HappyChef Datahub

Unul din paisprezece anulează. Mai ales cu o zi înainte.

Cât de des, cât de târziu și în ce zile sunt anulate rezervările, și ce recuperează o listă de așteptare.

HappyChef Datahub

Majoritatea rezervărilor rămân în picioare, dar nu toate. În restaurantele din Belgia, una din paisprezece rezervări este anulată înainte de vizită, iar patru din zece anulări vin în ultimele 24 de ore, prea târziu ca masa să fie ocupată ușor. Rezervările online sunt anulate mai des decât cele luate la telefon, iar joia este ziua în care se schimbă cele mai multe planuri. O listă de așteptare recuperează o parte: aproape trei din zece cereri devin rezervare. Aceste șapte constatări arată ce se întâmplă cu o rezervare înainte să sosească oaspetele.

  • Restaurante din Belgia
  • 7 constatări
  • Date până la 30 septembrie 2026

Constatările din acest articol

  1. 7 % din rezervări sunt anulate
  2. 40 % din anulări sosesc în ultimele 24 de ore
  3. Rezervările online sunt anulate mai des: 10,6 %
  4. Cuplurile și grupurile mari anulează cel mai des
  5. Joia are cele mai multe anulări, miercurea cele mai puține
  6. 28 % din cererile de pe lista de așteptare devin rezervare
  7. 82 % din cererile de pe lista de așteptare sunt pentru vineri sau sâmbătă

Constatarea 1 din 7

7 % din rezervări sunt anulate

7 % din rezervări sunt anulate înainte de vizită, de oaspete sau de restaurant: cam una din 14.

  • Păstrată93 %
  • Anulată7 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 35 restaurante din Belgia · 49.605 puncte de date
Datele: 7 % din rezervări sunt anulate
GrupPondere
Păstrată93 %
Anulată7 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
49.605
Restaurante
35 restaurante din Belgia
Metodă
O anulare este o rezervare eliminată înainte de vizită, de către oaspete prin linkul de confirmare sau de către restaurant. Rata = anulate ÷ (anulate + păstrate), per restaurant cu cel puțin 100 de rezervări, mediată. Momentul = orele dintre anulare și ora rezervată.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 2 din 7

40 % din anulări sosesc în ultimele 24 de ore

35 % din anulări sosesc cu mai puțin de 24 de ore înainte de ora rezervată și încă 5 % abia după ce aceasta a trecut. Împreună, 40 %. Doar 5 % sunt anulate cu peste patru săptămâni înainte.

  • După ora rezervată5 %
  • Cu mai puțin de 24 de ore înainte35,3 %
  • Cu 1–3 zile înainte20,9 %
  • Cu 3–7 zile înainte15,3 %
  • Cu 1–4 săptămâni înainte18 %
  • Cu peste 4 săptămâni înainte5,5 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 35 restaurante din Belgia · 49.605 puncte de date
Datele: 40 % din anulări sosesc în ultimele 24 de ore
GrupPonderePuncte de date
După ora rezervată5 %297
Cu mai puțin de 24 de ore înainte35,3 %1.085
Cu 1–3 zile înainte20,9 %665
Cu 3–7 zile înainte15,3 %488
Cu 1–4 săptămâni înainte18 %632
Cu peste 4 săptămâni înainte5,5 %242
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
49.605
Restaurante
35 restaurante din Belgia
Metodă
O anulare este o rezervare eliminată înainte de vizită, de către oaspete prin linkul de confirmare sau de către restaurant. Rata = anulate ÷ (anulate + păstrate), per restaurant cu cel puțin 100 de rezervări, mediată. Momentul = orele dintre anulare și ora rezervată.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 3 din 7

Rezervările online sunt anulate mai des: 10,6 %

10,6 % din rezervările făcute online de oaspete sunt anulate, față de 7,1 % din rezervările introduse de restaurant. Un apel telefonic pare mai angajant decât un clic.

  • Online, de către oaspete10,6 %
  • Introdusă de restaurant7,1 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 44 restaurante din Belgia · 50.030 puncte de date
Datele: Rezervările online sunt anulate mai des: 10,6 %
GrupPondere
Online, de către oaspete10,6 %
Introdusă de restaurant7,1 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
50.030
Restaurante
44 restaurante din Belgia
Metodă
Rata de anulare pe canal de rezervare, în cadrul fiecărui restaurant (cel puțin 20 de rezervări pe grup), mediată.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 4 din 7

Cuplurile și grupurile mari anulează cel mai des

Grupurile de una sau două persoane anulează în 8,5 % din cazuri, iar grupurile de nouă sau mai mulți în 8,7 %. Mesele de trei sau patru persoane sunt cele mai sigure, cu 6,6 %.

1–2: 8,5 %8,5 %1–23–4: 6,6 %6,6 %3–45–6: 6,7 %6,7 %5–67–8: 7,1 %7,1 %7–89+: 8,7 %8,7 %9+
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 44 restaurante din Belgia · 50.030 puncte de date
Datele: Cuplurile și grupurile mari anulează cel mai des
GrupPondere
1–28,5 %
3–46,6 %
5–66,7 %
7–87,1 %
9+8,7 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
50.030
Restaurante
44 restaurante din Belgia
Metodă
Rata de anulare în funcție de mărimea grupului, în cadrul fiecărui restaurant (cel puțin 20 de rezervări pe grup), mediată.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 5 din 7

Joia are cele mai multe anulări, miercurea cele mai puține

Vizitele de joi sunt anulate cel mai des (8,1 %), cele de miercuri cel mai rar (5,5 %).

Luni: 6,3 %6,3 %LunMarți: 6 %6 %MarMiercuri: 5,5 %5,5 %MieJoi: 8,1 %8,1 %JoiVineri: 6,9 %6,9 %VinSâmbătă: 6,9 %6,9 %SâmDuminică: 7,4 %7,4 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 44 restaurante din Belgia · 50.030 puncte de date
Datele: Joia are cele mai multe anulări, miercurea cele mai puține
GrupPondere
Luni6,3 %
Marți6 %
Miercuri5,5 %
Joi8,1 %
Vineri6,9 %
Sâmbătă6,9 %
Duminică7,4 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
50.030
Restaurante
44 restaurante din Belgia
Metodă
Rata de anulare în funcție de ziua săptămânii a vizitei, în cadrul fiecărui restaurant (cel puțin 20 de rezervări pe grup), mediată.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 6 din 7

28 % din cererile de pe lista de așteptare devin rezervare

La restaurantele care folosesc o listă de așteptare, 28 % din cereri se transformă într-o rezervare confirmată atunci când se eliberează o masă. O cerere pe lista de așteptare numără în medie 2,7 oaspeți.

  • A devenit rezervare28 %
  • Nu s-a eliberat nicio masă72 %
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 9 restaurante din Belgia · 1.775 puncte de date
Datele: 28 % din cererile de pe lista de așteptare devin rezervare
GrupPondere
A devenit rezervare28 %
Nu s-a eliberat nicio masă72 %
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
1.775
Restaurante
9 restaurante din Belgia
Metodă
Cereri pe lista de așteptare la restaurantele care folosesc lista de așteptare (cel puțin 20 de cereri). O cerere care a devenit rezervare confirmată contează drept convertită. Conversia per restaurant, mediată; și împărțirea pe zile ale săptămânii este mediată per restaurant.
Descarcă datele (CSV)

Constatarea 7 din 7

82 % din cererile de pe lista de așteptare sunt pentru vineri sau sâmbătă

Oaspeții se înscriu pe lista de așteptare când restaurantul e plin: 58 % din cereri sunt pentru sâmbătă și 25 % pentru vineri, împreună 82 %.

Luni: 0,7 %0,7 %LunMarți: 1,5 %1,5 %MarMiercuri: 2 %2 %MieJoi: 3,8 %3,8 %JoiVineri: 24,7 %24,7 %VinSâmbătă: 57,7 %57,7 %SâmDuminică: 9,6 %9,6 %Dum
Sursă: HappyChef Datahub · Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026 · 9 restaurante din Belgia · 1.775 puncte de date
Datele: 82 % din cererile de pe lista de așteptare sunt pentru vineri sau sâmbătă
GrupPonderePuncte de date
Luni0,7 %6
Marți1,5 %132
Miercuri2 %71
Joi3,8 %203
Vineri24,7 %429
Sâmbătă57,7 %863
Duminică9,6 %71
Perioadă
Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026
Puncte de date
1.775
Restaurante
9 restaurante din Belgia
Metodă
Cereri pe lista de așteptare la restaurantele care folosesc lista de așteptare (cel puțin 20 de cereri). O cerere care a devenit rezervare confirmată contează drept convertită. Conversia per restaurant, mediată; și împărțirea pe zile ale săptămânii este mediată per restaurant.
Descarcă datele (CSV)

Cum am construit acest articol

Perioadă

Vizite între 1 ianuarie și 30 septembrie 2026

Puncte de date

7 constatări, fiecare bazată pe cel puțin 1.775 puncte de date (cea mai mare pe 50.030), din 9–44 restaurante din Belgia.

Metodă

Agregate anonime pentru restaurantele HappyChef din Belgia, fiecare restaurant cu aceeași pondere, fiecare cifră acoperind cel puțin cinci restaurante și 1.000 de puncte de date.

Despre aceste date

Această analiză se bazează pe restaurantele din Belgia care folosesc HappyChef: 9–44 restaurante, în funcție de constatare. Restaurantele care s-au alăturat în timpul perioadei sunt normalizate, astfel încât numărul tot mai mare de restaurante să nu umfle niciodată o tendință; conturile demo și de test sunt excluse, iar valorile substituent (un câmp gol salvat ca zero) sunt ignorate.

Fiecare cifră este un agregat anonim. Fiecare combină cel puțin cinci restaurante și cel puțin 1.000 de puncte de date, niciun restaurant nu este numit sau scos în evidență și nu se publică niciodată numele, adresa de e-mail, numărul de telefon sau observația vreunui oaspete.

Mai multe din Datahub

„Soluția ideală pentru proprietarul de restaurant! O recomand oricui. Raport preț/calitate excelent, cu multe funcționalități"
Stefaan Van Steenberge L'Homard Bizarre Cluj-Napoca
„Aplicație mobilă și versiune desktop foarte clare, totul pare natural. Extrem de ușor de folosit și de configurat"
Leenken Vervliet Soul Kitchen București
„Servicii excelente pentru antreprenorii din HoReCa. Nu pot decât să recomand HappyChef — la un preț mult mai mic decât marii jucători."
Mathias Van den Hauwe Trend Neuf Timișoara

Folosește aceste constatări în propriul restaurant

HappyChef îți arată aceleași cifre pentru propriul restaurant: zilele tale cele mai aglomerate, anulările tale, oaspeții care revin.

Începe gratuit · devino proprietar cu o singură plată · fără abonament