HappyChef Datahub

Sâmbătă seara, ora 19:00. Cea mai căutată masă din Belgia.

Când ies belgienii cu adevărat la restaurant: zi cu zi, serviciu cu serviciu, oră cu oră.

HappyChef Datahub

O săptămână de restaurant nu înseamnă șapte zile egale. În restaurantele din Belgia, vinerea și sâmbăta adună împreună peste jumătate din toți oaspeții rezervați, lunea abia se simte, iar duminica devine discret cel mai mare prânz al săptămânii. Cina se concentrează în jurul unei singure ore, iar sâmbăta șapte din zece locuri sunt deja rezervate înainte să se deschidă ușile. Aceste unsprezece constatări arată când se umple sala și când nu.

  • Restaurante din Belgia
  • 11 constatări
  • Date până la 30 septembrie 2026

Constatările din acest articol

  1. Sâmbăta aduce 28,5 % din oaspeții săptămânii, lunea doar 4,7 %
  2. La cină, sâmbăta singură ia 34,6 %
  3. Duminica e ziua prânzului: 31 % din toți oaspeții de la prânz
  4. Duminica, 46,6 % din rezervări sunt pentru prânz
  5. Două treimi din toate rezervările sunt pentru cină
  6. 19:00 este cea mai rezervată oră pentru cină, cu 31,4 %
  7. 12:30 și 12:00 adună 62 % din rezervările de prânz
  8. Duminica cina începe cel mai devreme, în medie la 18:30
  9. 48,5 % din rezervări încep la oră fixă
  10. Sâmbăta aduce 42 oaspeți rezervați, miercurea 19
  11. Sâmbăta, 71 % din locuri sunt rezervate dinainte

Constatarea 1 din 11

Sâmbăta aduce 28,5 % din oaspeții săptămânii, lunea doar 4,7 %

Sâmbăta este de departe cea mai aglomerată zi, cu 28,5 % din toți oaspeții rezervați, urmată de vineri cu 23,1 %. Împreună, cele două seri de weekend adună 52 % din săptămână. O sâmbătă aduce de 3,7× mai mulți oaspeți decât o marți.

Luni: 4,7 %4,7 %LunMarți: 7,6 %7,6 %MarMiercuri: 7,1 %7,1 %MieJoi: 12,2 %12,2 %JoiVineri: 23,1 %23,1 %VinSâmbătă: 28,5 %28,5 %SâmDuminică: 16,7 %16,7 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 35 restaurante din Belgia · 46.020 puncte de date
Datele: Sâmbăta aduce 28,5 % din oaspeții săptămânii, lunea doar 4,7 %
GrupPondere
Luni4,7 %
Marți7,6 %
Miercuri7,1 %
Joi12,2 %
Vineri23,1 %
Sâmbătă28,5 %
Duminică16,7 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
46.020
Restaurante
35 restaurante din Belgia
Metodă
Ponderea oaspeților săptămânali ai fiecărui restaurant (covers) care revine fiecărei zile a săptămânii, mediată pe restaurante. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 2 din 11

La cină, sâmbăta singură ia 34,6 %

Cina este și mai concentrată decât săptămâna în ansamblu: 34,6 % din toți oaspeții de la cină vin sâmbăta și 24,8 % vinerea, față de doar 4 % lunea.

Luni: 4 %4 %LunMarți: 7,4 %7,4 %MarMiercuri: 6,4 %6,4 %MieJoi: 12,2 %12,2 %JoiVineri: 24,8 %24,8 %VinSâmbătă: 34,6 %34,6 %SâmDuminică: 10,6 %10,6 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 36 restaurante din Belgia · 31.453 puncte de date
Datele: La cină, sâmbăta singură ia 34,6 %
GrupPondere
Luni4 %
Marți7,4 %
Miercuri6,4 %
Joi12,2 %
Vineri24,8 %
Sâmbătă34,6 %
Duminică10,6 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
31.453
Restaurante
36 restaurante din Belgia
Metodă
Ponderea oaspeților la cină ai fiecărui restaurant pe zile ale săptămânii, mediată pe restaurante. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 3 din 11

Duminica e ziua prânzului: 31 % din toți oaspeții de la prânz

Prânzul are alt ritm. Duminica aduce 31 % din oaspeții de prânz ai săptămânii, de 1,6× mai mulți decât vinerea (19,1 %), cel mai aglomerat prânz din zilele lucrătoare.

Luni: 5,5 %5,5 %LunMarți: 7,8 %7,8 %MarMiercuri: 7,6 %7,6 %MieJoi: 13,2 %13,2 %JoiVineri: 19,1 %19,1 %VinSâmbătă: 15,8 %15,8 %SâmDuminică: 31 %31 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 28 restaurante din Belgia · 13.650 puncte de date
Datele: Duminica e ziua prânzului: 31 % din toți oaspeții de la prânz
GrupPondere
Luni5,5 %
Marți7,8 %
Miercuri7,6 %
Joi13,2 %
Vineri19,1 %
Sâmbătă15,8 %
Duminică31 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
13.650
Restaurante
28 restaurante din Belgia
Metodă
Ponderea oaspeților la prânz ai fiecărui restaurant pe zile ale săptămânii, mediată pe restaurante. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 4 din 11

Duminica, 46,6 % din rezervări sunt pentru prânz

La restaurantele care servesc atât prânzul, cât și cina, aproape jumătate din rezervările de duminică (46,6 %) sunt pentru prânz. Sâmbăta, doar 14,4 %: sâmbăta aparține cinei. La mijlocul săptămânii, aproximativ una din patru rezervări este pentru prânz (27,1 % miercurea).

Luni: 42,3 %42,3 %LunMarți: 27 %27 %MarMiercuri: 27,1 %27,1 %MieJoi: 28,3 %28,3 %JoiVineri: 23,4 %23,4 %VinSâmbătă: 14,4 %14,4 %SâmDuminică: 46,6 %46,6 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 34 restaurante din Belgia · 45.352 puncte de date
Datele: Duminica, 46,6 % din rezervări sunt pentru prânz
GrupPondere
Luni42,3 %
Marți27 %
Miercuri27,1 %
Joi28,3 %
Vineri23,4 %
Sâmbătă14,4 %
Duminică46,6 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
45.352
Restaurante
34 restaurante din Belgia
Metodă
Prânzul ca pondere din rezervările de prânz și cină luate împreună, pe zile ale săptămânii. Contează doar restaurantele care primesc atât rezervări de prânz, cât și de cină. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 5 din 11

Două treimi din toate rezervările sunt pentru cină

Cina reprezintă 67,6 % din toate rezervările, iar prânzul 25,5 %. După-amiaza dintre prânz și cină este aproape goală, cu 1,2 % din rezervări.

  • Mic dejun5,6 %
  • Prânz25,5 %
  • După-amiază1,2 %
  • Cină67,6 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 41 restaurante din Belgia · 46.408 puncte de date
Datele: Două treimi din toate rezervările sunt pentru cină
GrupPonderePuncte de date
Mic dejun5,6 %662
Prânz25,5 %13.794
După-amiază1,2 %417
Cină67,6 %31.535
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
46.408
Restaurante
41 restaurante din Belgia
Metodă
Ora de începere rezervată, clasificată ca mic dejun (înainte de 11:00), prânz (11:00–14:59), după-amiază (15:00–16:59) sau cină (17:00 și după). Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 6 din 11

19:00 este cea mai rezervată oră pentru cină, cu 31,4 %

Aproape o treime din rezervările de cină încep exact la 19:00 (31,4 %). Urmează 19:30 cu 14,9 %, puțin înaintea orei 18:30 cu 14,5 %. Puțini oaspeți rezervă cina după 20:00.

  • 19:0031,4 %
  • 19:3014,9 %
  • 18:3014,5 %
  • 18:0011,4 %
  • 20:005,9 %
  • 19:155,2 %
  • 17:303,4 %
  • 18:453,3 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 37 restaurante din Belgia · 31.485 puncte de date
Datele: 19:00 este cea mai rezervată oră pentru cină, cu 31,4 %
GrupPonderePuncte de date
19:0031,4 %8.743
19:3014,9 %4.122
18:3014,5 %4.908
18:0011,4 %4.101
20:005,9 %1.562
19:155,2 %1.836
17:303,4 %1.431
18:453,3 %1.186
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
31.485
Restaurante
37 restaurante din Belgia
Metodă
Ponderea rezervărilor de cină ale fiecărui restaurant pe ore de începere, mediată pe restaurante. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 7 din 11

12:30 și 12:00 adună 62 % din rezervările de prânz

Prânzul se rezervă și mai concentrat: 12:30 ia 34,7 %, iar 12:00 ia 27,3 %. Împreună, două intervale orare adună 62 % din toate rezervările de prânz.

  • 12:3034,7 %
  • 12:0027,3 %
  • 13:0014,8 %
  • 12:158,5 %
  • 12:453,2 %
  • 13:302,8 %
  • 11:302,3 %
  • 14:001,8 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 29 restaurante din Belgia · 13.694 puncte de date
Datele: 12:30 și 12:00 adună 62 % din rezervările de prânz
GrupPonderePuncte de date
12:3034,7 %4.639
12:0027,3 %3.909
13:0014,8 %1.651
12:158,5 %1.747
12:453,2 %541
13:302,8 %253
11:302,3 %295
14:001,8 %138
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
13.694
Restaurante
29 restaurante din Belgia
Metodă
Ponderea rezervărilor de prânz ale fiecărui restaurant pe ore de începere, mediată pe restaurante. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 8 din 11

Duminica cina începe cel mai devreme, în medie la 18:30

Ora medie rezervată pentru cină este 18:52. Oaspeții încep cel mai devreme duminica (18:30) și cel mai târziu vinerea (18:57), când începe weekendul.

Luni: 18:3418:34LunMarți: 18:5018:50MarMiercuri: 18:4618:46MieJoi: 18:5018:50JoiVineri: 18:5718:57VinSâmbătă: 18:5418:54SâmDuminică: 18:3018:30Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 33 restaurante din Belgia · 31.547 puncte de date
Datele: Duminica cina începe cel mai devreme, în medie la 18:30
GrupOră
Luni18:34
Marți18:50
Miercuri18:46
Joi18:50
Vineri18:57
Sâmbătă18:54
Duminică18:30
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
31.547
Restaurante
33 restaurante din Belgia
Metodă
Ora medie rezervată de începere a cinei pe zile ale săptămânii, pentru fiecare restaurant, apoi mediată. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 9 din 11

48,5 % din rezervări încep la oră fixă

Oaspeții gândesc în cifre rotunde: 48,5 % din rezervări încep la oră fixă și 35,7 % la jumătate de oră. Intervalele la sfert (:15 și :45) iau 15,2 %.

  • La oră fixă (:00)48,5 %
  • La jumătate (:30)35,7 %
  • La sfert (:15/:45)15,2 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 41 restaurante din Belgia · 46.408 puncte de date
Datele: 48,5 % din rezervări încep la oră fixă
GrupPonderePuncte de date
La oră fixă (:00)48,5 %21.726
La jumătate (:30)35,7 %16.317
La sfert (:15/:45)15,2 %7.989
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
46.408
Restaurante
41 restaurante din Belgia
Metodă
Minutele orei de începere rezervate: la oră fixă, la jumătate de oră sau la un sfert. Fiecare restaurant contează la fel: mai întâi se calculează cifra fiecărui restaurant și abia apoi media, astfel încât un singur restaurant foarte aglomerat nu poate domina. Restaurantele cu mai puțin de 30 de rezervări în perioada analizată sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 10 din 11

Sâmbăta aduce 42 oaspeți rezervați, miercurea 19

Într-o zi cu rezervări, un restaurant primește în medie 33 oaspeți rezervați. Cifra urcă la 42 sâmbăta și coboară la 19 miercurea, fără a socoti oaspeții veniți fără rezervare.

Luni: 22,322,3LunMarți: 21,421,4MarMiercuri: 18,718,7MieJoi: 25,125,1JoiVineri: 35,835,8VinSâmbătă: 41,741,7SâmDuminică: 39,339,3Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 31 restaurante din Belgia · 46.441 puncte de date
Datele: Sâmbăta aduce 42 oaspeți rezervați, miercurea 19
GrupMedie
Luni22,3
Marți21,4
Miercuri18,7
Joi25,1
Vineri35,8
Sâmbătă41,7
Duminică39,3
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
46.441
Restaurante
31 restaurante din Belgia
Metodă
Oaspeți rezervați în avans per restaurant în zilele cu cel puțin o rezervare, pe zile ale săptămânii, mediat pe restaurante. Oaspeții veniți fără rezervare nu apar în date, deci se numără doar oaspeții rezervați.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 11 din 11

Sâmbăta, 71 % din locuri sunt rezervate dinainte

Raportat la numărul de locuri setat de restaurante, 71 % din locuri sunt deja rezervate sâmbătă seara și 56 % vineri seara. Lunea este 27 %; pe toată săptămâna, 47 %.

Luni: 26,9 %26,9 %LunMarți: 43,3 %43,3 %MarMiercuri: 34,7 %34,7 %MieJoi: 38 %38 %JoiVineri: 55,8 %55,8 %VinSâmbătă: 71,1 %71,1 %SâmDuminică: 42,2 %42,2 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 35 restaurante din Belgia · 31.547 puncte de date
Datele: Sâmbăta, 71 % din locuri sunt rezervate dinainte
GrupPondere
Luni26,9 %
Marți43,3 %
Miercuri34,7 %
Joi38 %
Vineri55,8 %
Sâmbătă71,1 %
Duminică42,2 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
31.547
Restaurante
35 restaurante din Belgia
Metodă
Oaspeții la cină rezervați în avans împărțiți la numărul de locuri setat de restaurant în setări, pentru serviciile de cină cu cel puțin o rezervare. Restaurantele fără număr de locuri sau cu mai puțin de 10 locuri sunt excluse.
Descarcă datele (CSV)

Cum am construit acest articol

Perioadă

Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026

Puncte de date

11 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 13.650 puncte de date (cea mai mare pe 46.441), din 28–41 restaurante din Belgia.

Metodă

Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.

Despre aceste date

Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 28–41 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.

Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.

Mai multe din Datahub

„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
Stefaan Van Steenberge L'Homard Bizarre Cluj-Napoca
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
Leenken Vervliet Soul Kitchen București
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Mathias Van den Hauwe Trend Neuf Timișoara

Folosește aceste constatări în propriul restaurant

HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.

Începe gratuit · devino proprietar cu o singură plată · fără abonament