„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
O masă pentru doi. Jumătate din Belgia o rezervă.
Câți oaspeți vin împreună, în ce zile vin grupurile mari și ce înseamnă asta pentru planul sălii.
HappyChef Datahub
Rezervarea tipică într-un restaurant din Belgia este pentru două persoane: exact așa arată jumătate din toate rezervările. Grupurile sunt rare, dar consistente, se adună duminica și aproape întotdeauna au nevoie de mese unite. Familiile cu copii sunt o pondere mică, ce crește în weekend și iau cina mai devreme. Aceste șase constatări arată cine stă la masă și cât de mare trebuie să fie acea masă.
Constatările din acest articol
Constatarea 1 din 6
Jumătate din toate rezervările sunt pentru exact doi
Grupul median are 2 oaspeți: 50 % din rezervări sunt pentru două persoane. Patru persoane reprezintă 20 %, iar trei persoane 12 %. Din cauza grupurilor mari ocazionale, media este mai mare, de 3,7 oaspeți.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 1 | 1,4 % | 411 |
| 2 | 49,7 % | 22.367 |
| 3 | 12 % | 5.560 |
| 4 | 19,6 % | 9.736 |
| 5–6 | 9,3 % | 4.819 |
| 7–8 | 3,7 % | 1.766 |
| 9–12 | 1,9 % | 1.095 |
| 13+ | 2,4 % | 654 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 46.408
- Restaurante
- 41 restaurante din Belgia
- Metodă
- Numărul de oaspeți per rezervare (între 1 și 60). Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 2 din 6
Cei care mănâncă singuri sunt rari: 1,4 % din rezervări
Doar 1,4 % din rezervări sunt pentru o singură persoană. La celălalt capăt, 8 % sunt pentru șapte sau mai mulți oaspeți, iar 4,3 % pentru nouă sau mai mulți.
| Grup | Pondere | Puncte de date |
|---|---|---|
| 1 | 1,4 % | 411 |
| 7–8 | 3,7 % | 1.766 |
| 9–12 | 1,9 % | 1.095 |
| 13+ | 2,4 % | 654 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 46.408
- Restaurante
- 41 restaurante din Belgia
- Metodă
- Numărul de oaspeți per rezervare (între 1 și 60). Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 3 din 6
Grupurile mari preferă duminica
În total, 6,1 % din rezervări sunt pentru opt oaspeți sau mai mulți. Duminica, ponderea urcă la 6,9 %, iar marțea are cele mai puține grupuri, cu 2,9 %.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Luni | 6,2 % |
| Marți | 3 % |
| Miercuri | 3,5 % |
| Joi | 6,8 % |
| Vineri | 4,7 % |
| Sâmbătă | 6,1 % |
| Duminică | 6,9 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 44.887
- Restaurante
- 29 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor cu 8 sau mai mulți oaspeți, pe zile ale săptămânii. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 4 din 6
4,8 % din rezervări includ copii
În formularele de rezervare care întreabă despre copii, 4,8 % din rezervări includ cel puțin un copil sau bebeluș. Duminica, 7,6 %. O masă cu copii numără în medie 5,2 oaspeți.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| Luni | 4,1 % |
| Marți | 3,4 % |
| Miercuri | 2,4 % |
| Joi | 3 % |
| Vineri | 4,1 % |
| Sâmbătă | 6,1 % |
| Duminică | 7,6 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 26.835
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor care menționează cel puțin un copil sau bebeluș, luând în calcul doar formularele de rezervare care întreabă despre copii. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 5 din 6
Familiile rezervă cina la 18:39, adulții la 18:52
Mesele cu copii încep cina mai devreme: în medie la 18:39, față de 18:52 la mesele doar cu adulți.
| Grup | Oră |
|---|---|
| Cu copii | 18:39 |
| Doar adulți | 18:52 |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 26.835
- Restaurante
- 34 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor care menționează cel puțin un copil sau bebeluș, luând în calcul doar formularele de rezervare care întreabă despre copii. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Constatarea 6 din 6
71 % din grupurile de șapte sau opt au nevoie de mese unite
În total, 12,6 % din rezervări sunt așezate la două sau mai multe mese. Pentru cinci sau șase oaspeți e 38 %, pentru șapte sau opt 71 %, iar pentru nouă sau mai mulți 84 %.
| Grup | Pondere |
|---|---|
| 1–2 | 0,2 % |
| 3–4 | 15,8 % |
| 5–6 | 38,2 % |
| 7–8 | 71,3 % |
| 9+ | 84,1 % |
- Perioadă
- Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
- Puncte de date
- 20.076
- Restaurante
- 16 restaurante din Belgia
- Metodă
- Ponderea rezervărilor așezate la două sau mai multe mese unite, în funcție de mărimea grupului. Restaurantele care nu alocă mese sunt excluse.
Cum am construit acest articol
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
6 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 20.076 puncte de date (cea mai mare pe 46.408), din 16–41 restaurante din Belgia.
Metodă
Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.
Despre aceste date
Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 16–41 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.
Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.
Mai multe din Datahub
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Folosește aceste constatări în propriul restaurant
HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.