„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
11:00 și 17:00. Cele două ore de vârf ale restaurantului.
Ziua de lucru a echipei unui restaurant din Belgia, dedusă din momentele în care lucrează în panoul de control și introduce rezervări.
HappyChef Datahub
Înainte ca primul oaspete să se așeze, munca a început deja. Echipele restaurantelor din Belgia sunt cele mai active în panoul de control al rezervărilor la ora 11:00, când pregătesc prânzul, și din nou în jurul orei 17:00, chiar înainte de cină, adică exact atunci când introduc cele mai multe rezervări telefonice. Lunea este cea mai frecventă zi de închidere, iar restaurantul mediu primește rezervări cinci zile pe săptămână. Aceste trei constatări arată ritmul din spatele sălii.
Constatările din acest articol
Constatarea 1 din 3
Panoul de control este cel mai activ la 11:00
Echipele restaurantelor sunt cele mai active în panoul de control la 11:00 (8,8 % din activitatea zilei), când pregătesc prânzul, cu un al doilea vârf în jurul orei 17:00. 9 % din activitate are loc înainte de 9:00 și 6 % după 22:00, când se strâng ultimele mese.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| 00:00 | 1,6 % |
| 01:00 | 0,8 % |
| 02:00 | 0,3 % |
| 03:00 | 0,2 % |
| 04:00 | 0,2 % |
| 05:00 | 0,3 % |
| 06:00 | 0,6 % |
| 07:00 | 1,6 % |
| 08:00 | 3,5 % |
| 09:00 | 4,5 % |
| 10:00 | 6,9 % |
| 11:00 | 8,8 % |
| 12:00 | 7,2 % |
| 13:00 | 5,9 % |
| 14:00 | 6,7 % |
| 15:00 | 6,8 % |
| 16:00 | 6,9 % |
| 17:00 | 8,7 % |
| 18:00 | 8,5 % |
| 19:00 | 5,3 % |
| 20:00 | 4,3 % |
| 21:00 | 4,1 % |
| 22:00 | 3,7 % |
| 23:00 | 2,6 % |
- Perioadă
- Activitate în panoul de control între 28 martie și 11 octombrie 2026
- Puncte de date
- 844.970
- Restaurante
- 42 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ora din zi (ora Belgiei) a activității în panoul de control al restaurantului, ca pondere per restaurant, mediată.
Constatarea 2 din 3
Rezervările telefonice sunt introduse cel mai des la 17:00
Restaurantele introduc singure cele mai multe rezervări la 17:00, cu 12 % din totalul zilei: ora dinaintea cinei, când sună telefonul și echipa e acolo să răspundă.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 00:00 | 1,3 % | 36 |
| 01:00 | 0,4 % | 17 |
| 02:00 | 0 % | 3 |
| 03:00 | 0 % | |
| 04:00 | 0,1 % | 1 |
| 05:00 | 0,1 % | 1 |
| 06:00 | 0 % | 4 |
| 07:00 | 0,6 % | 41 |
| 08:00 | 1,2 % | 88 |
| 09:00 | 3,2 % | 335 |
| 10:00 | 7 % | 751 |
| 11:00 | 9,9 % | 1.147 |
| 12:00 | 8,5 % | 971 |
| 13:00 | 7,3 % | 791 |
| 14:00 | 7,6 % | 860 |
| 15:00 | 7,5 % | 877 |
| 16:00 | 8,3 % | 878 |
| 17:00 | 12,4 % | 1.059 |
| 18:00 | 9,1 % | 900 |
| 19:00 | 4,4 % | 471 |
| 20:00 | 4,4 % | 369 |
| 21:00 | 3,7 % | 300 |
| 22:00 | 2,3 % | 162 |
| 23:00 | 0,8 % | 82 |
- Perioadă
- Rezervări introduse de restaurante între 1 octombrie 2025 și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 10.144
- Restaurante
- 29 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ora (ora Belgiei) la care personalul restaurantului a introdus rezervări (telefon, venit fără rezervare, e-mail). Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 3 din 3
58 % din restaurante sunt închise lunea
58 % din restaurante nu primesc de obicei rezervări lunea, iar 48 % nu primesc marțea. Duminica rămân închise 26 %, în timp ce vinerea și sâmbăta toate restaurantele sunt deschise. Restaurantul mediu primește rezervări 5,1 zile pe săptămână.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Luni | 58,1 % |
| Marți | 48,4 % |
| Miercuri | 38,7 % |
| Joi | 19,4 % |
| Vineri | 0 % |
| Sâmbătă | 0 % |
| Duminică | 25,8 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 46.441
- Restaurante
- 31 restaurante din Belgia
- Metodă
- Un restaurant este considerat de obicei închis într-o zi a săptămânii atunci când mai puțin de 20% din zilele respective din perioadă au vreo rezervare. Dedus din rezervări, nu din setările programului de lucru.
Cum am construit acest articol
Perioadă
Activitate în panoul de control între 28 martie și 11 octombrie 2026 · Rezervări introduse de restaurante între 1 octombrie 2025 și 30 septembrie 2026 · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
3 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 10.144 puncte de date (cea mai mare pe 844.970), din 29–42 restaurante din Belgia.
Metodă
Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.
Despre aceste date
Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 29–42 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.
Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.
Mai multe din Datahub
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Folosește aceste constatări în propriul restaurant
HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.