HappyChef Datahub

În medie 4,56 stele. Mâncarea decide restul.

Ce notează, scriu și recomandă oaspeții după o vizită, din formularul de recenzie al restaurantului.

HappyChef Datahub

Oaspeții sunt generoși cu restaurantele din Belgia: doi din trei dau cinci stele, iar Net Promoter Score ajunge mult peste ce obțin majoritatea afacerilor. Amabilitatea are cel mai mare scor dintre toate. Dar când o vizită nu iese bine, mâncarea este primul lucru pe care oaspeții îl depunctează, iar acești oaspeți nemulțumiți scriu de trei ori mai mult decât cei mulțumiți. Aceste unsprezece constatări provin din formularul de recenzie trimis de restaurante după vizită, cu fiecare comentariu păstrat privat.

  • Restaurante din Belgia
  • 11 constatări
  • Date până la 30 septembrie 2026

Constatările din acest articol

  1. Oaspeții dau în medie 4,56 stele
  2. Un Net Promoter Score de +74
  3. Amabilitatea are cel mai mare scor, 4,8
  4. În recenziile slabe, mâncarea are cel mai mic scor: 3,35
  5. Oaspeții nemulțumiți scriu de 3 ori mai mult
  6. Felul principal este preferatul pentru 71 %
  7. Puține reclamații, în frunte cu mâncarea nu destul de surprinzătoare
  8. Grupurile mari dau note puțin mai mici: 4,54
  9. Vizitele de vineri au cele mai mari note, cele de duminică cele mai mici
  10. Notele urcă de la 4,34 în ianuarie la 4,67 în aprilie
  11. 26 % din oaspeții mulțumiți își publică recenzia și public

Constatarea 1 din 11

Oaspeții dau în medie 4,56 stele

Nota medie este 4,56 din 5. 67 % din oaspeți dau cinci stele și doar 2,8 % dau două stele sau mai puțin.

5 ★: 66,8 %66,8 %5 ★4 ★: 26,1 %26,1 %4 ★3 ★: 4,3 %4,3 %3 ★2 ★: 1,5 %1,5 %2 ★1 ★: 1,2 %1,2 %1 ★
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 29 restaurante din Belgia · 11.525 puncte de date
Datele: Oaspeții dau în medie 4,56 stele
GrupPonderePuncte de date
5 ★66,8 %8.116
4 ★26,1 %2.666
3 ★4,3 %480
2 ★1,5 %144
1 ★1,2 %119
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
11.525
Restaurante
29 restaurante din Belgia
Metodă
Nota generală în stele (de la 1 la 5) acordată de oaspeți în formularul de recenzie pe care restaurantul îl trimite după vizită. Per restaurant cu cel puțin 30 de recenzii, mediată. Recenziile importate de pe alte platforme sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 2 din 11

Un Net Promoter Score de +74

Întrebați cât de probabil este să recomande restaurantul, 80 % din oaspeți răspund 9 sau 10 și doar 5,2 % răspund 6 sau mai puțin: un Net Promoter Score de +74.

0: 1,3 %1,3 %01: 0,2 %0,2 %12: 0,3 %0,3 %23: 0,2 %0,2 %34: 0,4 %0,4 %45: 0,9 %0,9 %56: 1,1 %1,1 %67: 2,6 %2,6 %78: 10,7 %10,7 %89: 20,5 %20,5 %910: 61,9 %61,9 %10
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 26 restaurante din Belgia · 6.406 puncte de date
Datele: Un Net Promoter Score de +74
GrupPonderePuncte de date
01,3 %82
10,2 %13
20,3 %19
30,2 %14
40,4 %26
50,9 %57
61,1 %71
72,6 %170
810,7 %695
920,5 %1.333
1061,9 %4.021
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
6.406
Restaurante
26 restaurante din Belgia
Metodă
Net Promoter Score din întrebarea "Cât de probabil este să ne recomanzi?" (0 la 10): ponderea celor care răspund 9 sau 10 minus ponderea celor care răspund 0 până la 6, per restaurant, mediat. Graficul arată toate răspunsurile cumulate.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 3 din 11

Amabilitatea are cel mai mare scor, 4,8

Dintre cele trei aspecte notate de oaspeți, amabilitatea și servirea ies pe primul loc cu 4,8, înaintea mâncării (4,66) și a interiorului și atmosferei (4,54).

  • Mâncare4,66
  • Amabilitate și servire4,8
  • Interior și atmosferă4,54
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 38 restaurante din Belgia · 9.760 puncte de date
Datele: Amabilitatea are cel mai mare scor, 4,8
GrupScor mediu
Mâncare4,66
Amabilitate și servire4,8
Interior și atmosferă4,54
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
9.760
Restaurante
38 restaurante din Belgia
Metodă
Scorul mediu de la 1 la 5 pentru fiecare aspect, per restaurant cu cel puțin 30 de recenzii, mediat.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 4 din 11

În recenziile slabe, mâncarea are cel mai mic scor: 3,35

În recenziile de trei stele sau mai puțin, mâncarea primește 3,35, sub interior (3,82) și servire (3,96). Când o vizită dezamăgește, de obicei motivul e în farfurie.

  • Mâncare3,35
  • Amabilitate și servire3,96
  • Interior și atmosferă3,82
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 38 restaurante din Belgia · 9.760 puncte de date
Datele: În recenziile slabe, mâncarea are cel mai mic scor: 3,35
GrupScor mediu
Mâncare3,35
Amabilitate și servire3,96
Interior și atmosferă3,82
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
9.760
Restaurante
38 restaurante din Belgia
Metodă
În cele 503 recenzii de trei stele sau mai puțin (din 9.760): scorul mediu al fiecărui aspect. Aspectul cu scorul cel mai mic este cauza cea mai probabilă. Date cumulate, pentru că recenziile slabe sunt rare la un singur restaurant.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 5 din 11

Oaspeții nemulțumiți scriu de 3 ori mai mult

35 % din recenzii includ un comentariu scris, de obicei de 10 cuvinte. Recenziile de trei stele sau mai puțin ajung la 31 cuvinte, față de 10 la recenziile de cinci stele.

  • Recenzii de 3 stele sau mai puțin30,5
  • Recenzii de 5 stele10
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 38 restaurante din Belgia · 11.636 puncte de date
Datele: Oaspeții nemulțumiți scriu de 3 ori mai mult
GrupMedie
Recenzii de 3 stele sau mai puțin30,5
Recenzii de 5 stele10
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
11.636
Restaurante
38 restaurante din Belgia
Metodă
Ponderea recenziilor cu un comentariu scris și lungimea acestuia în cuvinte (mediana per restaurant, apoi mediana). Comentariile în sine nu sunt publicate niciodată.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 6 din 11

Felul principal este preferatul pentru 71 %

Întrebați ce fel de mâncare le-a plăcut cel mai mult, 71 % din oaspeți numesc felul principal, 25 % aperitivul și doar 4,1 % desertul.

  • Fel principal71,4 %
  • Aperitiv24,5 %
  • Desert4,1 %
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 19 restaurante din Belgia · 1.215 puncte de date
Datele: Felul principal este preferatul pentru 71 %
GrupPonderePuncte de date
Fel principal71,4 %774
Aperitiv24,5 %384
Desert4,1 %57
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
1.215
Restaurante
19 restaurante din Belgia
Metodă
Răspunsurile la întrebarea opțională "Ce fel de mâncare ți-a plăcut cel mai mult?", per restaurant, mediate.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 7 din 11

Puține reclamații, în frunte cu mâncarea nu destul de surprinzătoare

Doar 3,1 % din formularele de recenzie bifează o observație despre interior și 2,8 % despre mâncare. Cea mai bifată este mâncarea care nu e destul de surprinzătoare (1,2 %), înaintea unei săli prea zgomotoase (0,8 %).

  • Mâncare nu destul de surprinzătoare1,2 %
  • Prea zgomotos0,8 %
  • Nu destul de primitor0,7 %
  • Prea întunecat0,6 %
  • Porții prea mici0,6 %
  • Prea aglomerat0,4 %
  • Prea puțină varietate0,4 %
  • Prea frig0,3 %
  • Prea sărat0,2 %
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 38 restaurante din Belgia · 6.587 puncte de date
Datele: Puține reclamații, în frunte cu mâncarea nu destul de surprinzătoare
GrupPonderePuncte de date
Mâncare nu destul de surprinzătoare1,2 %79
Prea zgomotos0,8 %51
Nu destul de primitor0,7 %49
Prea întunecat0,6 %42
Porții prea mici0,6 %40
Prea aglomerat0,4 %26
Prea puțină varietate0,4 %23
Prea frig0,3 %21
Prea sărat0,2 %16
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
6.587
Restaurante
38 restaurante din Belgia
Metodă
Căsuțele opționale din formularul de recenzie ("ce ar putea fi mai bine?"): ponderea formularelor de recenzie cu fiecare observație.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 8 din 11

Grupurile mari dau note puțin mai mici: 4,54

Mesele de trei sau patru persoane dau în medie 4,66; grupurile de șapte sau mai mulți dau 4,54. Mesele mari sunt mai greu de servit perfect.

1–2: 4,654,651–23–4: 4,664,663–45–6: 4,634,635–67+: 4,544,547+
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 36 restaurante din Belgia · 2.326 puncte de date
Datele: Grupurile mari dau note puțin mai mici: 4,54
GrupScor mediuPuncte de date
1–24,651.231
3–44,66791
5–64,63202
7+4,54102
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
2.326
Restaurante
36 restaurante din Belgia
Metodă
Nota generală medie în funcție de mărimea grupului din rezervarea legată de recenzie. Date cumulate.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 9 din 11

Vizitele de vineri au cele mai mari note, cele de duminică cele mai mici

Oaspeții care au venit vinerea dau în medie 4,69, cei veniți duminica 4,57.

Luni: 4,64,6LunMarți: 4,684,68MarMiercuri: 4,624,62MieJoi: 4,634,63JoiVineri: 4,694,69VinSâmbătă: 4,664,66SâmDuminică: 4,574,57Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 36 restaurante din Belgia · 2.326 puncte de date
Datele: Vizitele de vineri au cele mai mari note, cele de duminică cele mai mici
GrupScor mediuPuncte de date
Luni4,6136
Marți4,68227
Miercuri4,62190
Joi4,63298
Vineri4,69537
Sâmbătă4,66552
Duminică4,57386
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
2.326
Restaurante
36 restaurante din Belgia
Metodă
Nota generală medie în funcție de ziua săptămânii a vizitei. Date cumulate.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 10 din 11

Notele urcă de la 4,34 în ianuarie la 4,67 în aprilie

Nota medie crește de la 4,34 în ianuarie la 4,67 în aprilie și rămâne ridicată până în iunie, apoi se stabilizează la 4,52 în septembrie.

4,34Ian4,4Feb4,54Mar4,67Apr4,65Mai4,67Iun4,53Iul4,59Aug4,52Sept
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii din ianuarie până în septembrie 2026 · 30 restaurante din Belgia · 7.539 puncte de date
Datele: Notele urcă de la 4,34 în ianuarie la 4,67 în aprilie
GrupScor mediu
Ianuarie4,34
Februarie4,4
Martie4,54
Aprilie4,67
Mai4,65
Iunie4,67
Iulie4,53
August4,59
Septembrie4,52
Perioadă
Recenzii din ianuarie până în septembrie 2026
Puncte de date
7.539
Restaurante
30 restaurante din Belgia
Metodă
Nota medie per restaurant pe lună (cel puțin 10 recenzii), mediată pe restaurante.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 11 din 11

26 % din oaspeții mulțumiți își publică recenzia și public

Când oaspeții care au dat o notă mare sunt invitați să o distribuie pe Google sau Tripadvisor, 26 % dau clic: cam unul din 4.

  • A publicat-o și public26,3 %
  • A păstrat-o privată73,7 %
Sursă: HappyChef Datahub · Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · 22 restaurante din Belgia · 1.455 puncte de date
Datele: 26 % din oaspeții mulțumiți își publică recenzia și public
GrupPondere
A publicat-o și public26,3 %
A păstrat-o privată73,7 %
Perioadă
Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026
Puncte de date
1.455
Restaurante
22 restaurante din Belgia
Metodă
Oaspeții care au dat o notă mare sunt invitați să-și publice recenzia și pe Google sau Tripadvisor. Ponderea celor care au dat clic, per restaurant cu cel puțin 20 de invitații, mediată.
Descarcă datele (CSV)

Cum am construit acest articol

Perioadă

Recenzii între 1 ianuarie 2025 și 30 septembrie 2026 · Recenzii din ianuarie până în septembrie 2026

Puncte de date

11 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 1.215 puncte de date (cea mai mare pe 11.636), din 19–38 restaurante din Belgia.

Metodă

Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.

Despre aceste date

Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 19–38 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.

Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.

Mai multe din Datahub

„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
Stefaan Van Steenberge L'Homard Bizarre Cluj-Napoca
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
Leenken Vervliet Soul Kitchen București
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Mathias Van den Hauwe Trend Neuf Timișoara

Folosește aceste constatări în propriul restaurant

HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.

Începe gratuit · devino proprietar cu o singură plată · fără abonament