 din 11
Gmail conduce cu 32,6 %, înaintea Hotmail și Telenet
Adresele Gmail reprezintă 32,6 % din adresele de e-mail ale oaspeților, Hotmail și Outlook 27,9 %, iar Telenet 16,2 %. Urmează Proximus și Skynet cu 5,4 %.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| Gmail | 32,6 % | 10.939 |
| Hotmail / Outlook | 27,9 % | 9.797 |
| Telenet | 16,2 % | 5.983 |
| Altele (companie sau domeniu propriu) | 13,1 % | 4.085 |
| Proximus / Skynet | 5,4 % | 1.954 |
| Apple iCloud | 2,9 % | 935 |
| Yahoo | 1,8 % | 544 |
| Scarlet | 0,2 % | 70 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 34.307
- Restaurante
- 37 restaurante din Belgia
- Metodă
- Furnizorul de e-mail al oaspetelui, grupat pe marii furnizori; toate celelalte contează ca altele. Adresele nu sunt publicate niciodată. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 10 din 11
Doar 18 % din rezervările telefonice au o adresă de e-mail
Online, fiecare rezervare are o adresă de e-mail, pentru că formularul o cere. Când restaurantul introduce singur o rezervare, doar 18 % au una: acești oaspeți nu pot primi pe e-mail o confirmare sau o cerere de recenzie.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Online, de către oaspete | 100 % |
| Introdusă de restaurant | 18 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 46.441
- Restaurante
- 44 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor cu o adresă de e-mail validă, pe canal de rezervare, per restaurant, mediată.
Constatarea 11 din 11
Doar 4,7 % din oaspeții online cer newsletterul
Când formularul de rezervare oferă o căsuță opțională pentru newsletter, 4,7 % din oaspeți o bifează: cam unul din 21.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| A bifat căsuța pentru newsletter | 4,7 % |
| A lăsat-o goală | 95,3 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 26.410
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea oaspeților online care au bifat căsuța opțională pentru newsletter, doar la restaurantele care afișează căsuța. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Cum am construit acest articol
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · Fișe de oaspeți la 12 octombrie 2026
Puncte de date
11 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 2.414 puncte de date (cea mai mare pe 46.441), din 22–44 restaurante din Belgia.
Metodă
Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.
Despre aceste date
Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 22–44 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.
Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.
Mai multe din Datahub
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Folosește aceste constatări în propriul restaurant
HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.